Náboženské normy nezakládají výjimky z práva, rozhodl Evropský soud pro lidská práva

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Autor: Zairon (wikipedia)

28Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku dospěl začátkem ledna k potenciálně průlomovému rozhodnutí. Zabýval se stížností muslimských rodičů ze Švýcarska, kteří tvrdili, že skutečnost, že se jejich dcery musí účastnit hodin plavání v tělocviku, při kterých byli v bazénu chlapci i děvčata dohromady, narušuj

e jejich náboženskou svobodu. Soud však stížnosti nevyhověl a rozhodl, že muslimští rodiče musí i nadále posílat svoje děti na povinné hodiny tělocviku, stejně jako rodiče agnostiků, křesťanů, džinistů či pastafariánů.

Soud ve svém rozsudku uvedl, že neudělení výjimky z důvodu náboženské víry není porušením žádných lidských práv a zdůraznil, že základní školní docházka má speciální roli při integrování a socializaci dětí. „Zájem dětí na úplné vzdělání, který usnadňuje jejich úspěšnou sociální integraci v souladu s místními zvyky a mravy, převážil nad přáním rodičů, aby jejich děti byly kvůli náboženské víře omluveny ze společných hodin plavání v rámci tělocviku,“ sdělil konkrétně ESLP ve svém rozhodnutí. Celé znění rozsudku si můžete přečíst zde.

Rodiče, kteří stížnost k soudu podávali, jsou tureckého původu a za neposílání svých dětí na hodiny tělocviku již byli v minulosti pokutováni. Rozhodnutí ESLP přislo nedlouho poté, co v prosinci loňského roku soud v Německu rozhodoval v podobném případu, kdy taktéž rozhodl, že se muslimské dívky musí účastnit smíšených hodin tělocviku.

Velmi trefný komentář k případu na svém Facebooku uveřejnili Britští humanisté(British Humanist Association), když napsali, že „z rozsudku vyplývá, že toto lidské právo (svoboda náboženství) spočívá ve svobodě myslet a projevovat své přesvědčení a víru, avšak nezahrnuje speciální „náboženskou svobodu“ na ochranu náboženských norem.“

Nezbývá než doufat, že si tohoto případu všimne i český soud, projednávající tzv. „šátkovou kauzu“, ve které se rozhoduje o tom, zdali mají věřící ve školách disponovat speciálnímy právy na základě příslušnosti ke konkrétnímu náboženství, v tomto případě islámu.

Mohlo by vás zajímat:

Schodiště ústupků. Hidžáb je jen krok první.

 

Autor: Honza Werner Zdroj: http://www.osacr.cz/

Komentáře

comments