Íránské ženy protestují pomocí selfies

Íránské ženy protestují pomocí selfies

Mezi íránskými ženami se šíří tajné protestní hnutí. Fotí se bez hidžábu a fotky dávají na facebook. Stránka má již přes 698 000 příznivců.

Celé to začalo tak, že novinářka a aktivistka Masih Alinejad zveřejnila na facebooku svou fotku, na které s nezakrytými vlasy běží londýnskými ulicemi. Odezva byla silná a okamžitá.

Následovala další fotka, tentokrát při řízení automobilu v Íránu. Nedlouho poté jí začaly i ostatní ženy posílat své vlastní fotky.

To by mělo být naše právo. Íránské ženy si dovolují sundat si hidžáb na tak dlouho, aby se stačily vyfotit. Aspoň na okamžik můžeme cítit vítr ve vlasech,“ řekla Alinejad(-ová).

Riskuje 50 ran bičem

Každý den se snaží zveřejňovat tři nové fotky. Dosud se na stránce Stealthy freedom (tajná svoboda) www.facebook.com/StealthyFreedom ukázalo přes tisíc žen bez pokrývky hlavy. Stránka má přes 698 000 lajků a v Íránu téměř spustila protestní hnutí.

Jsou stále odvážnější. Není to bez rizika, za tohle chování mohou dostat 50 ran bičem,“ říká Alinejadová, která byla v úterý na návštěvě Norska na konferenci v režii Fritt Ord (Svobodné slovo).

Stále odvážnější

Některé ženy soutěží o nejodvážnější fotku. Už tam jsou fotky se ženami, které pózují s volně rozpuštěnými vlasy, před úřadem nejvyššího ajatolláha, ministerstvem zahraničí, nábožensky významnými místy a plakáty náboženských vůdců. A dokonce vedle aut patřících náboženské policii.

Když vidíte v Íránu ženy na veřejnosti, například v televizi, jsou oblečené do černého a přísně dbají na zakrytí vlasů. Ale to není naše kultura, děláme to z donucení. Chci dát hlas těm, které ho nemají, a toto je nová platforma,“ říká Alinejadová.

Úřady na facebooku a jiných sociálních médiích zastavují protesty a jinou nežádoucí aktivitu. Ale lidé si dle Alinejadové najdou způsob, jak se cenzuře vyhnout.

Zklamaná z Norska

Alinejadová minulý víkend se zájmem sledovala návštěvu norského ministra zahraničí Børge Brendeho v Íránu. Je zklamaná z toho, že se ve větší míře nezabýval tématem práv žen.

Neslyšela jsem o tom, že by hovořil se ženami nebo se tématem zabýval v rozhovorech. Západní politici zacházejí příliš daleko, jen aby režim uspokojili,“ říká.

Poukazuje také na nově jmenovanou velvyslankyni Norska v Íránu. O Aud Lise Norheim a jejím setkání s prezidentem země, při kterém měla oblečený kroj z kraje Hedmark a šátek na hlavě, se hodně psalo v íránských médiích (zde). To je škoda, myslí si íránská novinářka.

Proč to vysoce postavení reprezentanti Západu dělají? Pro srovnání: Když íránští vůdci cestují na Západ a dozvědí se, že se podává alkohol, opustí prostory a přijdou s nějakou formou protestu. Nesklánějí se před ničím, co je důležité pro vaše hodnoty.“

Proč nemohou zástupci Západu dělat to samé? Práva žen by pro Vás měla být důležitá. Myslí si asi, že respektují zákony a kulturu, ale jen přispívají k podpoře toho, co je z donucení,“ říká.

Zdroj: www.abcnyheter.no/nyheter/2014/11/04/211154/iranske-kvinner-bruker-selfies-som-protest

Za překlad z norštiny děkujeme TK.

1489090_985464981467596_7752287836087317434_n

Komentáře

comments