I třaskavina pouzitá v Manchestru svědčí o naprostém selhání EU

Podle řady zdrojů použil islámský vrah třaskavinu zvanou TATP, odborně triacetontriperoxid. Její výroba je velmi prostá. Dvě hlavní komponenty – aceton a peroxid vodíku stačí smísit, přidat katalytzátor (jež raději neuvádím) a je téměř hotovo. Třaskavinu ve formě bílých krystalů stačí jen odfiltrovat na kávovém filtru a opatrně usušit. Jde o látku velmi nebezpečnou, exploduje v suchém stavu velmi snadno (třením, plamenem, nárazem ale i statickou elektřinou), a čím je starší, tím je ještě citlivější a může detonovat i samovolně.

 

TATP býval příčinou četných úrazů mladých chlapců i v ČR dokud nebyla zábavná pyrotechnika tak snadno dostupná a levná. Prostě jednoduchost přípravy bez nutnosti použití rozbušky, spolu s vysokou účinností (asi jako TNT), činí TATP asi nejoblíbenější třaskavinou v rukách teroristů. Co na tom když vybuchne předčasně, cesta do nebe je džihádistovi otevřená i tak.
Selhání EU a bezpečnostních složek obecně můžeme vidět na tomto atentátu v nestoudné nahotě. Nejen, že se o mladém teroristovi v opět vědělo a koncert nebyl ani bezpečnostně zajištěn. Držení trhavin je v civilizovaném světě silně omezeno,legální držení třaskavin je až na specializované podniky zcela vyloučeno. A omezeno je již několik let i nabývání chemikálií k přípravě třaskavina a trhavin, takzvaných prekurzorů, kterým je i peroxid vodíku. Ale, jde o tak často používanou látku v průmyslu, lékařství ba i myslivosti, že nelze přestat vyrábět a obchodovat. Tedy i v ČR je možné peroxid koupit takzvaně „na IČO“, tedy na firmu.
Dočkáme se i v ČR podobného pyrotechnického obohacení ? Obohacení tak silného, že i Dan Nekonečný bude působit jako zmoklá prskavka a Texaský masakr motorovou pilou jak pohádka pro děti? Ano, je to možné.
Autor znalý problematiky se musí smutně smát i navazujícím novinářským článkům. Kdy novinářští matláci zaměňují pojmy s dojmy, rozbušku se spínačem, třaskavinu s trhavinou. V přiloženém odkazu (1) je na obrázku samozřejmě spínač, jednak by terorista nedržel rozbušku v ruce a jednak by z ní vlivem detonačního tlaku zbylo jen velmi málo (maximálně kovový prstenec kolem přívodních vodičů).

J.K.

Komentáře

comments