ISLAMOFIL dne – Jaromír Štětina, senátor

Vyšlo na IVČRN dne 30.9.2014 (link)

Do občasné galerie islámo-FILŮ dnes zařazujeme mimořádně křivou figuru, organismus, který je chodící negací pojmů chlap, čest, férovost a odvaha … což je o to smutnější, že cestovatel, novinář, senátor a nejnověji europoslanec (Top09) si na těch výše uvedených pojmech vybudoval svou čackou imidž. 

10576942_10152771458107938_7535783395908103039_n

V posledním dvacetiletí se prezentuje jako hrdinný válečný korespondent, antikomunista, “rusobijec” – a taky kamarád všech možných islámských hrdlořezů zejména z oblasti Kavkazu a Afgánistánu, stačí, když mají pifku na Rusko. Jeho četní kritikové namítají, že to s tím “antikomunismem”, jakož i rusobijectvím, nemusí být tak slavné. Pocházel ze zasloužilé komunistické rodiny (maminka byla velvyslankyní v Rudé Číně), byl přinejmenším kandidátem členství v KSČ, a byť po srpnové okupaci vrátil “rudou knížku”, v době normalizace poměrně hodně cestoval. Mimo jiné do Pákistánu (jeden z prvních vodáckých sjezdů kaňonu řeky Indus), Iránu a SSSR, kde navštívil i četné cizincům zapovězené oblasti. Jeho vlastní verzi, že při cestách do těch oblastí vlastně klamal ruské úřady, můžete ale nemusíte věřit… Každopádně to BYL mimořádně schopný vodák, horolezec, dobrodruh; komu čest, tomu čest.

Po převratu zúročil své zkušenosti jako reportér Lidových novin v oblastech, kde probíhaly konflikty mezi post-sovětským režimem a různými mohamedánskými povstalci. Jeho pracovní partnerkou byla Petra Procházková, žena jistě statečná, leč nevalné soudnosti. Mnohé z těch konfliktů (Čečna, Karabach…) nesporně začaly jako konflitky národně orientované, ale postupně dostávaly stále islámističtější nádech. To Štětina s Procházkovou nápadně zamlčovali, takže jejich reportáže o zlých Rusech a sluníčkových bojovnících za svobodu zmátly nejednoho čtenáře novin. Přitom Štětina nemůže tvrdit, že by islámský fundamentallismus nerozpoznal. Sám byl v 70. letech osobně přítomen Chomejního převratu v Iránu, napsal o tom dokonce knihu. (http://www.databazeknih.cz/knihy/studna-pro-mandon-37273). Zarážející selektivní slepota …

Definitivně se vybarvil po roce 2000. Začal vystupovat jako “moudrý muž”, křesťan … a mlžit kolem islámu ve velkém stylu. Jedna taková perla je tady (http://www.jaromirstetina.cz/aktuality/zari-2005/prednaska-na-sympoziu-opus-bonum-v-brevnovskem-klastere.html) – na jakémsi křesťanském shromáždění doporučuje křesťanům UZNAT MOHAMMEDA ZA SVÉHO PROROKA, neboli přijmout jakýsi islám-lite, že to prý přispěje k porozumění. Snad ještě větší hovězismus najdeme tady (http://www.sedmagenerace.cz/text/detail/vzit-vitr-z-plachet-pekelnym-mesiasum-rozhovor-s-jaromirem-stetinou) – tehdejší senátor za Zelené poučuje své obdivovatele, že “nedovede rozlišit”, zda je lepší islámský, nebo “křesťanský” pohled na svět. Korunu svému křiváctví však nasadil roku 2009, kdy osobním aktivismem zmařil přednášku Geerta Wilderse v českém senátu, označil nizozemského poslance div že ne za “nácka”, obvinil ho z šíření nenávisti (http://eurabia.parlamentnilisty.cz/Articles/3708-stetina-wilders-porusuje-zakony-a-je-nebezpecny.aspx) … šplhounská snaživost, s níž Wildersovi házel klacky pod nohy, přesvědčila i ty největší váhavce, že Štětina přešel na špatnou stranu.

Párkrát jsme s ním zkoušeli hovořit přes facebook. Svůj “argument” staví tak, že existujou zlí islámisti, kdesi daleko v horách, a pak hodní muslimové, s nimiž je záhodno kamarádit. Kritiky samozřejmě banuje, přičemž zaručený ban dostanete za otázku:
“Byl Mohammed muslim, nebo islámista?”

Těžko říct, co je jeho motivací. Rezonuje mu, vodákovi, horolezci a dobrodruhovi, islámský kult chlapáctví, přezíravost vůči ženám, “zhrzená mužnost”? Snesl se s Petrou Procházkovou právě proto, že jí to vše rezonovalo také? Nebo jeto prostě tak, že náš “čacký hrdina” byl ve skutečnosti vždy jen takový snaživý svazáček, chytač módních větrů, který, jakmile se islámofilie dostala do módy, jednoduše jde s proudem?

Komentáře

comments