Bota pro Ahmeta

Dovolte, abychom Vám představili nový projekt BOTA PRO AHMETA:

bota_pro_ahmeta

Kdo je Ahmet?

Ahmet Necati Bigali, současný velvyslanec Turecka v České republice, předseda Organizace pro islámskou spolupráci. Ahmet Bigali zde dočasně zastupuje zájmy země, která se dlouhodobě aktivně odvrací od sekulární tradice dané zakladatelem moderního Turecka Mustafou Kemalem, zvaným Attatürk, a stále více se přibližuje islámským teokraciím, ignorujícím lidská práva. Turecko se dosud nevyrovnalo se svou násilnickou minulostí
a nadále násilně potlačuje Kurdskou menšinu. Dosud se neomluvilo za genocidu spáchanou na arménském národu a nevyjasněný je právní stav ke Kypru, jehož část protiprávně okupuje.

Proč Bota?

Bota má v islámu symbolický význam. Ukázání podrážky boty jako spodní, nečisté “haram” části obuvi, je mimořádně urážlivá. Cesty v arabských zemích v dobách Mohameda byly díky velbloudům jako obvyklým dopravním prostředkům velmi znečištěné velbloudím trusem. Ukázat tak někomu podrážku, či dokonce se ho botou dotknout, je velmi důrazným vyjádřením názoru.
Dalším významem boty je fakt, že bota je nutným předmětem pro chůzi. Znamená proto výzvu, aby ten, komu je ukázána, odešel. Pokud dáme Ahmetovi botu, je to výzva, aby si zavázal tkaničky na botách nebo utáhl řemínky na sandálech a vyrazil zpět na cestu do Turecka. Je to jednoznačný vzkaz, že v ČR nechceme ani osobu Ahmeta Bigaliho, ani to, co představuje.
Jsme si jisti, že Ahmet velmi dobře pochopí co mu naznačujeme a věříme, že ocení jaké znalosti jeho kulturních zvyklostí máme.

Co požadujeme?

Požadujeme omluvu Ahmeta Bigaliho Kláře Samkové za jeho neurvalé chování, za přímé i nepřímé vyhrožování a za vměšování se do vnitřních záležitostí České republiky. Žádáme, aby velvyslanec Turecka Ahmet Bigali byl odvolán ze své mise, protože porušuje Vídeňskou úmluvu a nesplňuje standardy chování diplomata.

Co udělat?

Každý má doma nějakou starší nepoužívanou botu. Boty často slouží do poslední chvíle.
V období od vyhlášení této výzvy do konce července 2016 zaslat na adresu tureckého velvyslanectví, k rukám tureckého velvyslance Ahmeta Bigaliho botu. Na stáří a stavu nezáleží, obzvláště se hodí obuv pracovní. Výhodu mají boty, které část své kariéry prožily na nohou zemědělce či chovatele vepřů. K botě můžete přidat případný vzkaz. Vyfoťte zasílanou botu a snímek obuvi nám zašlete ke zveřejnění. Fotografie je též možné šířit na internetu s hashtagem #BotaproAhmeta.
Adresa tureckého velvyslanectví je:
Velvyslanectví Turecké republiky, Ahmet Necati BIGALI, Na Ořechovce 69, 162 00 Praha 616 https://www.facebook.com/Turkish-Embassy-Prague-157219274380704/
Emailová adresa pro zasílání fotografií je: [email protected]
Facebooková stránka události „Bot pro Ahmeta“ je: www.facebook.com/BotaproAhmeta
Můžete také poslat virtuální botu, totiž obrázek boty, nejlépe nějak pěkně výtvarně zpracovaný. Můžete botu nakreslit na korespondenční lístek nebo obrázek boty namalovat a poslat v dopisu. Před odesláním obrázek boty ofoťte a pošlete na pošlete na e-mail [email protected] nebo facebookovou adresu www.facebook.com/BotaproAhmeta
Můžete také připojit své podpisy pod elektronickou petici, která je přístupná zde www.botaproahmeta.cz a kde je uveřejněn následující text:
My, níže podepsaní účastníci akce „Bota pro Ahmeta“ tímto posíláme velvyslanci Turecké republiky virtuální botu a vzkazujeme mu, že ani jej, ani to, co představuje, v České republice nechceme! Jeho jednání považujeme za nepřijatelné a jeho přítomnost na území České republiky považujeme za nežádoucí.
Jeho jednání na půdě Poslanecké sněmovny České republiky, stejně jako jeho následující výroky na adresu Kláry Samkové považujeme za urážlivé a nadřazené. Jeho chování je zasahováním do vnitřních záležitostí České republiky a uráží občany České republiky, kteří vnímají ženy jako zcela rovnoprávné s muži.
Požadavky Ahmeta Bigaliho na potrestání Kláry Samkové jsou skandálním zásahem do jejích osobnostních práv a do práv každého občana, který má i podle české Ústavy právo na kritiku náboženství. Jednání Ahmeta Bigaliho je v rozporu s českým právním řádem a se standardy lidských práv, nastolených v Evropě Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku.
Je nepřijatelné, aby na pozici velvyslance byl někdo, kdo takto hrubým způsobem ignoruje naši Ústavu i základní principy demokratických lidských práv.

A co bude dál?

Získané fotografie a text budou odeslány na Ministerstvo zahraničí ČR s žádostí, aby toto ministerstvo učinilo kroky k odvolání tureckého velvyslance z jeho diplomatické mise v ČR. O této žádosti bude též informován prezident Miloš Zeman.
Ti, kteří se zúčastní akce „Bota pro Ahmeta“ a pošlou fotografii svého výtvarného díla – boty anebo boty samotné, přičemž na sebe i neveřejným způsobem dají kontakt, budou zařazeni do soutěže v kategoriích:
A) objekt „bota“
B) obraz boty.
Autoři nejlepších tří děl budou i se svými rodinnými příslušníky pozváni na vyvrcholení akce, totiž „Prase pro Achmeta“, resp. regulérní prasopeč, při kterém bude na podporu vyhoštění tureckého velvyslance zkonzumováno sele, osobně rožněné Klárou Samkovou a pořadateli akce „Bota pro Achmeta“. K této akci by mělo dojít v průběhu srpna 2016.

Komentáře

comments