Ještě v roce 1900 neuměl v islámských zemích psát a číst téměř nikdo. A to ty oblasti před islámskou expanzí bývaly kolébkami civilizací…

Vyšlo na IVČRN dne 5.5.2015 (link)

Mapka z Wikipedie s procentuálním podílem gramotných (schopnost číst a psát). Z “islámských” zemí pouze Turecko má plnou gramotnost (97%+). Protože začátkem 20. století prodělalo tvrdou deislamizaci školství. Pak Jordánsko a menší státy v Perském zálivu. Možná i proto, je Jordánsko otevřeně proti Islámskému státu.

Za ropné peníze se také podařilo potlačit negramotnost na Arabském poloostrově (80% – 90%), v Iránu a Libyi. I v relativně vyspělém Egyptě je gramotnost pouze 60% až 70%. Některé islámské ráje typu Mali či Afghánistán udržují gramotnost pod 35%. Pro srovnání – Evropa dosáhla vyšší % gramotnosti už v 18. století!

Častěji než muslimové jsou negramotné muslimky. Dívkám bývá upíráno vzdělání, jsou známy útoky na školačky. V Afghánistánu umí číst pouze 13% dívek, v Nigeru 15%, v Mali 20% dívek. V Pákistánu 25%.

To až vám zas někdo bude lhát o islámské vzdělanosti.

islam_gramotnost_mapa

Související odkazy:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_literacy_rate.
http://ibnwarraq.ivcrn.cz/2015/01/19/cist-ach-to-je-namaha/

(Ještě v roce 1900 neuměl v islámských zemích psát a číst téměř nikdo. A to ty oblasti před islámskou expanzí bývaly kolébky civilizací…http://users.erols.com/mwhite28/literacy.htm)

Diskuze:

Mapka z Wikipedie s procentuálním podílem gramotných (schopnost číst a psát). Z “islámských” zemí pouze Turecko má plnou…

Posted by Islám v České republice nechceme on 4. květen 2015

Komentáře

comments