Cenzura na facebooku? Máme důkazy?

Ano máme důkazy. Ale k těm se dostaneme až na konci tohoto textu. Už je to nějaký čas, co byly smazány naše stránky na Facebooku. Několikrát jsme se pokusili stránky IVČRN vytvořit znovu, ale žádný z pokusů o obnovení nebyl úspěšný. Stránky byly vždy po pár dnech vymazány. 

Na sociální síti se následně spustila diskuze na téma: Cenzura

Jedná se o cenzuru nebo ne? “Pravdoláskaři” se do nás začali agresivně navážet, že se nejedná o cenzuru, protože je Facebook soukromý a může si sám určovat, jaký na něm bude zobrazovaný obsah. A my jsme prý údajně porušili pravidla, tím že jsme sdíleli nenávistný obsah, takže si za to můžeme sami… Facebook je doopravdy soukromý prostor, ale tady si naši milí sluníčkáři začali protiřečit.

Kdo křičel “cenzura”, když se soukromá TV Prima rozhodla neodvysílat část pořadu Show Jana Krause? Ano byla to sluníčka spolu s vládní organizací Hate Free. Tehdy se naštvaní diskutující opřeli do Hate Free, což je vládní projekt a začali se jich ptát, proč nás také neinformují o lžích České televize. Hate Free argumentovala tím, že neexistují důkazy, že by ČT někdy lhala. I přesto, že těch důkazů bylo vždy více než dost, tak nás Hate Free neinformovala ani tentokrát, když rada pro rozhlasové a televizní vysílání vydala prohlášení, ve kterém kritizuje zaujatost České televize v otázce amerických prezidentských voleb. Před pár dny na stálost těchto praktik také upozornila bývalá členka Rady ČT Jana Dědečková. A v minulosti také president Zeman.

Zpět k věci. Je dobré si uvědomit, že Facebook je sice soukromé médium, ale médium s faktickým monopolem. Slouží k šíření informací a komunikaci mezi uživateli. Ať už jakékoliv (i soukromé) médium bránící šíření pravdivých informací se dopouští cenzury!
Důležitější ovšem v tomto případě je to, že Facebook nezačal cenzurovat sám od sebe, ale na popud německých a také českých cenzorů (Valachová), kteří si na Facebooku cenzuru doslova vydupali.
Zařidili jsme se tak k Číně a Rusku, kde vláda také cenzuruje Facebook. Nutno dodat, že nejen Facebook, ale i noviny, internetová média, blogy a internetová fóra.
K tomu ovšem také směřujeme, viz Chovancův úřad pro Jedinou pravdu. Ale zpět k cenzuře IVČRN.

Že prý jsme sdíleli nenávistný obsah. Není to pravda a my máme důkazy, že se Facebook o obsah našich stránek vůbec nezajímal. 

Pár dní před úplným vymazáním, byly tyto stránky po roce znovu obnoveny a byla nám dána druhá šance. Zablokovány byly původně zřejmě proto, že jsme na nich sdíleli uniklé emaily premiéra Sobotky. Byly jsme hodně opatrní, abychom na našich nově obnovených facebookových stránkách nesdíleli obsah, který by porušoval pravidla komunity a i přesto byly stránky po pár dnech zcela vymazány. Na stránkách bylo sdíleno asi 5 článků z českých médií, které jsme doplnily naším komentářem. Nebylo tam nic závadného. Proto nám bylo hned jasné, že se jedná o zásah někoho, komu se nelíbilo, že Facebook znovu obnovil naši FB stránku.

V posledních dnech se nám tato teorie potvrdila a za to musíme poděkovat paradoxně sluníčkovým hate free lidem. Někteří z nich se totiž rozhodli, že na Facebooku vytvoří několik falešných kopií našich stránek, tvářících se jako oficiální. Očividně za účelem nás pomocí nich dlouhodobě poškozovat. Toto se jim ale nepovedlo! Facebookové stránky jsme nahlásily za šíření nenávisti a následující den je Facebook odstranil! Přitom jedna z těchto nově vytvořených a falešných stránek neměla na své zdi vložený žádný obsah! Facebook tak automaticky maže každou stránku s naším logem a naším názvem! Právě probíhá test, který prokazuje, že cílem této cenzury je přímo naše sdružení, nic z toho, co kde napíšeme, nebo řekneme.

O vývoji situace budeme průběžně informovat.

Další příklady cenzury na Facebooku:

Cenzura na Facebooku-1
Cenzura na Facebooku-2

Komentáře

comments