Alláh vs ateismus

Alláh vs ateismus: “Odchod z islámu byla nejtěžší věc, kterou jsem udělal”
19.1.2014, The Independent
http://www.independent.co.uk/news/uk/home-news/allah-vs-atheism-leaving-islam-was-the-hardest-thing-ive-done-9069598.html

Rostoucí počet muslimů veřejně přiznává ztrátu víry. Může to pro ně znamenat odmítnutí rodinou nebo dokonce zastrašování smrtí.

Amal Farah, dvaatřicetiletá vedoucí pracovnice v bankovnictví, se směje při falešném zpěvu soutěžících poslední série X-Faktoru. Pro ženu, která nesměla poslouchat hudbu, když vyrůstala, to je radost. Po letech chaosu řídí svůj vlastní život.

Na první pohled je produktem moderní Británie. Narodila se v Somálsku muslimským rodičům, vyrůstala v Jemenu a přišla do Velké Británie jako teenager. Poté co zpochybnila svou víru se stala ateistkou a vzala si židovského právníka. Za to musela zaplatit. Když opustila islám, její rodina ji odvrhla a bylo jí vyhrožováno smrtí. Svou matku a sourozence neviděla osm let. Nikdo z nich se nesetkal s jejím manželem či dcerou.

“Bylo to nejtěžší, co jsem kdy udělala – říci své pozorné rodině, že mám pochybnosti. Moje maminka byla v šoku, začala plakat. Bylo to pro ni velmi bolestivé. Když si uvědomila, že to myslím vážně, úplně se mnou přerušili komunikaci”, řekla paní Farah. “Podezírala mě že jsem v kontaktu se svými bratry a sestrami. Za žádnou cenu nechtěla, abych jim otrávila myšlení. Cítila jsem se jako malomocná a žila jsem ve strachu. Dokud věděli, kde jsem, nebyla jsem v bezpečí. ”

Toto je poprvé, kdy paní Farah promluvila veřejně o své zkušenosti odchodu od víry, uvědomila si, že se nechce navěky skrývat. Její případ je extrémní – matka, nyní zpět v Somálsku, se stala radikální islamistkou. Ale Farah není sama kdo chce promluvit.

Opustit jakékoliv náboženství může být těžké, ti co se tak rozhodnou, bývají stigmatizováni a dokonce mohou čelit i hrozbě násilí. Roste však hnutí založené bývalými muslimy, které jim chce pomáhat. Minulý týden se afghánský muž stal prvním ateistou, který obdržel azyl v Británii z náboženských důvodů. Byl vychován jako muslim, ale stal se ateistou. Byl by vystaven pronásledování a možná i smrti, kdyby se vrátil do Afghánistánu.

Podle nedávné zprávy International Humanist and Ethical Union mohou v mnoha islámských zemích lidé, kteří se přihlásí k ateismu nebo odmítají oficiální státní náboženství islám být podle zákona popraveni. Ale i tam pokračuje debata o “islámském” způsobu, jak se vypořádat s odpadlíky. Broadcaster Mohammed Ansar říká, že myšlenka, že odpadlíci by měli být odsouzeni k smrti je v islámu dnes “neaplikovatelná”, protože podle historické tradice bylo odpadlictví od víry bráno jako velezrada.

Někteří učenci poukazují na to, že je v rozporu s učením islámu někoho nutit, aby zůstal ve víře. “Názor mnoha učenců, se kterými jsem diskutoval, je, že pokud lidé chtějí odejít, mohou odejít,” řekl Šejk Ibrahim Mogra, náměstek generálního tajemníka Muslimské rady Británie. “Nevěřím, že by měli být diskriminováni nebo poškozováni. Není žádného donucování v náboženství. ”

Baronka Warsi, ministryně pro víru a komunity, souhlasila. ” svoboda náboženského vyznání a přesvědčení je pro mě nejvyšší priorita” řekla. “Prohlašuji, že je to o svobodě projevovat svou víru, praktikovat svou víru a změnit svou víru. Nemohli jsme být jasnější. Vzájemný respekt a tolerance jsou to, co je zapotřebí, aby lidé žili vedle sebe. ”

Přesto dokonce i ve Velké Británii, kde je uznávaná svoboda změnit svou víru, roste počet lidí, kteří se rozhodnou definovat sebe podle náboženství, které opustili. Ex-muslimské fórum, skupina bývalých muslimů, byla založena před sedmi lety. Zpočátku čítala asi 15 lidí, nyní mají více než 3000 členů po celém světě. Členství se údajně zdvojnásobilo v posledních dvou letech. Další přidružená skupina, Ex-muslimové Severní Ameriky, byla založena v loňském roce.

Jejich existence budí kontroverze. Existují lidé, kteří kladou otázku, proč někdo musí definovat sám sebe jako “ex-muslima”, jiní obviňují skupinu z anti-muslimského programu (což skupina popírá).

Maryam Namazie, mluvčí fóra – které je přidruženo k Radě ex-muslimů v Británii (CEMB) – řekla: “Myšlenka našeho vystoupení na veřejnosti je ukázat, že existujeme, a že nikam neodejdeme. Mnoho lidí má pocit, že to není normální, když opustí svou víru. Fórum je místem pro setkání podobně smýšlející lidi, aby se cítili v bezpečí. ”

Sulaiman (který nechce prozradit své příjmení), dvaatřicetiletý keňský softwarový inženýr žijící ve východním Northamptonshire, ztratil víru před šesti lety. Jeho rodina se ho zřekla. “Věděl jsem, že se mi budou muset vyhýbat,” řekl. “Jsou nábožensky založená rodina z uzavřené komunity v Leicesteru. Pokud někdo zjistí, že jejich syn není muslim, bude to pro ně špatné. ” Dodal, že lidem připadá ” divné “, že se setká s ex-muslimy, pro něj je důležité vědět,” že existuje komunita , která se o vás stará a chápe vaše problémy “.

Další bývalá dvacetiletá muslimka uvedla, že “ex-muslim” identita byla pro ni obzvláště důležitá. “V islámu, je opustit víru nemyslitelné. Výraz ateista nezachycuje můj boj, ” řekla a dodala, že její rodina neví pravdu o tom, jak se cítí.

Pákistánec Sayed, 51, který žije v Leedsu, odešel z domova ve třiadvaceti a bydlel po ubytovnách, aby ho nenašli rodinní příslušníci, kteří po něm pátrali . Rodině řekl o svém ateismu teprve před dvěma lety. “Byl jsem vychován striktně jako muslim, ale jednoho dne jsem si uvědomil, že Bůh není,” Matce a sestře se svěřil v dopise, ale pro ně je těžké to pochopit.

“Když řeknu sestře nebo mámě, že jsem v depresi, stresu, nebo paranoidní, říkají, že je to proto, že se nemodlím a nečtu dost korán,” řekl a dodal, že nepůjde na pohřeb své matky, až zemře. “Nebudu schopen vyrovnat se se stresem a náboženskými modlitbami. Poznamenalo to všechno kolem. ”

Íránka Maryam Namazie, 47, tvrdí, že to nemusí probíhat jen tímto způsobem. Věřící rodiče podpořili její rozhodnutí opustit svou víru, když byla teenager. “Stále mi šeptali ochranné verše, ale pak jsem je jednou požádala, aby to už nedělali. Nikdy na mě netlačili ani mě nezastrašovali.” řekla. “Chceme-li patřit k politické straně nebo náboženské skupině, měli bychom být schopni učinit takové rozhodnutí.”

Zaheer Rayasat, 26, z Londýna, ještě neřekl svým rodičům, že je ateista. Narodil se do tradiční pákistánské rodiny, nevěří v Boha od 15 let.

“Většina lidí odchází z víry, v mém případě to bylo úplné roztříštění na kusy. Bylo to náhlé a zanechalo to velkou černou díru. Zjistil jsem, že je příliš těžké smířit představu pekla s myšlenkou, že Bůh je dobročinný a milostivý.“

“Mám trochu strach, co se stane, když to rodiče zjistí. Pro mnoho starších muslimů být muslim znamená identitu, pro mě je to teologický, filozofický postoj. Možná budou mít pocit, že selhali jako rodiče, někteří se jim mohou posmívat. Někdo by to mohl vidět jako akt zrady. Doufám, že mi to odpustí. “

Komentáře

comments