Luděk Frýbort: V islámu človek nemá svou vlastní vůli, svou zodpovědnost, tím pádem ani svědomí

Vyšlo na IVČRN dne 18.7.2015 (link)

ANOTACE-Luděk-FrýbortLuděk Frýbort je český exilový spisovatel a novinář, oceněn cenou Torzo naděje udělovanou Nadačním fondem angažovaných nestraníků. Jeho poslední kniha se zabývá tím, jak by mohl vypadat svět pod nadvládou islámu. Doporučujeme ke čtení. Knihu najdete třeba zde:https://www.kosmas.cz/knihy/207074/pod-znamenim-pulmesice/. Zde je jeho rozhovor pro Český rozhlas:

“Bral jsem islám jako mohutnou jednotnou sílu, která vše převálcuje. Dneska vidím, že začátek rozkladu islámu už nastal. Je vidět jeden rozkližující se islámský stát za druhým. Nejsou to státy, ale je to zmatek, ve kterém provozují vládu nejrůznější milice, radikální, méně radikální a nejradikálnější a v tom vidím začátek rozkladu islámu na svých vlastních základech. “

“Přiznávám se k tomu, že už jako patnáctiletý kluk jsem byl velmi okouzlen vším islámským, arabským. Kdyby si na mě tehdy políčil šikovný imám, tak by mě mohl obrátit na víru jedním prstem. Díky tomu zájmu jsem islám začal studovat a přicházel jsem na partie, které jsou neslučitelné s naším západním, řekl bych křesťanským myšlením. Je to především násilí, zabíjení a předpoklad získání moci nad veškerým světem. “

Martina: Většina našich arabistů naopak říká, že islámů je mnoho. Že extremismus není pouhé důsledné uplatňování Koránu.

Luděk Frýbort: Islám je jeden. Islám je poselství boží, které existovalo již před stvořením světa. Ve vhodné chvíli bůh, tedy Alláh, seslal svého posla archanděla Džibríla, my říkáme Gabriela, k proroku Mohamedovi. Korán je jeden, islám je jeden, a je dokonalý, už na něm není co doplňovat, ani reformovat a nelze ho vykládat jinak, než jak je podán.

Martina: A čím to, že tedy vlastně i u nás v médiích, různí odborníci říkají různé věci.

Luděk Frýbort: Protože nečetli Korán. U nás se zdůrazňuje velká většina rozumných, smírných muslimů, kteří nestojí o nějaké střety. Ovšem my nemůžeme mluvit o jakési sekulární většině, nýbrž jenom o většině, která nebere příkazy tak doslova. … Ale když se dostaneme s muslimem do debaty, tak samozřejmě bude stát za tím doslovným zněním. Islám je víc než náboženství. Islám je soustava jednak náboženská, ale vedle toho právní, mocenská, politická, společenská, rodinná, to všechno zahrnuje islám. Islám nenechává mezerku, která by nebyla obhospodařena.

Mně na islámu vadí, že člověk nemá svou vůli. Když já vezmu tuhle skleničku a ucmrndnu z ní kapku, tak ne já, ale ruka Alláhova mě vedla. Když pojedete dejme tomu v Turecku, což je celkem ještě dost rozumný stát, autobusem, tak uvidíte, že před řidičem bimbá ozdobná cedulka a na ní je napsané Allah korusun – Alláh řídí. To je míněno doslova. Ten pán za tím volantem se ho jen tak drží. Ten autobus řídí ruka Alláhova. Jestliže se ze zatáčky vyřítí tři náklaďáky vedle sebe a ono to řachne, tak to chtěl Alláh.

My, když se nám něco nepovede, tak se zamýšlíme, říkáme si, kde jsem udělal chybu. To muslim nemůže. Jeho veškeré pohnutky řídí bůh. A kdyby se ptal sám sebe, kde jsem udělal chybu, tak by se ptal, kde udělal chybu bůh. To je naprosto nepřípustné.
Takže on se ptá jinak. On se ptá, kdo nám to způsobil? Který nepřítel, satan, křižák, sionista. A má jedinou odpověď a to je boj.”

http://www.rozhlas.cz/dvojka/kupredudominulosti/_zprava/ludek-frybort-v-islamu-clovek-nema-svou-vlastni-vuli-svou-zodpovednost-tim-padem-ani-svedomi–1512205

 

 

Diskuze:

Hodně dobrý rozhovor, pán je asi taky ten “xenofob”…

Posted by Islám v České republice nechceme on 18. červenec 2015

Komentáře

comments