Překvapené reakce na Turecko. To jste 15 let spali?

Vídám poslední dobou lehce překvapené reakce na Turecko. To jste 15 let spali? Není to pokus o analýzu, ale spíš krátké shrnutí.

Erdogan připravoval a pracoval na převzetí moci celou dobu, tedy ještě jako starosta Instanbulu, předtím než se stal v roce 2003 premiérem. Opíral se dříve hlavně o venkovské oblasti a represe a zatýkání, ale jak je na tom dnes i Istanbul jsme viděli při “pokusu o puč” a při stále se zmenšujících protestech hlavně VŠ studentů
Zapracoval na 4 oblastech:

Islám.

Rozdmýchaval už tak samovolně se probouzející islám a zároveň si pojistil, že ho bude mít pod kontrolou on sám a vyhnal největšího konkurenta a nutno dodat také radikálního muslima Gulena, který má po světě stovky islámských škol a miliony přívrženců.

Nacionalismus a odkaz na Osmanskou říši.

To se v Turcích také více probudilo samo s rozvojem Turecka a on to zase chytře podpořil. Kdo se baví s mladými Turky pochopí. Odkazy na Osmanskou říši jsou v seriálech, hrách, televizi i při státních oslavách. Oba první body přikrmoval provokacemi Arménie a Izraele.

Budoval armádu a zároveň v ní prováděl zrychlující se čistky, aby ho nemohla úspěšně svrhnout.
Pokus o puč tak už byl téměř nemožný a je jedno jestli zmanipuloval tajně své odpůrce, nebo to bylo divadlo čistě v jeho režii.

Kult osobnosti a koncentrace moci.

To má v Turecku tradici, které dobře využil.

Erdogan, rozhodně nejedná v zájmu Turecka, protože ho žene do izolace a pravděpodobně do nějaké omezené hybridní války. Vybudil totiž vášně, které bude muset někde vybít. Začne Kurdistánem a Irákem, podle síly reakcí může klidně pokračovat Kyprem, Izraelem nebo Arménií, ale tam by se dostal do střetu s EU, USA a Ruskem. Bude tedy hlavně posilovat Turecko jako regionální mocnost a posilovat roli Turecka jako vedoucího státu islámského světa.

PS.: Reis znamená vůdce.
PPS.: V příspěvcích na obdobách ČSFD to Turci adorují, na serverech pro víc západní a bavící se, naopak dostává tenhle film těžkou sodu.

Reis – Turecká kina promítají propagandistický film o Erdoganovi.

Komentáře

comments