Dezinformace o kvótách – ne 500, ale 20.000 imigrantů

Ohodnoťte toto post

Pozor, podobně jako v případě hlasování českých europoslanců o rezoluci požadující kvóty, média opět přinášejí dezinformace a matou veřejnost. Právě nyní se objevují první články v českých médiích, že ČR dostane kvótu 500 uprchlíků. Jedná se buď o nepochopení, nebo přímo manipulaci s veřejným míněním.

Evropská komise dnes představila plán, který mimo jiné obsahuje dva na sobě nezávislé a fakticky nesouvisející body:
1) „resettlement“ – přesídlení: pilotní program přesídlení přímo ze třetích zemí (např. uprchlických táborů v Turecku) pro 20 000 osob. Z těch by měla ČR nuceně přijmout těch zmíněných cca 525 lidí.
2) „relocation“ – přerozdělení: zavedení kvót na přerozdělování imigrantů (žadatelů o azyl v EU). Těch bylo za loňský rok cca 650.000 a letos je předpokládáno ještě více. Pokud bychom je chtěli přerozdělit všechny – a v případě zavedení předpokládané kvóty pro ČR  3,32% (3,32% pro italské a řecké migranty) – mohlo by to být cca 20.000- 30.000 imigrantů každý rok.

Spousta lidí se nechá zmást číslem 500 v titulcích novin. A vůbec netuší, že těch 500 je kvóta NAD RÁMEC těch, co do EU přijdou nebo připlují přes Středozemní moře …. Obě tyto kvóty, jak na přesídlence ze třetích zemí, tak žadatele o azyl, jsou v dnešním dokumentu strategie vydané evropskou komisí.

Tisková zpráva Evropské komise v češtině včetně tabulky s „přidělenými procenty“ – zde.