Kdo sponzoruje Islámský stát ?

Vyšlo na IVČRN dne 27.12.2015

Kdo je kdo a kdo profituje z válčících zemí? Kdo financuje terorismus islámského státu a kdo přivírá oči nad skutečným porušováním lidských práv.terrorists-finance1

Je stále zřejmější, že mezi aktivní podporovatele proti západního islámského státu patří země jako je Saúdská Arábie, Katar a Turecko. Všechny tyto země patří paradoxně mez dlouholeté spojence Západu a jsou na obchodu se západními zeměmi závislé.
Turecko, aspirant na vstup do EU a člen NATO, čile obchoduje s ropu z území ovládaných bojovníky islámského státu, zároveň se stará o zásobování zbraněmi. Turecké politické špičky z Ankary se stávají komplici islámského státu. Takzvaný boj proti islámskému státu používají jako záminku k likvidaci nepohodlných kurdských aktivistů za samostatnost Kurdistánu.
Saúdská podpora šíření radikálního islamismu i terorismu je veřejně známá. Pro takzvané západní elity je však důležitější obchod, než odvážná odmítavá reakce těchto praktik. Občané Saudské Arábie patří mezi nejpočetnější kontingenty zahraničních dobrovolníků, kteří bojují proti syrské vládě. A to včetně těch, bojujících pod vlajkou islámského státu. Saúdská Arábie je v současnosti největším dovozcem zbraní na světě na čemž se největší měrou podílí USA a Velká Británie. Podpora západních mocností tak legalizuje omezování práv žen, bičování, popravy politických odpůrců a to vše za roli pomocníka USA k udržení nízkých cen ropy a tím oslabováním vlivu Ruska.
Jelikož Saudská Arábie má dlouholetou snahu o kartelové dohody v oblasti cen ropy, dá se očekávat skokové navýšení. Na kterém zbohatnou nejen Saúdové, ale i právě USA.
Svou roli na přiživování konfliktu a sponzoringu terorismu má nepochybně i Katar. Přes tento stát proudí finance pro různé teroristické skupiny, například Palestinský Hamás. Plánovaný nákup bitevníků F-15 však nutí USA zavírat nad tímto oči, stejně jako nad vykořisťováním dělníků například při stavbách stadionů pro světový fotbalový šampionát v roce 2022.
Ve světě, kde jde v první řadě o zisk, je velký předpoklad, že všechny tyto dvojí hry, úmyslné nedůslednosti a přehlížení porušování morálních zásad, budou pokračovat i dál.

Zdroj:

http://www.dotyk.cz/04-2016/16_kdo-sponzoruje-islamsky-stat

http://www.denik.cz/…/tydenik-dotyk-kdo-sponzoruje-islamsky…

Komentáře

comments