Reportáž: Gayové z Čečenska, Člověk v tísni a Prague Pride

Nemám nic proti gayům. Dokonce i PraguePride zkousnu, ač jim dělá spíš medvědí službu. Ale politické agitky Člověka v tísni, ty byly nakonec tím pravým důvodem, proč jsem se vypravil na přednášku “Lež nebo smrt – situace gayů v Čečensku” do centra ČvT v “PrideHouse” Langhans (sic). [1]

Začátek akce byl standardní, nikde nikdo. Jen pár vykulených humanitně-sluníčkových batůžkářů se dotazuje, zda našlo správně poloprázdný sál v přízemí. Za chvíli je ale následují další, a sál se postupně zaplní. Slečna z ČvT pokládá na zbylá neobsazená sedadla magazín Prague Pride MAG. Netuším, zda tak náhodou neoznačuje rezervovaná místa, ale nakonec po něm sáhnu. Slepenými stránkami listuji s jistou nechutí, ale uklidňuji se, že jde přeci o nový výtisk a nikdo jiný jej přede mnou neměl v ruce. Nic zajímavého v něm ale nakonec nenalézám. [2]

Tatáž slečna nyní laboruje s MacBookem a stahuje rolety, bude se pouštět video. Za stolem už sedí Jan Látal, vedoucí oddělení Transformační spolupráce z Odboru lidských práv a transformační politiky na MZV spolu s Borisem Dittrichem z Moskvy, ředitelem LGBT advocacy ve společnosti Human Rights Watch. Dále je tu úředník z Ministerstva pro lidská práva pan janatka, snad jsem se nepřeslechl. Za diskriminované gaye je tu sympatický David z Dagestánu (trošku připomíná matematika Perelmana) a aktivista Zakir Magomedov z Kavkazu.

Posluchači jsou několikrát varování, aby si vypnuli mobilní telefony, nepořizovali žádný zvukový ani video záznam, a ani nic nefotili. Zhasnou světla, na plátně poběží krátký animovaný film na téma perzekuce gayů v Čečensku “Unable to Breathe”. Cvak! Zezadu zableskne fotoaparát. Fotograf je okamžitě ostře pokárán, a nic mu nepomůže, ze jej fotit poslali sami lidé z ČvT k zadokumentování akce. Film obratem nacházím na YouTube. [3]

Celá přednáška by se dala shrnout do jediného souvětí: Situace LGBT v Rusku je strašná, protože zloduch Putin nedovede přimět Kadyrova, aby přiměl čečenské silové složky přestat vydírat tamní gaye, třeba tím, že pošlou podepsané doznání nebo videozáznam jejich rodinám. V ortodoxně sunnitském polokmenovém uspořádání Čečenska je to totiž prakticky rozsudek přinejmenším totálního zavržení, ne-li smrti, ale islám za to nemůže, to Putin. Až mi to připomnělo tenhle vtip, a to nejsem žádný Putinův obdivovatel. [4]

Situace prý začala tím, že Kadyrovovi muži začali zavírat gaye do vězení. Tam je náslědně několik dní bili a trápili, nedostávali najíst a pít mohli jen před modlitbou (sic). Získávali od nich informace, kontakty a kompromitující materiály, a těmi je pak drželi v hrsti vůči jejich vlastním rodinám. Později se tato praktika přesunula na policejní služebny, protože ve vězení se podobné věci nedařilo držet tak dobře pod pokličkou. Čekal jsem, kdy konečně někdo zmíní, že bez islámského postoje samotných rodin vůči gayům by celá tato aktivita postrádala represivní smysl. K mému překvapení se konečně klíčové pojmy “islam”, “salafijskije” ozývají. Čečencova slova ovšem překladatel překládá jako “obětí prvních Kadyrovových represí byli vyznavači některých výkladů islámu, třeba salafisté”. Aha, takže čečenští salafisté jsou vlastně spolutrpiteli, a s tamními neziskovkami podporovanými aktivisty vlastně jedna ruka? Černá je bílá.

Situace má prý jediné řešení, a sice důrazněji apelovat na Putina, aby apeloval na svého kamaráda Kadyrova, který se mu nějak vymyká zpod kontroly (ale když se někdo Putinovi zpod kontroly nevymyká, je to samozřejmě také špatně). Kadyrov si pak musí usměrnit vlastní ostré hochy, aby nedělali chudákům gayům-muslimům zle. Třeba tím, že jejich coming-outy budou prozrazovat ostatním muslimům. To je totiž ten problém. Islám je jinak samozřejmě fajn, nepřiznanou homosexualitu přeci toleruje, a tak za vše vlastně může Putin. S kterým je ale trošku těžké, protože nás neposlouchá, říká Boris Dittrich z H.R.W., a sál plný sluníček nadšeně přitakává. Od začátku přednášky poprvé.

Celý zbytek přednášky se pak už jen točí okolo pobrekávání H.R.W. a ČvT, jak je nesnadné vyvíjet na Putina nátlak, a jak je třeba v úsilí mezinárodního společenství nepolevit. Na dotaz, zda není tento nátlakový řetězec Putin -> Kadyrov -> policie -> rodiny trošku nesmyslný, a nebylo by lepší problém řešit blíže příčině, která bude asi jinde, odpovídá David. Tamnímu parlamentu prý předsedá člověk, jehož homofobie je známá a sám některé internace nařídil či schválil, tudíž to musí napravit jedině Putin. Zajímavá logika.

Vrchol iracionality pak byla argumentace, jak Kadyrovovi lidé stíhají domnělé i skutečné gaye v exilu v jiných částech Ruska, a kompromitujícími materiály z nich pak dělají v muslimské domovině trvalé vyhnance a vyvrhele. Proto se tím nic neřeší, je potřeba z dosahu Kadyrovových agentů dostat celé (muslimské) rodiny, a to mimo Rusko, aby se toto nedělo. Tady už logika ČvT připomíná známý vtip o hašení lesa a převozu hořících kmenů.

Když už myslím, že mne nic horšího nepotká, přihlásí se vzadu studentík s odvážnou tezí: “Perzekuce oponentů je vlastnost Putinova režimu. Vzpoměňte Politkovskou a Němcova. Dělo se to vždy, a mezinárodní společenství nebylo schopné ani vyhlásit pořádné sankce. No a teď, když se to dotklo menšiny, najednou bije na poplach? Přitom je jasné, že Rusko ekonomicky kolabuje (že by to mohlo s těmi sankcemi souviset, mladík zřejmě nestihl domyslet), a potřebuje veřejného nepřítele. Tak, jako Hitler ve 30. letech označil Židy za strůjce všeho zla (že sexuální preference je trošku méně identifikující než etnický původ rozohněný mladík opět neřeší), a že jestli tedy není na místě srovnat tuto fázi Putinova režimu s tehdejším Německem. Panelisté té fantasmagorii nakonec vlažně přitakávají. Asi je to už i na ně moc.

Nakonec se ptá žena s ruským přízvukem, jak je možné že ruské federální zákony neplatí v Čečensku, a zda nakonec tyto deviace nekryjí, místo aby se je snažily tlumit. Na to se jí dostává nejednoznačné odpovědi, ale zakončené ujištěním, že homofobie ortodoxní pravoslavné církve je stejná jako ta islámská, že zde není vůbec žádného rozdílu, a tedy jde o problém Ruska jako takového. Proč se tedy celou dobu řeší Čečensko, opět ponechám na zamyšlení laskavému čtenáři.

Jsem unaven, a jediné, co mne těší, je nízký věk publika. Třeba z toho ještě vyrostou. Slečna z CvT prochází sálem a sbírá nazpět pohozené výtisky Prague Pride MAG. Zbyla jich tam většina.

PC

[1] https://www.praguepride.cz/?tribe_events=lez-nebo-smrt-situace-gayu-v-cecensku
[2] https://www.praguepride.cz/wp-content/uploads/2017/08/PP_mag_online-verze.pdf
[3] https://www.youtube.com/watch?v=mtgWadqB7LA
[4] https://openparachute.files.wordpress.com/2015/03/img_0699.jpg

Komentáře

comments