Přímé svědectví z Mosulu, centra IS

Kameny nachystané na veřejnou popravuhttp://reportermagazin.cz/zivou-me-nedostanou/  „Mívali jsme vlastní automobil pro svoz odpadků, kterým stihly odjet stovky lidí.“ píše zdravotní sestra Mary. Zprávy odesílá potají přes satelitní spojení ze střechy domu. Zbývající obyvatelé jsou nyní drženi ve svých domovech především jako živé štíty. Lze získat povolení Mosul na tři dny opustit, ale dotyčný předtím musí sestavit seznam pěti členů rodiny, kteří budou popraveni, pokud se on osobně nevrátí.

Největší hrozbou je pro mosulské ženy a dívky náboženská policie. Ta kontroluje, jak jsou oblečené, zkoušejí je také ze znalostí islámu. „Stačí jedna chybná odpověď a jste mrtvá, týká se to i dětí.” Znásilňování a únosy jsou na denním pořádku. V tajné nemocnici se léčí hlavně ženy s potrhanými vnitřnostmi.

V Mosulu je Mary zatím nenápadná, protože pochází ze Sýrie, mluví arabsky a zná korán. „DAESH samozřejmě ví, že jsem tady, ale potřebují mě, protože asistuji u operací zraněných bojovníků. A jsem odbornice ve své profesi. Čemu a kde se věnuji po práci, to ale nevědí. “Pořád musím být ve střehu. Tady stačí jedna chyba a zaplatíte smrtí.”

„Je to tady protkané podzemními tunely, kterými teď vysoce postavení představitelé DAESH prchají i s rodinami do sousední Sýrie. Až začnou boje o Mosul, nikdo důležitý zde už nebude. Odnesou to civilisté.“

Na fotografii jsou bojovníci IS připravení na veřejnou exekuci znásilněné dívky. Přečtěte si celý článek na: http://reportermagazin.cz/zivou-me-nedostanou/

Diskutováno na FB IVČRN dne 8.4.2015

Komentáře

comments