Jste připraveni? Aneb možnosti sebeobrany.

Ačkoliv je Česko 6. nejbezpečnější zemí, události ve světě dávají naznat, že tomu tak nebude stále. Nejde jen o nedávné atentáty (Londýn, Nice, Paříž, Manchester atd.), migrace z Afriky stále dosahuje hrozivých čísel (1), a ani vývoj na Balkáně nenabírá pozitivní směr. Řada lidí si rozumně pokládá otázku, zda dovede ochránit sebe, své blízké či majetek a je jasné, že s prázdnýma rukama to půjde stěží. Jistě, je řada bojových umění a spousta volně dostupných sebeobranných prostředků (slzný sprej, paralyzéry), ale nejsou bez intenzivního tréningu či proti více útočníkům příliš účinné.
Výrok připisovaný Samuelu Coltovi praví:

„ Bůh stvořil muže silné a muže slabé, a já jsem ten rozdíl vyrovnal.“

Jenže a správně, je držení zbraní v ČR omezeno zákonem č. 119/2002 Sb., Zákonem o střelných zbraních a střelivu (2).
Zákon je vyvážený, napsaný čitelně a umožnuje za dodržení podmínek (věk 21 let, bezúhonnost, zdraví, zkoušky z teorie i praxe) držet střelnou zbraň pro sebeobranu. Tedy, každý kdo uvažuje o pořízení zbraně, má možnost navštívit nejbližší střelnici pro veřejnost a domluvit se správci na zaškolení a posléze ke zkouškám s inspektory PČR. Náklady na pořízení zbrojního průkazu se pohybují kolem 3.000-5.000 Kč. Náklady na samotnou zbraň orientačně 5.000-30.000 Kč.
Ti, co nechtějí jít cestou zbrojního průkazu a chtějí legální střelnou zbraň, mohou uvažovat o zbrani perkusní či historické, tedy takové co byla vyrobena před rokem 1890. Tyto zbraně jsou prodejné od věku 18 let, ačkoliv jsou také účinné. Jejich používání je také podřízeno zákonu č. 119/2002 Sb, a navíc je komplikováno přeci jen složitějším zacházením. Zájemce neznalé problematiky bych zcela odrazoval od historických zbraní (např. Gewehr 88 od firmy Mauser), technický stav, správné a dostupné střelivo jsou a budou problém.
Zbraně perkusní jedno a dvouranné (nikoliv však perkusní revolvery), jsou z pohledu zákona zbraně kategorie D. Může z nich být stříleno pouze na schválené střelnici a ke střelbě se používá černý střelný prach, olověná střela nebo broky a perkusní zápalka. Ke střelbě v rámci Nutné obrany nebo Krajní nouze (NO, KO – definice v zákoně, bezpodmínečně nutné znát) jistě vyhoví. Energie střely a přesnost těchto zbraní je překvapivě vysoká. Jen je třeba naučit se správný postup při nabíjení a čištění.
Výběr těchto zbraní je dnes velmi široký, jde jak o repliky původních zbraní, tak o moderní konstrukce (in-line), někdy i z korozivzdornějších ocelí. Jmenovitě lze uvést výrobky firem Great Gun (3), Pedersoli či Ardesa. Výrobky firmy Great Gun v kategorii perkusních zbraní jsou dvou rané pistole (derringery) či dvou raná puška. Výrobky jsou precizně zhotoveny, nabízeny za přijatelnou cenu s doživotní zárukou. Patrioty jistě potěší, že se jedná o českou firmu.

-JK- (Autor je střelec)
1) http://data2.unhcr.org/en/situations/mediterranean
2) https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2002-119
3) http://www.greatgun.eu/

Komentáře

comments