Šéfredaktor Respektu chválí lživý článek proti IVČRN

10644528_10152745989712938_5526161278154637094_nS autorkou článku “Ostuda českého školství” Barborou Janauerovou strávil tiskový mluvčí IVČRN asi tři hodiny – přišla dělat rozhovor s předsudkem že jsme primitivní neonacisté a nenávidíme všechny muslimy. Ovšem co jsou argumenty proti zapálenému přesvědčení? Vznikl manipulativní a neautorizovaný článek, kde jsou z rozhovoru použity asi tři věty, zbytek se prostě nehodil. Následovala naše slušná žádost o opravu alespoň největších nesmyslů. Po urgenci reagoval šéfredaktor Erik Tabery. Posuďte sami:


Reakce na článek v Respektu:

Vážený pane šéfredaktore, je mou nemilou povinností vás upozornit na naprosto neprofesionální, v mnoha ohledech nepravdivý, manipulativní a i přes domluvu a urgence z mé strany – NEAUTORIZOVANÝ článek vaší (zřejmě) stážistky Barbory Janauerové. http://respekt.ihned.cz/c1-63187360-ostuda-ceskeho-skolstvi. Cituji zcela prokazatelné nepravdy:

V režii ministra Marcela Chládka ovšem byla tato podpora bez udání důvodu zrušena.” – Ministr Chládek podporu zrušil kvůli stížnostem rodičů, což je oficiální stanovisko ministerstva.

O spolku, coby “krajně pravicovém subjektu” informuje již delší dobu BIS ve zprávách, ve kterých upozorňuje na nebezpečí spojená s neonacisty.” – BIS o ničem takovém neinformuje – výroční zprávy BIS jsou k dispozici na webu. Označovat nás za krajně pravicový subjekt je holý nesmysl, (vymyšlený slečnou Janauerovou) a to i s přihlédnutím k tomu, že jsme v srpnu a před týdnem vyzývali vládu k přijímání uprchlíků z BV. Zpráva BIS naopak říká toto: “BIS se zabývala vývojovými trendy náboženské radikalizace ve vztahu k našemu území. Také v roce 2013 BIS zaznamenala napodobování některých tendencí známých z muslimských komunit v západní Evropě, například dalšího postupného prosazování islámského práva v ČR. Společenské podmínky v naší zemi nebyly v roce 2013 pro aplikaci dílčích částí islámského práva v prostředí české muslimské komunity vhodné. Proto se někteří čeští muslimové a jejich sympatizanti snažili zlepšit obraz islámu a islámských hodnot v očích české veřejnosti. Nejen na výše uvedené úsilí, ale i na některé projevy islámu reagovala islamoskeptická část české veřejnosti kriticky. Cílem kritiky bylo vše, co je obecně považováno za projevy islamismu v českém prostředí, včetně medializovaného nošení muslimských šátků ve školských zařízeních, internetové výzvy k zapojení do bojů v Sýrii, výroků významných představitelů českých muslimů či výstavby nových modliteben. BIS v průběhu roku 2013 zaregistrovala široké spektrum projevů islamoskepticismu, od umírněné kritiky až po radikálnější slovní útoky. Reakce na projevy muslimů v ČR byly hojně publikované zejména na internetu. Některé formy slovních útoků však mohou radikalizovat i doposud umírněné muslimy. V roce 2013 však BIS v prostředí českých muslimů nezaznamenala případ radikalizace ve spojitosti s působením islamoskeptické scény.”

Případ Martina Konvičky a citace pana rektora JČU Grubhoffera, také jistě není v pořádku, ale to si bude pan docent Konvička řešit sám. Případ kyberšikany zřejmě psychicky nemocné slečny Romancové, která si nás jezdí přes půl republiky fotografovat a schovává se přitom ve křoví, by měla sama řešit podáním TO, nebo vyhledáním odborné pomoci. Slečna studuje kyberbezpečnost, jsme si téměř jisti, že je to ona, kdo se nám neustále se nám pokouší hacknout stránky a je velmi pravděpodobné, že své “fake profily” si zakládá sama. Jelikož tedy z principu nemůže mít slečna Romancová ke smyšlenkám důkazy, prosíme o stažení podobných nepodložených nesmyslů z článku. Vzhledem k tomu, že část textu citující můj rozhovor se slečnou Janauerovou nebyla autorizována, tak bych rád upozornil na zjevně schválně uvedené nepravdy a manipulace, kterých “se povedlo” na to, že citace byly jen dvě, opravdu hodně: “Islám prý nemá rád od doby, kdy přechodně žil u příbuzných v Izraeli a tamní palestinci mu říkali, …” Tato pasáž je naprosto nesmyslný sled smyšlenek, nepravd a špatných citací: nepravdivá část o spaní s matkami, – část muslimů pod propagandou tvrdí, že “Evropané” spí se svými matkami, protože nemají Korán a tedy zákon. Dále nepravdivá – “u příbuzných”, že považuji za nutné ji celou vyjmout či případně při zachování myšlenky a citace nejlépe nahradit: “nemá rád od doby, kdy se z rozhovorů s muslimy převážně z blízkého východu dozvěděl například takové nesmysly jako, že Evropané spí se svými matkami, protože nemají Korán a tedy zákon nebo, že židé jsou opice a prasata, což ho přesvědčilo o nebezpečí islámské ideologie a její propagandy” Rozhovor jsem si nahrával. Doufám, že pro slečnu Janauerovou z tohoto neprofesionalismu a záměrného šíření nepravd vyvodíte důsledky, stejně jako doufám, že odstraníte, nebo upravíte zmíňěné pasáže v textu, některé části jsou již žalovatelné. Je mi jasné, že názorově nesouhlasíme, ale vím, že pořád dáte na profesionální etiku.

S pozdravem, Artur Fišer, tiskový mluvčí IvČRN


Naše urgence a předžalobní upomínka:

Dobré ráno, to, že nereagujete na mou žádost ohledně opravy článku, musím bohužel vzhledem k zájmům svým i IvČRN brát jako úmysl. Pokud nesjednáte nápravu ve smyslu minulého emailu, budeme nuceni věc předat právním zástupcům. Tento email považujte za predžalobní upomínku, na úpravu článku či stažení nepravdivých pasáží máte týden, děkuji.

S pozdravem, Artur Fišer, tiskový mluvčí IvČRN


Odpověď šéfredaktora Respektu (no respect)

Vážený pane Fišere, dovolte, abych Vám hned dvakrát poděkoval. Za prvé za to, že jste mi napsal. Za druhé pak za to, že jste mě přiměl zjistit, jaká naše spolupracovnice – paní Janauerová – je. Nechal jsem si ukázat podklady pro její článek, včetně citací, a mohu říct, že předvedla výbornou práci. Nenašel jsem jedinou chybu a její příprava by mohla sloužit jako příklad poctivé novinařiny. Žádáte mě, abych z toho vyvodil důsledky, což rozhodně udělám. Už teď se těším na další její článek. Vyhrožujete nám soudy, máte na to naprosté právo. Vlastně bych i takový soud uvítal, protože by díky němu veřejnost získala řadu dalších, nepochybně zajímavých informací. Ještě jednou děkuji za napsání a s pozdravem,

Erik Tabery šéfredaktor Editor-in-Chief

Komentáře

comments