Nepíše se o nich: Homosexuálové proti konfrontačnímu aktivismu PraguePride

Pride zpočátku pozitivně motivovala ke vzájemnému pochopení a soužití, vzdělávala a bavila, bylo to fajn. Pak se to ale změnilo.

Lidé kolem Pride se posunuli k agresivně politickému aktivismu, který rozhodně nereprezentuje postoje všech LGBT lidí.

Na akci se nabalilo čím dál víc víkendových revolucionářů s light verzí třídního boje proti „zlé, diskriminující, heteronormativní“ společnosti. Dojem z prezentace Pride je čím dál víc negativní, konfrontační, politický.

Jakoby už nešlo o  „soužití v různosti“ ale „boj proti útlaku a homofobii“. V téhle sentenci je všechno: nálepkování, nadřazenost, netolerance, dehonestace lidí s jiným názorem, vylučování, agrese, neochota k diskusi, ochranářství lidí ať o to stojí nebo ne.

Tito zarytí aktivisté ale rozhodně nemluví za všechny členy LGBT komunity. Některým vadí nerespektování intimity, někomu aktivismus, který vidí jako poškozující LGBT komunitu:

„K tomu boji – velkých věcí se dosáhlo kuloárními cestami dávno před prvním Prágprejtem, takže to v podstatě byla dobrá cesta.
Proč je najednou třeba Prágprejtového aktivismu. Který ale nedosáhl ničeho než zpruzené většiny? Jiří Hromada byl skvělý nejen tím, že za ním stál kus práce, který každý mohl vidět, resp. slyšet třikrát za večer v dabingu (přirozený respekt – ukazoval, že je vlastně normální pracovitý člověk), ale že nebyl aktivisticky agresivní a byl schopen se s lidmi celkem rozšafně domluvit a naslouchat. Prostě takové zlatíčko, jako moudrý rabín z židovské anekdoty. To je přesně to, co mi u dnešních aktivistů chybí.
Další kritický hlas z LGBT komunity přichází od blogera Adama Mikuláška, ve článku „Jsem bisexuál a odmítám LGBT aktivizmus“. Hlasy kritiků médiích znějí většinou jen jako ukázka „podívejte, jak jsme vůči těm hloupým homofobním zpátečníkům tolerantní“. Hlasy kritiků z řad LGBT jsou nepříjemné, nepohodlné. A buď se neobjeví vůbec, nebo za ně autor schytává příval vulgárních urážek. Přitom to, o co by mělo jít v první řadě, je právě DIALOG. Nikoli kladení požadavků, vynucování a omezování diskuse na jediný vhodný názor. Za svou odvahu postavit se proti proudu si zaslouží ocenění a podporu.  -AVE-