Blog Martin Konvička: Síla sluníčkové propagandy

Vyšlo na IVČRN dne 12.8.2015 (link)

http://martinkonvicka.blog.idnes.cz/c/472401/sila-slunickove-propagandy.html

Nebude to dnes nic velkolepého. Spíš takové smutné zavrtění hlavou. Psal jsem zde posledně, proč nebudu – přes výzvy akademických kolegů – polemizovat se Šádí Shanaáhem, takovým vcelku pohledným zelenidlem-expertidlem, který mě

“rozebral” – jak tvrdí jeho stoupenci – na stránkách časopisu Respekt. Rozhodnutí platí, též platí že “orel much nelapá”, ale ten blog http://martinkonvicka.blog.idnes.cz/c/472146/shanaah-tabery-a-dalsi-veleduchove-proc-nebude-polemika.html měl následky, napsalo mi pár lidí, a jeden na přímou otázku dodal:

Dobrý den,myslím, že by to nemělo ničemu vadit. A určitě s Vámi souhlasím v tom, že by si ta informace zveřejnění zasloužila….”, a tak se nedá dělat, příteli na druhé straně drátu, a je to tu:

Dobrý den, pane Konvičko,

četl jsem článek Šádího Shanaáha pro respekt.cz, který mě svou absurditou a sluníčkovitostí donutil podělit se s Vámi o svou zkušenost, kterou s panem Shanaáhem mám. Na konci června jsme se spolužákem na naší škole – NÁZEV AUTOCENZUROVÁN – pořádali diskusi o islámu. Pozvali jsme Jiřího X. Doležala, Lukáše Lhoťana, Mohameda Abbase a Petra Pelikána, moderovala Barbora Tachecí. Snažili jsme se tedy o debatu se zastoupením obou stran. Jakmile jsme spustili facebookovou událost, vysypalo se na nás ohromné množství moralizujících sluníček, mezi nimi i Šádí Shanaáh. Napsal příspěvek, ve kterém nás obviňoval ze šíření extremismu a manipulace radikálními názory. Protesty proti akci dosáhly velkých rozměrů, absolventi školy proti nám psali otevřený dopis řediteli a pak dokonce i na Arcibiskupství pražské, které je zřizovatelem školy. Pocítili jsme tehdy ohromnou sílu sluníčkářské propagandy skutečně na vlastní kůži a rozhodně to nebylo nic příjemného. Jen díky podpoře vedení školy jsme tlak ustáli a akce se mohla konat. Shanaáh je jedním z novodobých cenzorů kritické diskuze.

Děkuji, přeji hodně zdaru!” …. a tak jen kroutím hlavou. A chce se mi říct, “Shanaáhu, ty NEMLUVÍMSPROSTĚ, nejsi jen synek palestínského tatíka, ale i české mámy, dnes nejspíš už maminy životem znavené – máš to zapotřebí, takhle se chovat k lidem, kteří jsou z půlky i tvá kultura, tvá krev, tvé pohádky a sny,,,” Lidi, jako mladý pistatel toho dopisu, jsou ti nejschopnější, nejkreativnější, nejaktivnější v téhle zemi. Její Sůl. A když je budeš dlouhodobě štvát, prskne ti ta sůl nejdřív do očí…

Raději sem přiložím fotku. Ze školní akce v Alpách, kterou s mladšími kolegyněmi a kolegy pro ještě mladší študáky pořádáme. Hřebec tyrolského haflinga, v tyrolských horách, před vlajkou Německo-rakousko-švýcarsko-italského Alpského spolku, před chatou toho spolku (Salmhütte, pod Grossglocknerem). Byl to fajn okamžik a došlo mi, že tahle vlajka, chaty toho spolku, všechny ty značené a zajištěné cesty, lana a skoby které kdosi vynesl 1000 metrů na zádech a ještě si manuálně mákl … ale vlastně i to předtím, vysokohorské salačnictví, neuvěřitelná adaptace na život a ekonomické fungování kdesi vysoko v oblacích, “dobytí země” a přitom její nezničení, patří k vrcholům evropské kultury. Je tam dobrovolnictví, mystika, objevování, truimfování, ale i vzájemná výpomoc… Nutná jak k životu v horách, tak k moderní horské turistice. To druhé pak je vyloženě evropský objev, postupně coby vcelku-dobrá-věc importován z převážně neměcky mluvících oblastí všude do Evropy, včetně třeba Balkánu a s přesahem do Iránu, Turecka a dalších muslimských zemí.

Je to i tvoje kultura – Šádí – a je to kultura, za kterou má cenu bojovat, milý mladý pisateli dopisu.

PS: Až teď jsem si všiml slov podpoře vedení školy, díky němuž se akce nakonec uskutečnila.

Skvělé – skvělé – skvělé !

 

Dobré ráno všem! p://martinkonvicka.blog.idnes.cz/c/472401/sila-slunickove-propagandy.html

Posted by Islám v České republice nechceme on 11. srpen 2015

Komentáře

comments