Islámofob dne: Geert Wilders

Po českém presidentovi Zemanovi asi nejúspěšnější ISLÁMOFOB DNE z řad žijících evropských politiků. Muž, který pro své otevřeně protiislámské názory musí žít s permanentní policejní ochrankou, žije na utajených adresách, přespává ve střežených bytech. Zkoušeli mu vyhrožovat, tahali ho po soudech, samozřejmě mu nadávali a nadávají do rasistů, xenofobů a nácků. Brání mu – významnému evropskému politikovi(!) – cestovat do některých evropských zemí a veřejně tam vystupovat. Že to JE významný politik, dosvědčuje to, že vede 3. nejsilnější politickou stranu v ultratolerantním Holandsku (15 procent hlasů v posledních parlamentních volbách, 12 procent v eurovolbách – stav k roku 2013)
Na svět přišel do rodiny konzervativních katolíků, přičemž rodina z matčiny strany byli navrátilci z holandské Indonésie, a Geert si po babičce nese i “asijskou” krev. Po vystudování střední školy chtěl malý Geert cestovat, našel si práci v Izraeli a za tam vydělané peníze důkladně prošmejdil Blízký východ. Po návratu do Holandska chvíli pracoval v pojišťovnictví, načež se chytil jako zaměstnanec Lidové strany pro svobodu a demokracii (PVV), konzervativní partaje, pro jejíhož předsedu Fritse Bolkesteina připravoval politické proslovy. Bolkenstein byl jedním z prvých – opatrných – kritiků imigrace z islámských zemí, Geert toto téma rozšířil o své poznatky z Blízkého východu, byla to též doba, která viděla raketový vzestup později zavražděného kritika islámu Pima Fortuyna. Roku 1997 byl za PVV zvolen radním města Utrecht, hodně se zajímal o poměry v imigrantských komunitách – a zjišťoval, že situace je skutečně vážná. O rok později byl, stále za PVV, zvolen do parlamentu. Tam kritizoval islám stále otevřeněji, byl za to vyloučen z řad PVV – a tak založil vlastní stranu, Party for Freedom (PfF), s níž se roku 2006 poprvé dostal do Parlamentu.
V politice je Wilders “konzervativnější” než jeho předchůdce Pim Fortuyn – projevuje se to prosazováním přísnější politiky vůči rekreačním drogám. Krom toho jeho strana tvrdě kritizuje holandský politický systém, který je podle něj elitářský, nehledící na “obyčejného Henka a Ingrid”. Prosazuje důkladnou redukci všech možných regulací, plošné snížení daní, omezení vlivu EU a snížení holandských plateb do bruselského rozpočtu. Je též pro výslovné zmínění judeokřesťanské tradice v holandské ústavě, moratorium na imigraci z neevropských zemí, zákaz náboženských kázání v jiném než holandském jazyce, zákaz kázání imámů, jenž nejsou holandskými občany, zavření “radikálních mešit” a deportace radikálních kazatelů a dalších radikálů – no a taky větší podporu domorodé rodině, a větší respekt vůči učitelům, policistům, pracovníkům ve zdravotnictví a vojákům. Při tom všem je spíše liberál než nacionalista, což se odrazilo v jeho odmítnutí spolupráce s francouzskou Front National na evropské úrovni – rozhodnutí možná nemoudré, ale kdo jsme, abychom soudili? O islámu si myslí zhruba totéž, co my na IVČRN. Krom toho, že se snaží budovat “antiislámskou” koalici napříč evropskými státy, natočil tvrdě protiislámský film “Fitna” – rozklad, odkaz zde. https://www.youtube.com/watch?v=kIKCgRlwQUA
Takové věci mu samozřejmě nemohou projít. Po několika pokusech o atentát zmařených ve stadiu přípravy žije s permanentní policejní ochranou – musel svému přesvědčení obětovat své soukromí. Aby toho nebylo málo, byl roku 2008 obviněn za “šíření nenávisti” což vyústilo do táhlého politického procesu, který skončil Wildersovým osvobozením. Rozsudek stanovil, že kritizovat ISLÁM, jako ideologii, není totéž jako vyvolávat nenávist vůči MUSLIMŮM jako lidem. Žádná ideologie, ani náboženská, nesmí být nekritizovatelná – nemusíme snad zdůrazňovat, jak důležitý to je právní precedent. Ovšem už to, že byl holandský poslanec Wilders trestně stíhán, dalo na čas klacek do rukou jeho odpůrců – krvelačných zastánců politické korektnosti, jakož i islámofilů všeho druhu. Do toho období spadá znemožnění jeho návštěvy Británie – jakož i skandál v českém senátu, který byl dost zásadním mezníkem i pro IvČRN. Začátkem zimy 2009 měl Wilders, na pozvání senátora Oberfalzera (ODS) navštívit český senát a přednést tam proslov o rizicích islamizace. Krátce před návštěvou ale hystericky vystoupilo několik dalších senátorů, z nichž asi nejhnusněji se zachoval provařený islámofil Jaromír Štětina (http://eurabia.parlamentnilisty.cz/Articles/3708-stetina-wilders-porusuje-zakony-a-je-nebezpecny.aspx). Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) se zalekl, návštěvu “extrémisty” Wilderse zrušil, a ještě kolem toho ztropil takové mediální haló, že žádný pražský hotel nebo konferenční centrum nenabídl náhradní prostory … všichni se podělali. Autor těchto řádků situaci detailně sledoval a zrušení Wildersovy návštěvy bylo tou poslední kapkou, kvůli níž se začal veřejně angažovat… Wilders je v Holandsku v úplně jiné situaci, než jsme v Česku my. Jeho “extrémistické” návrhy nám připadají jako velmi mírné – v zemi s cca 10 procenty muslimů, kde se na ulicích vraždí politici a umělci kritizující islám, asi nejde chtít o mnoho víc. Na nás v Česku je, abychom věci nenechali dojít tak daleko.
Edit – je rok 2017 a 16.12.2017 vystoupil poprvé veřejně Wilders v ČR – krásný nadpis třeba na ECHO24 Le Penová, Wilders, Okamura… Nacionální populisté si dali sraz v Praze
K letošním volbám (2017)

Komentáře

comments