Odtrženi od reality – cyklické změny nálad obyvatel v reakci na totalitu.

Taková drobná paralela by tu byla..

Snad každý, kdo dochodil základní školu, zná známá významné roky naší historie. Ať již jde o roky 1918, 1938, 1948, 1968, 1989 – vždy šlo o roky významné, ať již v dobrém nebo ve zlém. Roky končící číslicí osm. Příští rok, rok 2018, by mezi takové mohl patřit také. Ať již jde o délku cyklu 20-40 let, nebo pro historické okolnosti.

Tak jako v roce 1938 máme nepřátelské okupanty za branami – ano, takzvané imigranty alias vojáky islámu. Tak jako v roce 1948 sílí (ultra)levicové hnutí, dříve komunisté, nyní neoliberálové typu Dienstbier, Šabatová, Antifa. Tak, jako v roce 1938 – 1948 či 1968 – 1989, už zas máme cenzuru (jistý Banga či celý Facebook), udavače (jistá I. Romancová), hrabivé a bezcharakterní politiky (skoro všechny) s plnou hubou demokracie a přitom ovládajíc veřejnoprávní média.

Hloupá slova povýšených politiků (čerstvě tragikomický Bělobrádek a „chcíplý“ pes) připomínají blábolení komunisty Milouše Jakeše o „milých holkách co moc vydělávají“.  Politická scéna od úrovně Krajů je odtržená od reality a jde jen na ruku mocenským skupinám. Ekonomika roste, platy stagnují. V hospodách se nesmí kouřit, kvůli kouřícímu kotli je prolomena domovní svoboda. Plánují nám sebrat zbraně.

Totalita se vkradla zpět.

V lidech roste nevole, zloba. Je to reakce přirozená, a může se zdát, že cyklická. Reakce, která ne vždy končí „sametově“. Bude příští rok, rok 2018, rokem nadějí a optimismu jako rok 1918, kdy se mladá republika osvobodila od jha Rakouska –Uherska, nebo nás příští rok uvrhne do dalšího okupačního období?

-JAN-

 

Komentáře

comments