Exkluzivní propaganda MF DNES – islám nevadí, češi se bojí o bezpečnost

propaganda-mf-dnes-14.3.2016Mladá fronta DNES (majitelem je MAFRA, a. s., kterou vlastní Agrofert) si objednala průzkum k přijímání „uprchlíků“. Vyšlo jim, tedy zejména v palcových titulcích hlavní strany tištěné MF Dnes, co potřebovali. Proti přijímání imigrantů je podle nich jen cca 20% veřejnosti a islám prý Čechům nevadí.

Tento průzkum a hlavně jeho následná interpretace by se mohla vyučovat na školách, jako dokonalá ukázka manipulace průzkumů veřejného mínění.

 1. Nejdřív zjistili, to co všichni před nimi. 77% veřejnosti přijímat „uprchlíky“ z Blízkého východu a Afriky, tedy v drtivé většině muslimy, odmítá (v účelovém podání MF DNES použitá formulace zní: „ze Sýrie a dalších válečných oblastí“). Takový výsledek se nehodil, takže na to šli od lesa.
 2. Podotázkami a řetězením vhodných a líbivých výrazů původní sumu odpůrců co nejvíce rozmělnit. Například: „Schvalovali byste přijetí ČÁSTI UPRCHLÍKŮ z VÁLEČNÝCH oblastí pokud azylanti budou VYHOŠTĚNI když spáchají trestný čin?“ nebo „pokud budou PRACOVAT?“ atd. Tím dosáhli snížení původní sumy odpůrců o jednotky až několik desítek procent dle podotázky.
  Poznámka: Snad už jen dodat, že např. podotázka podsouvající možnost vyhoštění azylanta, který se dopustí trestného činu, je manipulativní nejen předvedenou slovní ekvilibristkou, ale i samotnou podstatou. Vyhostit azylanta z válečné oblasti zpět nelze. I kdyby vystřílel celou redakci MF DNES, tak v ČR prostě zůstane.
 3. Převrácením smyslu odpovědi. Například: „Schvalovali byste přijetí části uprchlíků pokud přijímáni budou je nemuslínové“. Zde 43% odpovědělo ano. Tedy o cca 20% více Čechů by bylo pro přijímání uprchlíků, pokud by se jednalo o nemuslimy. MF Dnes to ovšem interpretuje tak, že islám Čechům vlastně nevadí, když akceptaci přijímání uprchlíků podotázka zvedla jen o 20%.
 4. Odpovědi na podotázky sečetli a za „skutečné odpůrce“ přijímání „uprchlíků“ označili jen ty, co ve všech podotázkách pořád trvali na striktním ne. Pokud jen u jedné tendenční podotázky dali respondenti najevo, že považují za důležité např. že budou imigranti pracovat a odpověděli že pak možná ano, už jsou z řad odpůrců vyškrtnuti.
 5. Dodají se palcové titulky, sloupečky vybraných mluvících hlav alias „expertů“ a máme tu jen 20% odpůrců imigrace muslimů. Heuréka!

  cesi-vs-uprchlici-43procent-nechcemuslimy
  Češi se nebojí islámu a tak v dotazníku souhlasilo s přijetím nemuslimských uprchlíků 43,6 % dotazovaných respondentů

Komentáře

comments