Bunker Cut – “deaktivace architektury určené k zabíjení” aneb nepochopení funkce řopíku

zdroj FB, uřiznutý kus řopíku jako uměni?
zdroj FB, uřiznutý kus řopíku jako uměni?

Lehké opevnění (ŘOPíky) bylo s velkým úsilím budováno na obranu Československa před nacistickým Německem. Mělo chránit životy a nadále umožňovat lidem svobodně žít, milovat se, bádat a pracovat. Ačkoliv díky diplomacii nebylo použito, je vnímáno jako památka – připomínka silné vůle po svobodném životě ve zvlášť těžkých časech. Byli vojáci, kteří se raději zastřelili, než aby opustili”ten kus betonu k zabíjení lidí”, který pro ně byl hradbou naší vlasti.

Tzv. “umělecký” projekt nedávno jeden takový ŘOPík demonstrativně zničil. Student Ondřej Bělica v projektu vedoucímu k diplomovým pracem na FA a FAVU v Brně rozřezal bunkr ve Vratěníně a jeho zničení nazval “deaktivací”, aby ještě více zdůraznil vykořenění jeho podstaty, práce a touhy lidí, které s ním jsou spojeny. Tvrdí, že vše poběhlo za vědomí vlastníka přilehlého pozemku a starosty.

Autory tohoto projektu považujeme za idiotské exhibicionisty, stejně jako naprostá většina diskutujících, kteří reagují na facebookové stránce projektu. Ničení prvorepublikové obrany v rámci “umění”, které je nelogicky považuje za nositele smrti a agrese, si zaslouží ostřejší komentář:

Tak “umění”? Tak “deaktivace”? Heleďte vy ****, ty bunkry měly sloužit k obraně jediné demokracie na východ od Švýcarska před nacisty. A ano, českoslovenští vojáci, kteří do nich během mobilizace vstoupili, počítali s tím, že budou zabíjet hajzly, kteří zvedali pravačky a hulákali něco o nadřazené rase. Naši pradědové chtěli čelit obrovské přesile – a čelili by jí navzdory Mnichovu srdnatě, kdyby jejich politická reprezentace nerozhodla jinak. Běžte si rozkopat zbytky Siegfriedovy linie, jestli ovšem vůbec víte, co to bylo, vy ****i.
-JB-

Celé “umění” je na FB zde: https://www.facebook.com/o.belica/posts/439101453124165

Bunker Kunst je experimentální platforma zkoumající potenciál a současnou roli postarmádních objektů. Jde o dvouletý…

Zveřejnil(a) Ondřej Bělica dne 3. květen 2017

Tento umělecký kolektif by si možná mohl zkusit nějakou performanci po vzoru islámského státu
https://www.ivcrn.cz/pamatky-znicene-islamem-behem-naseho-zivota/

 

 

Komentáře

comments