Mekka, islám a megalomanská architektura

Vyšlo na IVČRN dne 11.3.2015 (link)

pic_mekka_architektura

Od STUDENTA ARCHITEKTURY:

Na fotce je věž hotelu Abraj Al Bait v Mecce dokončená roku 2012. Zajímavé je, že se věž tyčí přímo nad mešitou a tím pádem nad nejposvátnějším místem celého Islámu.

A teď to beru čistě z hlediska uměleckého. Měřítko je příšerné. Je to vlastně jen zvětšenina Big Benu i když stavba vykazuje i podobnost se Socialistickým realismem, nebo hotely v Las Vegas.

Navíc umístění. Jak by to asi vypadalo, kdyby nad Vatikánem byla 600 metrová budova (Abraj Al Bait má 601 m. a tím pádem je „druhou“ (dokončenou) nejvyšší stavbou na světě).

A co je úplně to nejzajímavější. Vůbec se o tom nemluví. Z hlediska architektury to je spíš ostuda. (Kdybych byl věřící muslim, tak bych nikdy kvůli té hrůze do Mekky nešel) Ono totiž jde o to, že většina té kvalitní architektury je od nemuslimských tvůrců. Najděte si cokoliv v Dubaji a zjistěte autora. Ono by ale bylo trochu pro Islám ostudné kdyby stavbu v Mecce navrhoval bezvěrec, který tam ani nesmí. No a to je celé jádro problému a vysvětlení.

(netvrdím, že arabská architektura není krásná – ale to nutně nemusí znamenat, že to je islámská. Mezi mešitami ve Španělsku a nynějším stavem je spousta let. A tam marně hledám něco kvalitnějšího. Vývoj kultury prostě nebyl. Islámská architektura postrádá jakýkoliv vývoj)

Diskuze:

Související články

Saúdská Arábie – Islámský stát. Totožná dokt... Vyšlo na IVČRN dne 2.3.2015 (link) Poslední zbytky těch údajných "partyzánů za demokracii" se přidávají k džihádistům. Zatímco experti na islám opě...
Naftě zdar! Vyšlo na IVČRN dne 7.10.2015 (link) Saúdská Arábie střeží lidská práva na celém světě... Na Nobelovu cenu za mír je navržena Organizace pro uprc...
Raif Badawi, islamofob dne, žijící perzekuovaný sa... Vyšlo na IVČRN dne 24.7.2015 (link) Připomínáme ISLÁMOFOBA DNE - žijícího a perzekuovaného saudskoarabského bloggera, vězně svědomí a žijící obžalo...

Comments are closed.