Méně přívětivá tvář – nejen bývalého pražského imáma

Částečtně převzato z https://kechlibar.net/wordpress/2018/01/31/mene-privetiva-tvar/

Bývalého pražský imám Samer Shehadeh není první západní muslimskou osobností, která je tak dlouho středem pozornosti médií, až provede něco, z čeho i velkým fandům multikulturalismu vyschne v krku. Pár dalších příkladů.

Raper „Bushido„, vlastním jménem Anis Mohamed Youssef Ferchichi, je nositelem prestižní německé ceny za integraci z roku 2011. (Není mi zcela jasné, proč by vlastně měl být oceněn za „integraci“ do německé společnosti, když se narodil a vyrostl v Berlíně.) Popírá také právo Izraele na existenci a má dobré vztahy s jedním z největších zločineckých kartelů v Berlíně.

Somálský imigrant Abdirizak Mohamed Warsame, žijící v Minnesotě, USA, je podobný případ. (Rurální Minnesota dovážela za pomoci charitativních organizací somálské uprchlíky tak úspěšně, až se nyní může chlubit téměř stotisícovou komunitou. Asi nikoho příliš nepřekvapí, že obyvatelstvo Minnesoty je převážně švédského původu.) Warsame byl považován za charismatického mluvčího mladých Somálců v Minnesotě, aktivního v boji proti radikalizaci mládeže, a natočil i video, v médiích značně oblíbené. O pár let později však založil tajnou skupinu přátel podporujících Islámský stát a rekrutujících nové bojovníky. Byl odhalen a nyní mu hrozí až 15 let federálního vězení.

Švédský politik Mehmet Kaplan to ze zmíněných dotáhl asi nejvýše. Prominentní člen strany Zelených byl v letech 2014-2016 ministrem pro výstavbu a městský rozvoj. (Mimochodem, ve Švédsku mají žadatelé o azyl přednost před ostatními sociálně slabými skupinami, pokud jde o státem poskytované bydlení.) Vzorně integrovaný nový Švéd se však dostal do hledáčku bulváru, když se ukázalo, že podporuje tureckou ultranacionalistickou organizaci „Šedých vlků“ a má k islámskému extremismu blíže, než je zdrávo. Byl nucen na svoji funkci rezignovat. Pověst strany Zelených tím poněkud utrpěla, zvláště proto, že nešlo o jediný podobný případ.

Abdul Samad al Swedi
Abdul Samad al Swedi – Michael Nikolai Skråmo, nejdříve bojovník proti islamofobii pak bojovník islámského státu

Abychom ještě na chvíli zůstali ve Švédsku, konvertita Michael Skmo, známý též jako Abo Ibrahim al-Swedi, byl v roce 2009 pozván do švédské televize SVT k debatě na téma „islamofobie“, v níž vysvětloval, že „strach Evropanů je založen na neznalosti islámu“. Pak nějaký čas působil jako kazatel v göteborgském Multikulturním mládežnickém centru, a nakonec v roce 2015 odjel do Islámského státu, odkud poslal svým přátelům doma ve Švédsku milý video-vzkaz o tom, jak jednoduché je přidat se k džihádu. Podle posledních zpráv stále ještě žije a před kurdskou ofenzívou se mu podařilo utéci.


No dobrá. Máme svoje „pravé džihádisty“, doháníme tedy tvrdé jádro Evropské unie (hurá!). Co s tím?

Rýpnul jsem si do EU, ale ta by mohla být součástí nějakého řešení, kdyby chtěla. Jedním z obvyklých společných jmenovatelů problému jsou saúdské náboženské školy, šířící extremismus po světě. Samer Shehadeh rovněž jednu takovou instituci vystudoval, čímž se ocitl v další dobré společnosti, např. zakladatele nigerijského náboženského gangu „Boko Haram“.

Podle mého názoru by stálo za to, vytvořit cosi jako nadnárodní registr absolventů, neúspěšných studentů, učitelů, donátorů apod. právě těchto saúdských náboženských institucí. A to jak těch, které se nacházejí přímo v království, tak těch, které jsou sponzorovány Saúdy v zahraničí. Na něco takového ČR vlastními prostředky nestačí, ale organizace velikosti EU by mohla. A vzniklý registr by pak mohl posloužit např. při rozhodování, zda tomu či onomu jedinci udělit schengenské vízum, nebo jak se postavit k jeho žádosti o azyl.

Bohužel má Saúdská Arábie dost peněz na to, aby se nic takového jen tak nestalo. Cinkání zlaťáků z Rijádu podlehly opakovaně i tak silné země, jako je Velká Británie. Nějakého registru se jistě jednoho dne dočkáme, ale spíš bych to viděl na registr problémových blogerů.


Hudební epilog

Švédská skupina Falconer a její balada En kungens Man. Nerozumím ani slovo, ale zní to tklivě.


P.S.: Čtete-li rádi tento blog, zvažte (aspoň symbolickou) finanční podporu. Psaní je zadarmo, ale např. propagace příspěvků už nikoliv.

 

Komentáře

comments