Rozpor: “Hranice jsou na houby”

Evropská komise v ČR vydala reklamu, která ukazuje výhody volného pohybu osob na příkladu sběru hub v pohraničním lese. Dobré by to bylo jako reklama na vstup do EU v roce 2004. Dnes, v roce 2017, je to však nesmyslný pokus o ospravedlnění nefunkční vnější hranice Schengenského prostoru.

Schengenský prostor je dohodnuté místo, kde se řídíme konkrétními zákony, jimiž se náš život liší od zbytku zeměkoule, kde platí jiná pravidla. V rámci Schengenského prostoru se pak můžeme volně pohybovat. Je to bezpochyby pěkné, ale netýká se to jiných státních příslušníků.

Posledních několik let vnější hranice Schengenského prostoru nefunguje. Překročit jí dokáže kdokoliv, kdo přichází v davu a dostatečně křičí, že prchá. Tento neuspokojivý stav nejen, že není řešen, ale je i politicky a mediálně podporován.

Nefunčnost schengenské hranice nezpůsobila “migrační krize”, ale neochota občanů Schengenského prostoru jí (po svých politicích) vymáhat. Snad nějaký druh pacifismu? Příčina není až tak podstatná. Podstatnější je, že není-li označeno, kde a pro koho která pravidla platí, neplatí ani slovo Evropské komise.

Hranice jsou na houby

Nevíme jak vy, ale my raději zakopneme o nějaký pěkný hřib než o hraniční patník. Jistě, každá věc má své mouchy, ať je to les nebo třeba Evropská unie. Je ale dobré mít stále na paměti, že těch dobrých věcí je většina – v lese můžeme sbírat houby a borůvky a v EU zase nemyslet na hranice ;-). #evropajsityVideo vyrobilo studio DRUŽINA

Posted by Evropská komise v ČR on Friday, June 16, 2017

-MN-

Komentáře

comments