Pragmatičtí Finové se probouzejí

Od roku 2015 je součástí finské vládní koalice strana Finové (Finns Party). V parlamentu získali 15 % míst a to z nich dělá druhou nejsilnější stranu v zemi. Tato euroskeptická strana, vymezující se proti imigraci z rozvojového světa, na sebe vzala odpovědnost a šla do koaliční vlády, čímž si sice pohoršila v průzkumech, ale získala právo spolurozhodovat.

Právě díky nim dnes prošla zákonná úprava, týkající se veřejných médií. Vysílání má být nově zaměřeno na „podporu a zachování finského kulturního dědictví, toleranci, rovnosti, rovnosti pohlaví a kulturní rozmanitosti“. Doposud byla jejich oficiální náplní „podpora tolerance a multikulturalismu“. Závoroveň mají být veřejnoprávní média více kontrolovaná politiky.

Na rozdíl od sluníčkových Švédů, zapojili Finové mozky a došlo jim, že multi-kulti nefunguje, Finové jsou pragmatičtí a tak dbají na fakta více než na ideologii. Vládní výzkumný ústav ekonomický (VATT) zveřejnil podrobnou zprávu o integraci imigrantů ve Finsku. A ta není vůbec povzbudivá.

Zpráva se zabývá imigranty, kteří se do Finska nastěhovali mezi lety 1990-2013. 

Autoři studie se zaměřili zejména na následující otázky:

  • Jaký je rozdíl v míře zaměstnanosti mezi rodilými Finy a imigranty a jak se vyvíjí v čase?
  • Jaký je rozdíl v příjmech? (Tento rozdíl odráží kvalifikovanost práce a rozsah úvazku.)
  • Jak jsou na tom jednotlivé skupiny imigrantů, co se pobírání sociálních dávek týče a jak se míra pobírání dávek vyvíjí v čase? Zlepšuje se, zhoršuje?

Z hlediska zaměstnanosti jsou na tom všechny skupiny imigrantů výrazně hůře, než rodilí občané Finska. Ani po delším pobytu se nepřibližují míře zaměstnanosti běžné u Finů. Nejhůře ve všech oblastech dopadají občané Iráku, Somálska a Afghánistánu. Statistika v podstatě prozrazuje, že jejich uplatnění ve společnosti je katastrofální.

Zprávu Vládního výzkumného ústavu si můžete přečíst ZDE Podrobněji se zprávou zabývá Marian Kechlibar ZDE

-fa-

Zdroje:

http://vatt.fi/documents/2956369/4207575/t185.pdf/466d79aa-ec0d-4982-9b5d-e45b536d6ae2

https://www.lvm.fi/-/ylen-tehtaviin-muutoksia-hallintoneuvoston-asemaa-vahvistetaan-923991

https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/215565-hallitus-puuttuu-akisti-ylen-toimintaan-monikulttuurisuus-poistuu-tehtavanannosta

https://ecpmf.eu/news/legal/archive/finland-parliamentary-working-group-makes-recommendations-to-public-service-broadcaster

Komentáře

comments