HALAL aka zmrzlina, nanuky, mražené pochoutky

Vyšlo na IVČRN dne 10.8.2015 (via STOP HALAL CZ) – link

Iniciativa STOP HALAL CZ se tentokrát zaměřila na problematiku halal výrobků na českém (resp. světovém) trhu se zmrzlinami a mraženými sladkostmi tohoto druhu. Všímá si jak zmrzlin a nanuků populárních značek, pocházejících z velkých nadnárodních potravinářských koncernů, tak domácích výrobců tohoto zboží, a to jak v balené, tak točené či kopečkové podobě. Doporučujeme tedy všem, kteří nechtějí nákupem halal zboží sponzorovat muslimskou komunitu a přispívat k šíření islámu, aby se s tímto přehledem seznámili, ideálně dříve, než sáhnou do mrazicího pultu nebo požádají o dva kopečky vanilkové z neověřených zdrojů.

halal_sweet

https://www.facebook.com/StopHalalcz/posts/883683265000592

 

Protože teploty šplhají vzhůru, přimělo nás to zaměřit se na sortiment potravin, které teď vyhledává každý z nás. Tušíte správně, jsou to zmrzliny a nanuky. Na špejli, ve vaničce, v kornoutu, v kelímku nebo točené, za více či méně přijatelné ceny, v lákavých obalech a snadno dostupné, lokálního původu i známých světových značek. Obal zahodit, výrobce neřešit a užít si to, tak to dělá většina lidí. Dokud byl svět ještě v pořádku a nepřizpůsoboval potraviny určené nemuslimským věřícím či ateistům právě muslimům, ještě to takto šlo praktikovat. Dnes je ovšem potřeba být informován i v této oblasti. Pojďme tedy na to:

11813464_883682425000676_533911532078799633_n

Zmrzliny, nanuky a mražené výrobky spadající pod VELKÉ VÝROBNÍ ŘETĚZCE typu KRAFT FOODS, UNILEVER, MARS, NESTLE apod. (viz foto) – jak už z logiky věci vyplývá, doménou produkce těchto koncernů jsou země s velkou muslimskou komunitou typu Velká Británie, Austrálie, Kanada nebo země západní Evropy. Tyto koncerny už svou výrobu v mnohém muslimským rituálním stravovacím pravidlům přizpůsobily. Problém je v tom, že většina z nich své halal certifikáty skrývá a maximum, které je ochotna uvést, je, že jejich výrobky jsou “vhodné pro stravování dle pravidel halal”. Tím se vyhnou podezření, že by platily muslimským certifikačním autoritám, a zároveň ujistí své muslimské konzumenty, že onen výrobek neobsahuje nic pro ně nevhodného. Protože však tyto firmy mají prokazatelně certifikované jiné své výrobky než třeba právě zmrzliny, máme za to, že není třeba je podporovat ještě nákupem jejich mraženého zboží. A je lhostejné, zda svůj certifikát halal získaly a uplatňují jen v Austrálii nebo Velké Británii, nebo i jinde. Jde o přístup – tyto firmy nemají zájem přijít o své muslimské zákazníky, proto pro ně raději část své výroby přizpůsobí a ostatní neinformují o tom, že toto přizpůsobení již proběhlo včetně patřičného poplatku (a u kterého produktu se tak stalo). Věc se tak stává vinou těchto firem značně nepřehlednou, a to i pro prodejce, kteří by třeba rádi ono zboží měli označené – kdo nemuslimskému zákazníkovi zaručí, že taková firma nevozí své halal produkty po celém světě, tedy i do jeho mrazicího pultu? Není v našem zájmu nikoho poškodit, přesto ale musíme na zmrzlinové výrobky těchto obřích potravinářských koncernů upozornit. Abychom byli konkrétní, jako halal certifikované NEJSOU výrobky značky:
HÄAGEN-DAZS,

zatímco certifikát dle všeho MAJÍ:
BEN &JERRY’S (viz foto),
CALIPPO
CARTE D’OR,
CORNETTO,
MAGNUM,
TWISTER,
VIENNETTA (vše vyráběno pro Unilever UK),
pokud vyrazíte na dovolenou do Austrálie, pak tam je jako halal certifikovaná zmrzlina NESQUIK.

Opatrní bychom byli i při nákupu “módních zmrzlin a novinek” odvozených od značek jiných výrobků certifikovaných jako halal: MILKA, MARS, BOUNTY, SNICKERS, PHILADELPHIA, KITKAT, DAIM, CADBURY.

V mrazících pultech dále najdeme značky a produkty DOMÁCÍCH VÝROBCŮ. Mnozí už tuší, jaký problém může být u nich: nikdo totiž nemá pod kontrolou, zda pro svou výrobu nepoužívají suroviny certifikované jako halal. Ať už jde o HALAL SUŠENÉ MLÉKO Z TATRY NEBO OLMY, HALAL CUKR NEBO SLADIDLA (http://www.vuc.cz/cz/O-nas/ ,http://www.cukrovaryttd.cz/vyroba/kvalita-potravin/), či přímo halal certifikované GASTRO SMĚSI NA VÝROBU ZMRZLINY, například značku IRCA (viz foto).

11705359_883682618333990_5538834605619779120_n

Totéž se dá bohužel vztáhnout i na točenou či kopečkovou zmrzlinu z cukrárny či stánku nebo na ledovou tříšť. Prodejci ani obsluha výrobní linky na zmrzlinu pochopitelně neřeší, co je napsáno na pytli s cukrem, mlékem nebo směsí.

Taková je tedy situace na trhu s mraženými sladkostmi. Naštěstí už dnes spotřebitel není omezen pouze na kupované výrobky, kvalitní a chutnou zmrzlinu, ovocnou dřeň či nanuk lze snadno připravit i v domácích podmínkách s využitím lokálních ne-halal surovin a osvědčených receptů, kterých je na internetu i v různých kuchařkách nebo časopisech spousta. Stejně jako jsou dostupné i přístroje na výrobu zmrzliny, šlehače a mixéry, formičky na nanuky v různých tvarech nebo třeba chladicí tašky a boxy. Milovníci ledového osvěžení tak nakonec mohou odmítnutím kupovaných zmrzlin a samovýrobou získat hned několik výhod: kromě vyhnutí se halal zboží se zároveň vyhnou i konzumaci chemických aditiv, nevhodných cukrů a tuků a nekvalitních surovin, ze kterých se prodávaná zmrzlina skládá, mohou si navíc sami vytvořit vlastní příchutě (včetně nanuků s alkoholem) a vyrobit si zmrzlinu v množství, které jim vyhovuje, přičemž poměr ceny a kvality se nedá s prodávanou zmrzlinou srovnávat, samozřejmě ve prospěch domácích výrobků. O zpracování přebytků úrody ovoce z domácí zahrádky ani nemluvě, stejně jako třeba o produktivním využití volného času s dětmi při výrobě domácí zmrzliny na rodinnou oslavu. Odmítnutí kupovaných jednotlivě balených nanuků má nepochybně i ekologický dopad.


Diskuze:

Iniciativa STOP HALAL CZ se tentokrát zaměřila na problematiku halal výrobků na českém (resp. světovém) trhu se…

Posted by Islám v České republice nechceme on 9. srpen 2015

Komentáře

comments