Kritika islámu není rasismus, říká irácký křesťan, nyní žijící v Norsku, Zuhair Miro

-Přeloženo z norštiny – za překlad děkujeme TK-

 

Islám zaútočil na Blízký východ  a vymazal sedm tisíc let starou kulturu v Iráku, ke které patřím. Obávám se, že to samé se stane v Norsku a na Západě, říká Zuhair Miro.

10745046_582048295251266_1812302651_n

 Skeptik: Demokracie v Norsku už nefunguje, protože se klade rovnítko mezi kritikou islámu a rasismem, myslí si Zuhair Miro

 

Otec tří dětí žijící v malém norském okresním městě Volda se narodil v iráckém hlavním městě Bagdádu v roce 1965. Je to Aramejec a je křesťanem, tak jako mnozí jiní Aramejci, Asyřané a Chaldejci v Iráku. Vystudoval architekturu a design a vsadil na kariéru ve své domovině – založil firmu s několika zaměstnanci. Ale v roce 2007 už ve své vlasti jako křesťan dále nemohl žít. Uprchl do Norska, kam za ním po čase přijela manželka i s dětmi.

 

Brána do pekel

“Saddám byl tyran a despota, s tím souhlasím, ale americká invaze otevřela bránu do pekel. Od té doby měli extrémní islamisté volnou ruku.” “Kostely byly ničeny, křesťané a ostatní skupiny byly pronásledováni a vražděni. Za pouhých deset let byla celá moje kultura vymazána. Irák původně nebyl arabskou zemí a křesťanství v této zemi je téměř o tisíc let starší než v Norsku,” připomíná Miro.  A dodává:

“Za Saddáma bylo mnohem lépe. Ano, nadělal spoustu zla, ale teď vládne chaos, nenávist a anarchie. Všichni jsme viděli činy IS v televizi – řežou hlavy novinářům a humanitárním pracovníkům. Přirozeně se to stalo středem pozornosti, ale je nutné upozornit na fakt, že ti, co nejsou “pravověrní” – jako my křesťané – jsme již byli pronásledováni a zabíjeni po mnoho let. IS kreslí mapy a označuje domy křesťanů, jako by to byla lovná zvěř.”

 

Monty Python

Miro dále vypráví o tom, jak rodina musela zaplatit výkupné za bratra poté, co ho unesli a zadržovali devět dní.

“Extremisté ho unesli poté, co jeden dánský karikaturista nakreslil Mohameda – a to jen proto, že byl křesťan. Mnozí křesťané v Iráku byli kvůli karikaturám zavražděni,” říká Miro a  podtrhuje celou absurditu: “Jako křesťan nemám potřebu zabíjet nevěřící kvůli Monty-Pythonovu filmu “Život Briana”, kde hlavní postava – která silně připomínala Ježíše – visela na kříži a zpívala “Always look at the bright side of life”… “Jen si představte, kdyby někdo natočil podobný film o Mohamedovi!

 

Výhrůžky po projevu 17. května

Před čtyřmi lety pronesl ve Voldě projev při příležitosti 17. května (norský státní svátek, který Norové opravdu slaví – tradičně průvod, často v lidových krojích, zakončený projevy místních osobností, pozn. překl.) a využil příležitosti, aby pochválil demokracii a svobodu slova.

“To vedlo k mé velké podpoře, ale také k výhrůžkám, jako -za tohle draze zaplatíš- v arabštině”, vypráví Miro.

Od projevu k 17. květnu ztratil hodně z důvěry, kterou měl k demokracii v Norsku.

“Co to je za demokracii, když se lidé obávají říci, co si myslí? Kvůli zvěrstvům, která kdysi páchal Hitler, když ovládal velkou část Evropy, se klade rovnítko mezi kritikou islámu a rasismem. To je šílené! Tímto způsobem se v podstatě umlčuje jakákoliv veřejná debata a lidé se vlastně neodváží říci, co si o těchto postojích myslí. To není demokracie”, trvá na svém Miro.

 

Postoje IS

“Ale vy si snad nemyslíte, že postoje běžné u IS mají i muslimové v Norsku nebo ve zdejším kraji?”

“Těžká otázka. Je to nebezpečné. A já musím myslet na těch pár příbuzných, kteří jsou stále v Iráku – ačkoliv mí sourozenci dnes bydlí v Norsku, Švédsku, Kanadě, USA a  Austrálii. Ale vlastně ano. Když jsem v začátcích bydlel v azylovém středisku, mluvil jsem s mnohými, kteří tvrdili to samé. Říkali, že Španělsko je třeba si vzít zpátky, protože bylo okupováno islámem před osmi sty lety”, říká Miro.

“Ale musíte uznat, že existují umírnění muslimové – to byli přece ti, kteří se v Iráku také pokoušeli pomáhat křesťanům?”

“Samozřejmě existují muslimové, kteří jsou proti násilí. V Norsku ale je poměrně dost těch s radikálními postoji. A proč nechtějí raději bydlet v Sýrii nebo Iráku? Myslím, že to je prostě proto, že chtějí ovládnout Evropu. Křesťanská církev v Iráku je jedna z nejstarších na světě a její kořeny sahají do prvního století po Kristu. Zhruba v době, kdy vznikl islám, začala arabská invaze do Iráku. V průběhu historie bylo mnoho období, kdy byli pronásledováni křesťané a jiní “nevěřící”, ale po americké invazi v roce 2003 je všechno horší než kdykoliv předtím. A to se dělo bez toho, aby tomu západní média věnovala příliš prostoru nebo vysílacího času. Člověk se jen může dohadovat, proč…”

 

Homosexuálové

Miro s rodinou se hlásí k Apoštolské církvi ve Voldě, protože se domnívá, že tato denominace má nejvíc společného s církví, ve které vyrostl. Říká, že iráčtí křesťané patří k ortodoxním, katolíkům a malá menšina k protestantům, ale že on sám osobně se o rozdíly mezi těmito směry nezajímá.

“Vy jste si ale nevybral norskou státní (luteránskou, pozn. překl.) církev – je to proto, že je příliš liberální, například s církevními sňatky homosexuálů?”

“Osobně mám trochu problém s církevními sňatky homosexuálů. Ale jinak je toto téma, nad kterým jsem příliš nepřemýšlel…”

 

Západ bledne

49-letý muž vypráví o tom, jakou představu měl o Západu a jak postupem času poněkud ztratil iluze.

“Velmi obdivuji znalosti, které tu jsou, demokracii a respekt k jednotlivci. Ale zároveň demokracie nefunguje tak, jak by měla. Co je špatného na tom hlasitě upozorňovat na to, že se ve společnosti šíří nebezpečné postoje? Slyšel někdy někdo o iráckých křesťanech, kteří páchají teror na Západě? Nebo hinduistech nebo buddhistech? Nebo Tamilech? Ne. Blízký východ se ve své době zmocnil mé země. Bojím se, že v nejhorším případě Blízkých východ postupem času ovládne Norsko a další západní země. A musí být možné tuto obavu vyjádřit bez toho, aby vás onálepkovali jako rasistu.

 

Škola koránu

Otec rodiny dále varuje před tím, co se domnívá, že je organizovaná kampaň, která má dotlačit lidi s arabsky znějícími jmény k tomu, aby se účastnili výuky koránu.

“Několikrát mi volali a řekli, že musím na kurz, abych se naučil více o islámu a koránu. Podle všeho kvůli mému příjmení. Pokaždé jsem je samozřejmě tvrdě odmítl, a také řekl, že nejsem muslim, ale křesťan. Počítám, že to organizovaná akce a že ti, kteří za tím stojí, obvolávají všechny, které mohou a kteří mají arabsky znějící jména.

 

Sen o budoucnosti

“Jste naštvaný na to, co udělal prezident Bush?”

“Který z nich?”

“Oba.”

“Ha ha – ano! USA potřebovaly vnějšího nepřítele a jedním takovým lehkým cílem byl bezohledný diktátor jako Saddam – ačkoliv neměl nic společného například s 11. zářím. Ale jak to dopadlo? To teď vidíme – Irák, ve kterém je situace mnohem horší než dřív. Ještě mi nebylo padesát, ale za svůj život jsem viděl, jak moje kultura upadá a mizí….

“Norsko je Vaše nová vlast. Jaké doufáte, že bude Norsko za, řekněme, padesát let?”

“Doufám, že svoboda slova a demokracie budou stále naživu. Že budeme moci slavit 17. květen tak, jako dnes, že budeme mít právo říci, co se nám nelíbí. Říci, co si myslíme bez strachu z represe. Ale – tedy po tom všem, co jsem zažil – mám obavu, že tento sen nebude pravda.

10736122_582048301917932_1667086608_n

 Bomba:- Už někdo někdy slyšel o iráckých křesťanech, buddhistech nebo hinduistech kteří odpalují na Západě bomby? podivuje se irácký křesťan Zuhair Miro

 

text a foto: Svein Nordal

 

FAKTA

Irák

–  Irák je nový stát, založený za první světové války poté, co se rozpadla Osmanská říše (Velké Turecko), která byla na straně poraženého Německa.

–  V prvním období po světové válce byl Irák pod britskou správou, země získala samostatnost v roce 1932. Přesto, že Irák je jedním z nových států, počítá se toto území  – stará Mezopotámie mezi řekami Eufrat a Tigris – za kolébku civilizace.

–  Země má druhé největší světové rezervy ropy a zemního plynu a má proto velký strategický význam. Počet obyvatel je dnes 32 milionů, v zemi je mnoho etnických skupin, ale nyní dominují Arabové a islám.

–  Křesťanství v této oblasti zapustilo kořeny krátce po začátku našeho letopočtu, ale podíl muslimů stále stoupal poté, co Arabové přepadli zemi v roce 634. Dnes činí podíl muslimů na obyvatelstvu 95%.

–  Stále tu má zastoupení více křesťanských církví. Většina jsou katolíci. Druhá největší je asyrská církev a navíc je v zemi několik malých menšin ortodoxních a protestantů. Mají tu zastoupení ještě starší náboženství, mj. jazídové, se svými posvátnými zpěvy. V okolí Basry se pravděpopdobně stále nacházejí mandejci, členové židovské sekty s kořeny ve 3. století.

–  Irák byl okupován USA v roce 2003, což mj. vedlo k posílení islámského extremismu. Před invazí vládl od roku 1979 tvrdou rukou Saddám Husajn, a pro opravdovou opozici nebyl prostor.

Zdroj: STORE NORSKE LEKSIKON

Originál článek zde: http://regionavisa.visto.no/webbook/2014-09-17_1/#32

 

 


Komentáře

comments