Mekka, islám a megalomanská architektura

Vyšlo na IVČRN dne 11.3.2015 (link)

pic_mekka_architektura

Od STUDENTA ARCHITEKTURY:

Na fotce je věž hotelu Abraj Al Bait v Mecce dokončená roku 2012. Zajímavé je, že se věž tyčí přímo nad mešitou a tím pádem nad nejposvátnějším místem celého Islámu.

A teď to beru čistě z hlediska uměleckého. Měřítko je příšerné. Je to vlastně jen zvětšenina Big Benu i když stavba vykazuje i podobnost se Socialistickým realismem, nebo hotely v Las Vegas.

Navíc umístění. Jak by to asi vypadalo, kdyby nad Vatikánem byla 600 metrová budova (Abraj Al Bait má 601 m. a tím pádem je “druhou” (dokončenou) nejvyšší stavbou na světě).

A co je úplně to nejzajímavější. Vůbec se o tom nemluví. Z hlediska architektury to je spíš ostuda. (Kdybych byl věřící muslim, tak bych nikdy kvůli té hrůze do Mekky nešel) Ono totiž jde o to, že většina té kvalitní architektury je od nemuslimských tvůrců. Najděte si cokoliv v Dubaji a zjistěte autora. Ono by ale bylo trochu pro Islám ostudné kdyby stavbu v Mecce navrhoval bezvěrec, který tam ani nesmí. No a to je celé jádro problému a vysvětlení.

(netvrdím, že arabská architektura není krásná – ale to nutně nemusí znamenat, že to je islámská. Mezi mešitami ve Španělsku a nynějším stavem je spousta let. A tam marně hledám něco kvalitnějšího. Vývoj kultury prostě nebyl. Islámská architektura postrádá jakýkoliv vývoj)

Diskuze:

Komentáře

comments