Sebevražda Francie

Vyšlo na IVČRN dne 1.1.2015 (link)

Druhou nejprodávanější knihou ve Francii se stala kniha Erica Zemmoura SEBEVRAŽDA FRANCIE (Le suicide français). Kniha názvem i obsahem připomíná známou knihu Thilo Sarrazina Německo páchá sebevraždu. Několik týdnů vítězila na žebříčcích jako absolutní bestseller, po okamžitě rozebraném nákladu 120.000 výtisků následoval dotisk 300.000 kusů. Během 14 dnů se prodalo čtvrt milionu kopií. Přes zuřivé odsouzení ve všech denících si velká část francouzské veřejnosti myslí, že má pravdu.

zemmour
Zemmour, politický novinář a fejetonista z Le Figaro, zpochybňuje katastrofální levičácký konsenzus, který ovládl Francii po studentských bouřích v roce 1968. On a další ze skupiny konzervativních „neo-reactionnaires“ chtějí naprosto změnit diskusi o otázkách imigrace, islámu a národní identity.
„V některých částech Francie si dnes připadám jako na jiném kontinentu. Jsou kompletně muslimské – vzhledem, obchody, tradicemi. A zároveň tady působí trvalá amerikanizace. Náš rozpočet kontroluje Brusel. Nemáme vlastní měnu. A naše armáda jedná podle zájmů Washingtonu.“
Stejně jako známý historik Paul Johnson, i Zemmour sleduje události posledních padesáti let, zbavuje je starých klišé a dává je do nových, logičtějších souvislostí. “Le Suicide Français” vyjadřuje obavy Francouzů, kteří se potýkají s řadou reálných problémů: vysokou mírou nezaměstnanosti, ekonomickou stagnací, debatou o místo v globalizované ekonomice a snahou integrovat nedávné vlny přistěhovalců. Zákon o sloučení rodin 1975 byla “největší politická chyba v poválečné historii” říká Eric Zemmour. “Přivezli jsme lidi z islámské kultury, kteří se nechtějí integrovat.”
Francie, jak se domnívá, udělala dvě velké chyby: přijala americký styl kapitalismu, ke kterému její ekonomika a kultura nejsou uzpůsobeny, a přijala více imigrantů, než zvládne. Francie už dlouho není suverénní zemí. Je uvězněna v nadnárodní Evropské unii s jejími megalomanskými plány a stále větším zpřísňování pravidel, nad kterými triumfuje moderní politická korektnost.
Odmítá obvyklé osočování z „xenofobie, nacismu, rasismu, pravicového extremismu atd.“ a spojování s Národní frontou Marine Le Penové. “Otázka nezní, jestli jste levičák nebo pravičák, ale jestli věříte v národ. Naše pozice je, že národ je stále jediný rámec, v němž má politika nějaký smysl. Je to jediná aréna, ve které se věci mohou vyřešit, kde lidé mohou hlasovat pro změnu a ta změna se stane. Takové organizace jako Front National nejsou příčinou dnešního rozpadu Francie, naopak, jsou jeho důsledkem. … Byl to Stalin, kdo si jako první uvědomil, jak efektivní je obvinit nepřítele z fašismu. A to je přesně to, co dělají dnes oni nám.”
http://www.bbc.com/news/world-europe-30436692

Diskuze zde:

Komentáře

comments