Islamofob dne – Laskarina Bouboulina

Dnešního Islámofoba dne věnuji současným feministkám – živoucím karikaturám na emancipované ženy minulých staletí. Ony dnes “džendrtetky” nějak dospěly ke zjištění, že islám je mír a nejsvobodnější žena je mohamedánská žena. Nebylo tak tomu ovšem vždy

Laskarina Bubulina (1771 – 1825) se narodila v konstantinopolské věznici, kde její rodiče věznili za protiosmánskou činnost. Nevíme, zda ji její máma rodila v řetězech, jako sudánská islámofobka Meriam Ibrahimová. Víme, že nakonec byla propuštěná na ostrov Spetses, kde postupně dvěma manželům povila 7 dětí.

Islámofob dne - Laskarina BubulinaKdyž ve 40 letech ovdověla (2. manžela, bohatého rejdaře, zabili samozřejmě mohamedáni), zdědila obrovské majetky, ty začala utrácet za islámofobní aktivity. Spolupracovala s řeckými exilovými patrioty, kteří tehdy působili v ruských černomořských přístavech. Nakupovala a pašovala do Řecka zbraně pro řecké vlastence. Hlavně však na vlastní náklady postavila 4 válečné lodi, včetně největší válečné lodi ve vlastnictví řeckých povstalců, Agamemnon. Tyhle šílené kousky jí procházely díky úplatkům pro neschopné mohamedánské úředníky.Když roku 1821 vypukla připravovaná revoluce, osobně velela eskadře osmi lodí, s níž vyhladověla a dobyla „nedobytnou“ pevnost Nauplion. Následně v čele flotily dobývala pevnosti Monemvasia a Pylos. Měla obrovský smysl pro drama a P.R. – osobně osvobodila několik set žen z bejova harému, na bílém koni vedla útok pěchoty na pevnost Tripolis. Když se však, po oslabení Osmanů, do sebe pustily různé frakce povstalců, odešla do „domácího vězení“ na ostrov Spetses, kde zemřela v banální rodinné rozmíšce (vedené po Balkánsku, pomocí palných zbraní). Nedožila se konečného osvobození své země (1832).Roku 1823 ji ruský car – tehdy ještě neoficiální spojenec povstalců – jmenoval admirálkou ruského loďstva. Donedávna byla jedinou admirálkou ve všech námořnictvech světa.

Komentáře

comments