Jako vánoční přání vám přinášíme rozhovor s biskupem Holubem

„Křesťanství jako takové není slabší nežli islám. Ale v Evropě mnohdy dostává na frak. To je pravda. Navíc před migrací se bráníme způsobem, který není hodný tradic Evropy,“ říká nejmladší biskup v zemi monsignore Tomáš Holub v rozhovoru pro deník E15.

Když mluvíme o zlu – platí ještě „Nastav druhou tvář“?

Platí. To je základní věc. Ale nikdy neplatilo, a to je důležité, nastav tvář druhého. Můžu nastavit svou tvář a obětovat svůj život ve prospěch druhého člověka. Ale nikdy nesmím obětovat životy a tváře těch, za které mám odpovědnost. To je spravedlivá obrana a spravedlivá válka.


Monsignore Tomáš Holub (49)
Je nejmladším biskupem v zemi, spravuje plzeňskou diecézi. Má doktorát z morální teologie i hodnost plukovníka, teologii a filozofii studoval v Litoměřicích, posléze i v Salcburku, Praze a v Římě. Disertační práci věnoval tématu Etické aspekty boje proti terorismu ve světle učení o takzvané spravedlivé válce. V devadesátých letech spoluzakládal armádní duchovní službu. Víc než polovinu svého kněžského života strávil v armádě – v roce 1996 se stal prvním vojenským kaplanem, posléze i hlavním kaplanem Armády ČR. Působil ve vojenských misích v Bosně a v Kosovu, jako hlavní kaplan mnohokrát navštívil mise v Kuvajtu, Iráku a v Afghánistánu. Radil sedmi ministrům obrany. Jako sekretář České biskupské konference kromě jiného řešil i církevní restituce.

Komentáře

comments