Parlament: seminář o Islámském státu

bloger_667Na semináři “Evropané ve službách Islámského státu“, který se konal v Poslanecké sněmovně – Výboru pro obranu, promluvil i doc. Martin Konvička. Jeho řeč si můžete přečíst zde.

Vybíráme: “Nacisté své nejhorší zločiny tajili, měli ještě tolik zbytků soudnosti, že se za ně styděli. Holocaust byla přísně tajná operace, konference ve Wannsee byla tajná, Volkische Beobachter nezveřejňoval fotografie plynových komor, personál koncentračních táborů nebyl nabádán, aby své zážitky vytruboval do světa. Islámský stát funguje přesně opačně, jeho propaganda ty nejhorší zločiny hrdě ukazuje. … Pak je zde ještě jeden aspekt – dobrovolnost. Každý, opakuji úplně každý, zahraniční bojovník Islámského státu, se k těm barbarům přidal dobrovolně a vědomě….  Islámský stát svými zvěrstvy napodobuje zakladatele islámu Mohameda, svým barbarstvím klesl pod civilizační úroveň nacistického režimu a všichni jeho bojovníci ta zvěrstva páchají vědomě a dobrovolně – a tudíž jsou srovnatelní s nacistickými válečnými zločinci.”

Seminář se konal pod záštitou poslance výboru pro bezpečnost Martina Lanka a předsedy výboru pro obranu Davida Kádnera.
Z pozvánky: Nebezpečí islámského terorismu a Islámského státu je možná vůbec největším bezpečnostním problémem současnosti. Rizika se netýkají jen blízkého východu ale i území Evropy a České republiky. Z Evropy odchází bojovat na straně islámských radikálů tisíce dobrovolníků.
Cílem semináře je zmapovat aktuální rizika, jimž je vystavena Česká republika a prezentovat návrhy legislativních změn klíčových paragrafů trestního zákoníku, aby přesně odpovídaly současné mezinárodní bezpečnostní situaci. Jedním ze zásadních problémů je skutečnost, že dnes je trestná služba pouze v armádách cizího státu, což se ale nevztahuje právě na tzv. Islámský stát, který je ve skutečnosti pouhou teroristickou organizací, nikoli mezinárodně uznaným státem.

Program semináře, řečníci:
1. Marek Černoch, předseda poslaneckého klubu
2. David Kádner, předseda výboru pro obranu
3. Martin Lank, člen výboru pro bezpečnost
4. doc. JUDr. Vladimír Zoubek, Csc, LL.M., MBA, proděkan Fakulty práva, PEVŠ
Praha – Rizika uznání Islámského státu jako subjektu mezinárodního práva
5. doc. JUDr. Tomáš Gřivna, Ph.D. Katedra trestního práva, Univerzita Karlova
v Praze – Trestní zákoník ve vztahu k mezinárodní bezpečnostní situaci
6. doc. Mgr. Martin Konvička, Ph.D., Jihočeská univerzita, představitel iniciativy
IVČRN – Koncepce přístupu k riziku islámského radikalizmu v Evropě
7. Petr Špaček, náměstek ředitele Bezpečnostní informační služby ČR
8. Ing. Luboš Koudelka, Vojenské zpravodajství ČR
9. Zástupce speciálních sil Armády ČR
10.Miroslav Lidinský, vojenský veterán

 

Vyšlo na FB IVČRN dne 6.5.2015 – link

Komentáře

comments