Památky zničené islámem během našeho života

Vzpomínka na některé z mnoha památek, které byly zničeny ve jménu islámu během našich životů. Možná se vás jednou na tyto památky zeptají děti. Můžete odpovědět třeba, “ano, tohle za mě ještě existovalo, ale nedokázali jsme zastavit islám, proto to už není.”

Buddhové v Bamjánu

V šestém století vytesali místní budhisté dvě sochy Buddhy, jednu 50 metrů a druhou 30 metrů vysokou. Sochy byly příkladem prolínání řeckého a indického sochařství. Oblast dobyl islámský chalífát někdy v 661-750. Budhisté utekli, nebo byli vyhlazeni (až 10 000 000 budhistů nepřežilo islám). Tehdy se muslimové smířili pouze s osekáním obličejů. Zničit tak velké sochy by dalo moc práce (proto také (zatím) nezničili pyramidy). Tak čekali. A dočkali se! Západ objevil dynamit. Muslimové pod vládou betaverze Islámského státu (Taliban) tak v roce 1999 začal sochy ničit, odbouchli zbytek hlav, navrtali díry pro výbušniny, odstřelovali sochy protitankovými zbraněmi. Poté použili tankové miny. Vyplýtvali tak 50 tun výbušnin a trvalo jim to více než rok. 10. března 2001 oznámili, že už to mají skoro hotové. Tak se islám konečně po 1000 letech zbavil obřích soch.

Taller_Buddha_of_Bamiyan_before_and_after_destruction

Palmýra

První zmínka o městě Palmýra pochází již z 2. tisíciletí před naším letopočtem. Při okupaci oblasti islámem od 7. století již bylo rozpadlé město považováno za ruiny a muslimové si ruin tedy nevšímali. Kdo si však ruin všímal, byli evropští archeologové a turisté. Když město v roce 2015 dobyl Islámský stát, již ruiny nepovažoval za neškodné. Přeci je chodí uctívat “turisté”. Islámský stát tak začal město (o tisíce let starší než islám) systematicky likvidovat.

Palmýra – Chrám Ball-Shamin

Na obrázku vidíme chrám Ball-Shamin. Byl odstřelen muslimy 24. 8. 2015, sami si to natočili a chlubí se tím.
palmyra

Palmýra – Belův chrám

Nádherný Belův chrám z 1. století byl zničen někdy během srpna 2015.
palmyra-bel

Palmýra – Kolonáda

Prostředkem města vedla kolonáda, stavěli ji se stovky let a byla dlouhá přes kilometr. Na fotce část kolonády. Kolonáda byla prokazatelně zničena muslimy v říjnu 2015.
Palmyra,_Syria_-_2

Palmýra – Tetrapylon

Součástí kolonády byl i Tetrapylon, ten samozřejmě také zničili. (o co že se najdou islamofilové, co řeknou, že nevadí, protože starověký sloup tam byl jen jeden)
Tetrapylon_Palmyra

Palmýra – Vítězný oblouk

Vítězný oblouk byl postaven ve 3. století za vlády Septimia Severa. Byl jednou z nejslavnějších památek Palmýry. Zničen muslimy 4. října 2015. Allách akbar.
Grande_collonade_street06(js)

O řadě dalších památek z Palmýry nemáme ověřitelné zprávy. Je však pravděpodobné, že isisáci ničí důkladně. Tak končí Palmýra, město plné architektury s řecko-římskými vlivy, které po objevení Západem (kým jiným) v 18. století velmi ovlivnilo klasicistní architekturu Evropy.

Klášter svatého Eliáše

Klášter svatého Eliáše byl postaven přibližně v roce 595 asyrským mnichem nedaleko Mosulu. Mniši zde dokázali v untermench dhimmi postavení přežít přes 1000 let. Jenže islám je vrtkavý, jeden vládce na něj kašle a nic vám nedělá, druhý následuje nenávistné příkazy naplno a je zle. V roce 1743 jeden muslimský vládce nutil mnichy přijmout islám. Odmítli. Všech 150 jich nechal zavraždit. Určitě nic společného s islámem. Rozpadající se klášter od té doby udržovali křesťané z okolí.

V červnu dobyli Mosul a okolí s klášterem muslimové z Islámského státu. IS zničil všechny kostely a kláštery v oblasti. Zničení bylo definitivně potvrzeno satelitními snímky v lednu 2016.
dairmarelia

Pamětní kostel arménské genocidy

V roce 1856 donutily Západní mocnosti tehdejší chalífát (Osmanskou říši) zrušit polootrocký status dhimmi pro nemuslimy na území chalífátu. Západ se tak svou vojenskou převahou zaručil za ochranu nemuslimů před muslimy. Příležitost vyřešit tento, pro islám nepříjemný stav, nastala během první světové války. Garanti bezpečí nemuslimů měli starosti s útočícím Německem. Chalífát se přidal na stranu Němců, vyhlásil Západu džihád a provedl genocidu nemuslimských Arménů, ale zároveň i méně známou Řeckou genocidu a vyhlazení dalších nemuslimských menšin. Byla to labutí píseň Chalifátu, byl zrušen v 1924 a Turecko provedlo tvrdé deislamizační kroky, které drží jakž takž sekulární stát dodnes.
V roce 1990 byl v Sýrii postaven Pamětní kostel Arménské genocidy. Isisáci ho odpálili 21. září 2014.
hardy-2014-syria-deir-ez-zor-saint-martyrs-church-destruction-features-140926

Ninive

Starověké mezopotámské město Ninive bylo osídleno již před 8000 lety, významným se stalo před 5000 lety. Tam někde začínala Středoevropská kultura. Ninive bylo známé pro své 12 km dlouhé mohutné zdi – hradby, s 15 monumentálními branami. Tyto hradby byly zničeny muslimy z Islámského státu v únoru 2015.
Na fotce muslim z IS likviduje tvář jedné ze soch (lamassu – ochranná socha s lidskou hlavou, tělem býka, nebo lva a ptačími křídly) brány v Ninive.
asur-isis

Nimrud

5. března 2015 začal Islámský stát likvidovat starověké město Nimrud, asyrské město z 13. století před naším letopočtem. Zničili také palác a rozbili všechny lamassu.
Muslimové rozbíjí sochu lamassu.

Hatra

7. března 2015 kurdské zdroje informovaly, že Islámský stát ničí starověkou městkou pevnost Hatra pomocí buldozerů, později i město Chorsábád.
Muslim z IS ničí výzdobu v Hatře.


Dalo by se psát ještě dlouho, zničili spoustu památek a měst, a nejen IS. Ničit schválně starověké město – to jsou ty islámské hodnoty?

České země jsou plné středověkých, novověkých i současných památek. Spousta soch, křížů, kaplí, památníků. Nedopusťme zde nikdy islám.

Komentáře

comments