Rozhovor s Hrdinkou – exmuslimka Pavlína Bitarová

Vyšlo na IVČRN dne 22.1.2015 (link)

Islám jako ideologie je v rozporu s listinou práv a svobod. I to si myslí exmuslimka Pavlína Bitarová, která v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také doporučila, aby se muslimové vzdali práva šaría, a kritizovala média i politiky kvůli bagatelizaci problému. Vysvětlila také, proč byl proslov Martina Konvičky na páteční demonstraci iniciativy Islám v ČR nechceme provokativní: „Rétorika pana Konvičky možná přijde někomu přes čáru, ale na jemnější projevy zatím nikdo nereagoval.“

bitarova

 

Mluvily jsme spolu po teroristickém útoku na redakci satirického časopisu v Paříži a Vy jste proParlamentníListy.cz také zmínila: „Pokud se média, politici budou chovat přizdisráčsky, dopadne to hrozně špatně.“ Když jste zatím sledovala reakce politiků i médií, chovali se, jak říkáte, „přizdisráčsky“?

Hladina veřejného mínění byla velmi rozvířená a teď se nějakým zvláštním způsobem uklidňuje. Informací je čím dál méně. V podstatě víme jen o tom, že byla zakázána manifestace Pegidy v Drážďanech, protože islamisté vyhrožovali atentátem organizátorovi pochodů Lutzovi Bachmannovi. Toto téma by si zasloužilo, aby se mu média i politici věnovali víc.

Naše vláda ale schválila navýšení pravomocí zpravodajských služeb, zostřují se kontroly na letišti, v příštích letech také počítá s navýšení rozpočtu BIS možná o stovky milionů korun. Tyto informace řeší všechna média…

Myslím si, že už téma ve společnosti nerezonuje. Informace proběhne zprávami a strašně rychle zapadne. Veřejná diskuse není tak široká, jak by měla být, alespoň podle mého názoru. Téma by mělo být nadnášeno častěji. Jak jistě víte, proběhla demonstrace iniciativy Islám v ČR nechceme a v médiích se hovořilo o tom, že účastníků bylo 600, ale podle toho, co jsme my byli schopní spočítat, jich byly dva až tři tisíce. Většina médií problém bagatelizuje.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier se o účastnících páteční demonstrace iniciativy Islám v ČR nechceme vyjádřil tak, že jde o: „pár pomatených šiřitelů strachu.“ Je to pro Vás urážka?

Je to jeho názor, který mu nikdo nebere.

Tak tolerantní jako teď Vy, ale nebyl na demonstraci Martin Konvička, který v souvislosti s prorokem Mohamedem použil slova: „zoufalec, tohle klubíčko podrazů, křiváren a komplexů, má být pro islámské věřící morálním a  životním vzorem.“ Tohle jsou velmi mírně řečeno hodně provokativní vyjádření. Podle Vás to není přes čáru?

Rétorika pana Konvičky možná přijde někomu přes čáru, ale na jemnější projevy zatím nikdo nereagoval a tohle alespoň nějakou reakci vyvolalo.

Když takto odpůrci islámu hovoří, používají stejnou rétoriku jako radikální islamisté – ti by si totiž takový islám přáli,“ říká například Matouš Vencálek ze Zelených. Co byste mu vzkázala?

Ať se naučí korán. Muslimové neříkají nic, co by bylo v rozporu s jejich učením, jen my se je snažíme stále omlouvat a vymýšlíme něco jako hezký a umírněný islám. A co už není umírněný islám? Kde je ta hranice?

Pan Konvička také na manifestaci řekl: „Naším dlouhodobým cílem je právní postavení islámu na roveň nacismu: zákaz jeho šíření, propagace a veřejného vyznávání, tvrdé potlačení jeho veřejných projevů, současně jeho společenské odsouzení,“ uvedl na demonstraci. I s tím souhlasíte?

Kdybychom se nad tím zamysleli, zjistili bychom, že islám jako ideologie je v rozporu s listinou práv a svobod, protože se snaží potlačovat aspekty našeho běžného života.

Na světě je celkem asi 1,6 miliardy muslimů a výklad islámu, jak píší někteří odborníci, se může lišit dokonce v každé rodině. Považujete všechny vyznavače islámu za teroristy?

To rozhodně ne. Islám je možné samozřejmě vykládat různými způsoby.

Orientalista Bronislav Ostřanský v rozhovoru pro Lidové noviny říká: „Ohrožují nás některé výklady islámu.“ „Je to minoritní směr. Například v Německu se k němu ze čtyř a půl milionu muslimů hlásí několik tisíc osob. Stejně minoritní je i v muslimských zemích.“ Co Vy na to?

Aha, takže jen menšina si ho vykládá takhle nehezky, ISIL nebo Boko Haram. Když to procentuálně spočítáme, tak vám vyjdou třeba stovky tisíc lidí, a to už je ohrožení pro společnost. Mimochodem, už kdysi hovořil pan Ostřanský o tom, že je potřeba lakovat islám narůžovo. Pokud se umírnění nevymezí, tak na jakou stranu se postaví? Na stranu země, která jim poskytla azyl, nebo za to, co tvoří jejich identitu, tedy za islám?

Takže by muslimové měli víc odsuzovat terorismus…

Určitě, samotní muslimové a ne nějací orientalisté, kteří se snaží v každém přistěhovalci vidět jen to dobré.

Předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muneeb Alrawi v pořadu TV Prima prohlásil, že je připraven podat pomocnou ruku českým tajným službám při hledání radikálů. „Budeme rádi, když se najdou zkažené kusy, když to tak řeknu.“ Co Vy na to?

(smích) Tak těch bude mít v brněnské mešitě dost. Má je hned po ruce. Jsou tam vazby na Saúdskou Arábii a zvláštní toky peněz. Vezměte si jen poutě do Mekky. Vybral se vždycky nějaký adept, který pojede na pouť a ambasáda to zaplatila. Spousta lidí, kteří se po tom úžasném spirituálním zážitku vrátili domů, se začala chovat jinak. Kluci, kteří dřív „běhali po diskotékách“, přijeli z poutě a začali být radikálnější.

………….

S kým také hovořily ParlamentníListy.cz o tragédii v Paříži a o problematice soužití muslimů a většinové populace:

Kněz a exsenátor Zdeněk Bárta, evangelický pastor Dan Drápalpolitolog Petr Robejšek, exministr zahraničí Cyril Svoboda, generál v z. Andor Šándor,vojenský analytik Martin Koller, publicista Roman Joch, analytik Jan Schneider, Ředitel Česko-arabského centra Šádí Shanaáh ,ministr kultury Daniel Herman, armádní generál v z. Jiří Šedivý,profesor Stanislav Štech, důstojník Řádu akademických palem, novinářská legenda Jan Petránek, mnohonásobný šéfredaktor Pavel Šafr,poslankyně ODS Jana Černochová, senátor ODS Jaroslav Kubera, emeritní biskupka Jana Šilerová,věřící z Valašska, šéf Společnosti česko-arabské Josef Regner, senátor a někdejší kněz František Bublan

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Kdyz-budeme-prizdisraci-dopadneme-zle-rekla-exmuslimka-Prinasime-s-ni-dalsi-rozhovor-My-jsme-nesetrili-ji-ona-nesetrila-islam-355223

Diskuze:

Komentáře

comments