Neschopné zpravodajské služby? Terorista obvinil MI6 a byl odškodněn milionem liber.

 

Jak moc dobře fungují evropské zpravodajské služby? Měsíc před Pařížskými útoky se 130 oběťmi Europol tvrdil, že je nepravděpodobné, aby se pomocí imigrační vlny do Evropy dostávali nebezpeční radikálové. Naše BIS tvrdí, že jsou čeští muslimové bezproblémoví, zatímco britská tajná služba MI6 je schopná dovolit propuštění nebezpečného teroristy.

Britský muslimský konvertita Jamal al-Harith se ze slavného amerického žaláře Guantánamo dostal v roce 2004, kam ho zavřeli poté, co ho v roce 2001 zadržely americké jednotky v Afghánistánu. Tajná služba MI6 nebyla schopná dokázat jeho napojení na teroristickou skupinu a britská vláda se rozhodla pro jeho propuštění. Poté Jamal al-Harith MI6 obvinil a byl odškodněn jedním milionem liber. (32 milionů korun)

Britskou veřejnost a média dnes pobouřila zpráva, že se tento někdejší vězeň z Guantánama odpálil při útoku na základnu iráckých vojáků u Mosulu. Tajné služby a úřady teď čelí kritice za to, že mu umožnily připojit se k Islámskému státu, přestože věděly o jeho sporné minulosti.

-fa-

Zdroj:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2042440-britove-jsou-v-soku-odskodneny-vezen-z-guantanama-se-odpalil-v-mosulu

Komentáře

comments