“O tom opravdu něco vím”, pravil o halal rituálních porážkách Pavel Bělobrádek, místopředseda vlády ČR pro vědu, výzkum a inovace, předseda KDU-ČSL, poslanec PČR

Vyšlo na IVČRN dne 26. 3.2015 (link)

Takovýmihle nesmysly o HALAL odpovídá “bývalý veterinář, nyní předseda KDU-ČSL” našim příznivcům.

Zřejmě kdysi někde zahlédl podříznutí slepice nebo ovečky, která měla štestí a ztratila vědomí rychle.

pic_halal

a) o skotu a speciálně telatech to rozhodně prohlásit nejde – po proříznutí a. carotidae dochází k jejich kontrakci a jejich roli do značné míry přebírá další dorsální tepenný set vedoucí okolo páteře. Také proto ztrácí telata a krávy vědomí takto pomalu.

b) halal řez postihuje všechny měkké tkáně až k páteři – u velkého býka to znamená několik mimořádně bolestivých řezů v délce desítek centimetrů, které postihují i hltan a hrtan – zvíře se dusí vlastní krví, případně se snaží se zmítající se hlavou postavit (jsou přeříznuty svaly a vazy SKLÁNĚJÍCÍ HLAVU, nikoliv narovnávající.

Tvrdit o této “nedokončené dekapitaci” při které je navíc plně zachována senzitivita skrze páteř, že není týráním zvířat, může jen člověk neinformovaný, nebo blázen.

c) kráva narozdíl třeba od prasete při utrpení moc neřve. Poslanec či nechápavý koránista si ani nemusí všimnout.

d) pokud by halal-téměřuříznutíhlavy bylo tak OK, proč je v nemálo civilizovaných zemí zakázáno (a bývalo ješte v mnohem více) a proč u nás musla vůbec potřebují výjimku ze Zákona na ochranu zvířat proti týraní?

Email na našeho veterinárního experta: [email protected]

“Pěkný den, máme odmítat rituální halal porážku? Jako veterinář, který pracoval řadu let na jatkách, mam kurz dle zákona na ochranu zvířat a jsem tedy oprávněn nad rámec studia posoudit, co tyrani je a co ne, Ph.D. mám z ochrany zvířat proti týrání, v disertační praci zabýval jsem se ochranou jatečných zvířat i vzhledem k naší a evropské legislativě. Dovoluji si říci, že ve vrcholové politice není nikdo vzdělanější než já v tomto oboru. Skutečně mohu s plnou odpovědností říci, že tento tradiční muslimský způsob porážení zvířat neznamená jejich týrání.
Pokud se halal provádí správně – o čemž není důvod u českých certifikovaných jatek pochybovat – je de facto srovnatelná s kosher porážkou. V obou případech správné praxe je zvíře poraženo rychle a bez zbytečného utrpení.
Veřejnost je možná ovlivněna záběry rituálních porážek prováděných muslimy – amatéry – v ulicích během islámských svátků. V těchto případech skutečně nemusí být vždy dodržen správný postup a zvíře může trpět. Tomu ovšem nezabráníme zákazu u nás. Naopak, legalita umožňuje i kontrolu. V žádném případě to však není případ českých jatek.
Ostatně kdyby halal, stejně jako kosher, bylo v rozporu s přísnými českými zákony proti týrání zvířat, nemohl by být tento způsob porážení zvířat povolen. O tom opravdu něco vím.
S pozdravem
Pavel Bělobrádek
Místopředseda vlády ČR pro vědu, výzkum a inovace
Předseda KDU-ČSL
Poslanec PČR
Zastupitel města Náchod a Královéhradeckého kraje.!

Diskuze:

Takovýmihle nesmysly o HALAL odpovídá “bývalý veterinář, nyní předseda KDU-ČSL” našim příznivcům.Zřejmě kdysi někde…

Posted by Islám v České republice nechceme on 25. březen 2015

Komentáře

comments