Neziskovky pomáhají pašovat migranty do Evropy. Jak to funguje? Podívejte se sami!

Jak daleko může dojet takovýchle člun? Neziskové organizace k nám cíleně dovážejí africké migranty od břehů Libye a pomáhají tak pašeráckému byznysu, nebo s ním dokonce vědomě spolupracují. Snaha o záchranu lidských životů překračuje hranici od obecné humanity k obeckému ohrožení, nebo dokonce kriminálním činům. V posledních měsících skandál s “humanitární taxislužbou” veřejně řeší média, politici a konečně i soudy. Koncem února s kritikou vystoupil přímo šéf Frontexu Fabrice Leggeri, přidávají se italský ministr zahraničních věcí Angelino Alfano a sicilský prokurátor Carmelo Zucaro.

Trasy plavidel neziskovek se podle nich pohybují těsně na hranici libyjských pobřežních vod nebo dokonce pronikají až za ni a zasahují, aniž by přišlo obvyklé tísňové volání. Mluví se o telefonních rozhovorech mezi Libyí a některými nevládními organizacemi, o reflektorech, které navádějí plavidla k záchranářským lodím nebo o náhlém vypínání radarů, které umožňuje lokalizaci lodě.

Kdo jsou taxikáři?

  • Lékaři bez hranic (lodě Aquarius, VOS Prudence)
  • Save the Children (loď VOS Hestia)
  • Sea Watch (lodě Sea Watch I, Sea Watch II) – Německo
  • Migrant Offshore Aid Station MOAS (lodě Phoenix, Topaz Responder) – založena na Maltě párem miliardářů,
  • Jugend Rettet (loď Iuventa) – založena mládežnickou skupinou z Berlína přes crowdfunding, 
  • Boat Refugee Foundation (loď Golfo azzurro) – Holandsko

 

Jak to funguje?

Pašerákům stačí vypravit plavidlo, které se dostane 8-12 námořních mil od přístavu Zuwarah, víc není třeba. Tam už čeká některá z více než deseti hlídkujících lodí, která si imigranty přebere a dopraví je cca 500 km do Evropy. O žádnou “záchranu životů” se nejedná, nejbližší bezpečný přístav je  tuniský Zarzis, tam žádná z lodí nemíří a nemířila.

 

Trasy lodí můžete detailně sledovat na internetové stránce Marine Traffic. Detektivem můžete být i vy!

 

Fotka uživatele Tomáš Tyl.

Humanitární organizace navíc zřejmě používají i podvodů a lží, aby mohly svoji humanitární taxislužbu nerušeně provozovat. V sobotu 13. 5. 2017 loď Lékařů bez hranic vyjela z italské resp. sicilské Catanie. Udala, že jejím cílem je přístav v ruské Samaře. Do žádné Samary samozřejmě nejede, protože míří přímo k Libyi a zítra už bude “střídat” loď Audur, která tam nelegální migranty loví nyní (13.5.2017 ve 14 hodin).

Aquarius Lékařů bez hranic jen udává smyšlené cíle, aby byl stále v pohotovosti. Jen čeká na Sicílii, aby mohl okamžitě po hlášení MRCC (Námořní záchranné a koordinační centrum v Římě) vyjet pro další migranty, které loví na předem dohodnutém místě u libyjského Zuwarahu, hned za hranicemi libyjských teritoriálních vod.

Záměrně tak zneužívá humanitární právo, kdy “záchranou na moři” se už přes 3 roky maskuje vědomá spolupráce s pašeráky lidí. Pašeráci dodávají čluny na zcela přesné pozice, kde vždy čeká některá z lodí.

Včera tam byl Sea Watch 2, když přijel Audur, Sea Watch 2 vyrazil ne k nejbližšímu bezpečnému přístavu (např. Zarzis v Tunisku), ale jede na Sicílii. A protože se Audur už plní, vyrazil Aquarius – loď Lékařů bez hranic. Jakmile tam dojedou, Audur to zabalí a popluje do Evropy – do Itálie. Je to převoznický pendl, který funguje na bázi poptávky a nabídky.

Fotka uživatele Tomáš Tyl.

Fotka uživatele Tomáš Tyl.

Centrum, které řídí humanitární pašeráctví

Pokud se zeptáte českých Lékařů bez hranic, proč imigranty nevozí do Zarzisu, který je od Libye jen kousek, dostanete tuto odpověď: “O tom, kam odvezeme zachráněné, nerozhodujeme my. Všechny záchranné operace v oblasti koordinujeme s Námořním koordinačním centrem v Římě. To rozhoduje, kam budou zachránění převezeni. My na to nemáme vliv.”

Takže: v Římě je centrum, které řídí nelegální migraci za třeskutého mlčení EU. Pobavte se – MRCC je Maritime Rescue Coordination Centre pod velením italského námořnictva, které má spolu s Frontexem bránit nelegální migraci! Neziskovky jsou jen taxikáři, kteří na příkaz Evropou placeného dispečinku dovážejí “nové Evropany”.

Kdyby byla EU co k čemu, tak dávno pošle lodě na pomoc libyjské pobřežní stráži, která pašerácké čluny zadržuje.

Neziskovky nejsou následek, ale PŘÍČINA! Pašeráci budou posílat z Libye čluny naložené migranty, dokud tam budou evropské lodě, které je budou lovit a vozit do Evropy. A pokud se někdo utopí, krev je na rukou neziskovek, které lákají lidi do Evropy, protože vytvořily nepřerušitelný jednosměrný migrační řetěz. Dokud bude Audur, Sea Watch a cca 8 jim podobných lodí u libyjských teritoriálních vod, nikdy se ten řetěz nepřeruší. Žádáme, aby EU zakročila proti pašování lidí!

 

Zdroje:

Záznamy z Marine Traffic, pořízené FB zájemci o problematiku

Zpravodajství z Itálie: http://pilloni.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=589926

http://echo24.cz/a/wuVRN/ano-neziskovky-pomahaji-paserakum-potvrdil-italsky-ministr-zahranici

http://echo24.cz/a/iuTTK/nektere-neziskovky-pomahaji-paserakum-dostavat-lidi-do-evropy

První informace o humanitární taxislužbě se objevily zde:

NGOs Armada operating off the coast of Libya

 

Komentáře

comments