Křesťané v Egyptě zrušili oslavy Velikonoc. Egypt už není jejich domovem.

Ke konci února roku 2017 teroristická organizace Ansar Beit Al-Maqdis vyzvala Egypťany k útokům na všechny křesťany za účelem „osvobození Káhiry“. V reakci na to prudce stoupl počet útoků na koptské křesťany. Děsivá byla taktéž jejich brutalita.

V neděli 9. února došlo k bombovým útokům na 2 kostely při kterých zemřelo více než 40 lidí. Tyto útoky vyvolaly veřejný hněv na zdánlivě neschopnou vládu, která nedokázala zabránit dalšímu z mnoha krveprolití. K útokům se přihlásil Islámský stát, který mimo jiné slíbil úplnou eliminaci křesťanů ze země.

V reakci na to se křesťané v zemi rozhodli pro zavření kostelů a opuštění od veškerých veřejných oslav Velikonoc.

Křesťan, který ze strachu odmítl prozradit své jméno řekl:

“Křesťané v Egyptě se obávají o svou bezpečnost během tohoto svatého týdne. Bezpečnost není zaručena navzdory všem dalším bezpečnostním měřením, lidé se obávají, že by někdo mohl do kostela proniknout a nechat tam bombu… “

V rámci vyváženého zpravodajství je nutné podotknout, že umírnění muslimové v zemi se rozhodli své křesťanské spoluobčany podpořit například právě darováním krve. Avšak neexistuje na této planetě země, kde by ti mírumilovní vyhrávali. Egyptští koptové a křesťanská komunita v Iráku byli vždy pod velmi silným tlakem a jsou podrobováni násilí už stovky let.

Znásilnění a vraždy, zastrašování, úřední šikana, nemožnost opravovat kostely na venkově.. To je denní uděl křesťanů, kterým před příchodem muslimů Egypt patřil. Situace se čas od času zhorší či zlepší, ale útoky probíhají neustále. Jsme občas svědky dechberoucí a dojemné sounáležitosti muslimů s křesťany, muslimové občas chrání křesťany vlastními těly. Jenže před kým je chrání a proč je to tak dojemné? Protože jde o jednotlivé akty hrdinství proti neúprosné genocidě.

Dopadneme v Evropě podobně?
Ano, pokud se konečně nerozhodneme s tím něco udělat.

Ať jsme jakkoli pokrokoví a multikulturní, dějiny mluví jasně. Kultury spolu na jednom místě nežijí v pospolitosti, ale buď se tolerují a ignorují, nebo ničí navzájem. Nemáme žádné právo vystavit ženy, děti a budoucí pokolení šikaně a nekonečnému strachu.

Artur Fišer

Budou tedy koptové z Egypta utíkat stejně tak jako křesťané z Iráku, Libanonu a dalších zemí blízkého a středního vychodu?  Nebo tak, jako židé ze Švédska, Norska a Francie? Víte, co mají tyto země společného.   (FF)

Doporučené odkazy:

Veselé Velikonoce po muslimsku aneb zkoušítete reformovat islám? Zemřete.

Kristus vstal z mrtvých. Velikonoční křesťanský hymnus v arabštině.

Zdroje:

http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/egypt-church-attacks-easter-not-celebrate-palm-sunday-bombings-minya-coptic-orthodox-diocese-a7679631.html

http://www.express.co.uk/news/world/792053/egypt-christians-easter-celebrations-cancelled-palm-sunday-attacks-isis

http://www.info.cz/svet/koptsti-krestane-v-egypte-celi-upalovani-a-popravam-podle-merkelove-jsou-ale-v-bezpeci-5368.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Christianity_in_Egypt

http://zpravy.idnes.cz/je-na-svete-rada-mist-kde-krestanstvi-prochazi-krizovou-cestou-pvb-/zpr_archiv.aspx?c=A120406_143807_kavarna_chul

Z egyptských ulic

 

Komentáře

comments