Muslimský migrant: “Chci jít do Evropy zvětšit muslimskou populaci, chci mít spoustu dětí”

Zásadní článek z Middle East Fóra od tureckého novináře a spolupracovníka M.E. fóra Buraka Bekdila. Překlad – Martin Gust.

“Podzim roku 2015 byl na řeckém ostrově Lesbos, kde tohle píši, vyjímečný takřka ve všech směrech. Na ostrově, který má stěží 100 000 obyvatel, se ocitly desetitisíce migrantů a noví uprchlíci přibývali po tisících skoro každý den.

Jednoho večera se šedá obloha se hřměním zatáhla a z hustých černých mraků se na město spustil déšť. Když jsem po kluzké dlažbě běžel za kamarádem do jeho baru, všiml jsem si pěti chudáků, co mluvili persky s tureckým přízvukem a zoufale se tiskli ke zdi domu, aby se pod převisem střechy ukryli před promoknutím.

O čtvrt hodiny později jsem je uviděl před kamarádovým barem, mokré až na kůži. Vyšel jsem ven a zeptal se, jestli mluví anglicky. Zavrtěli hlavami. Tak jsem turecky zkusil, jestli neznají tuhle řeč. S rozzářenýma očima tři z nich přikývli: “Evet!” Nabídl jsem jim, že jestli chtějí, mohou jít do baru. Zaváhali, ale zdvořile odmítli. Zeptal jsem se, jestli nepotřebují jídlo, vodu nebo cigarety.

Ten, který mluvil turecky nejlépe, ke mně přistoupil. Vytáhl z kapsy svazek bankovek a řekl: “Jestli nám chceš pomoct, najdi nám hotel. Ten nejlepší, pokud možno. Máme prachy. Peníze nejsou problém. Najdi nám hotel a my ti zaplatíme.” Vysvětlil, že všechny zatracené hotely jsou plné (uprchlíků) a oni potřebují pokoj.

Omluvil jsem se a vrátil se do baru.

Asi o dva roky později jsem na stejném ostrově jednoho chladivého letního večera v jiném baru sešel s A. A. je syrský uprchlík a často tráví večery po barech se svými západními kamarády. Tihle kamarádi jsou většinou romantičtí evropští sociální pracovníci, kteří – jak jsem si párkrát všiml – často mají na tričku, batohu nebo na laptopu palestinskou vlajku. Přijeli sem na ostrov, aby pomáhali nešťastným muslimským uprchlíkům, co prchají před válkami v jejich domovských zemích..

“Povím ti upřímně, jako muslim muslimovi,” řekl A. dobrou angličtinou poté, co do sebe překlopil pár panáků whisky, ” tihle lidi jsou srandovní. A nejenom srandovní. Oni jsou taky hloupí. Za nic na světě nemůžu pochopit, proč se tak zamilovali do obrany toho na muslimské společnosti, co kolikrát štve i nás muslimy.”

Minulý rok se u mého domu na ostrově zastavili tři Afghánci a požádali o vodu na pití. Dal jsem jim tři lahve a zeptal se, jestli nechtějí něco dalšího. Kávu ? Přijali pozvání a rozesadili se na zahradě.

U kávy se mi svěřili, jak jsou rádi, že je na tomhle ostrově nevěřících nehostí nevěřící, ale muslim. Mladý Afghánec, oblečený jako tanečník z laciného hip-hopového klipu na MTV, pak vyjádřil přesvědčení, že jednoho dne dobří muslimové země nevěřících dobudou. Zeptal jsem se ho, proč si od těch nevěřících bere peníze na živobytí. “To je halal, ” odpověděl. “Dají se lehce oklamat.”

M., další anglicky plynně hovořící Syřan, mi tuhle dal dlouhou přednášku o úžasné vládě tureckého prezidenta Erdogana. “Turecko je nejlepší země na světě!” tvrdil. “Erdogan je vůdce islámského světa.” Zeptal jsem, proč tedy riskoval život na moři, aby se z nejlepší země na světě dostal do ubohé země nevěřících. “Chci jít do Evropy, abych tam zvětšil muslimskou populaci. Chci si tam, založit muslimskou rodinu. Chci mít spoustu dětí.” Připomněl jsem mu, že Řecko je taky Evropa. “Ne, to tedy není,” zněla odpověď.

Téměř všichni migranti na mém a na dalších řeckých ostrovech chtějí do Německa, protože od přátel slyšeli, že tam budou nejlépe placení jako “ubozí uprchlíci”. Klišé o “chudácích prchajících před válkou v jejich vlasti” je den ode dne méně přesvědčivé. Pravda je, že po vypuknutí občanské války uprchla spousta Syřanů do Turecka. Ale proč potom riskovali život, namačkaní v nafukovacím člunu se 40 nebo 50 dalšími lidmi včetně starců a dětí ? Kvůli válce v Turecku ?

Je ironické, že milióny muslimů se s nasazením života pokoušejí dosáhnout hranic civilizace, kterou historicky obviňovali a obviňují za všechno zlo světa. Romantický Západ si ale otázku, proč k němu směřují milióny muslimů, kteří ho zároveň nenávidí, nikdy neklade.

http://www.meforum.org/6917/what-on-a-muslim-refugee-mind

Komentáře

comments