SERIÁL „Z PŘEVÝCHOVY OBČANŮ“ – kauza fotek z blešího trhu

Vyšlo na IVČRN dne 31.7.2015 (link)

SERIÁL „Z PŘEVÝCHOVY OBČANŮ“ – kauza fotek z blešího trhu:

To si takhle vyfotíte trhy v pražské Kolbence, a protože tam chodíte už léta, překvapí vás, kolik je tam najednou cizinců z Afriky. Fotky dáte na FB, album pojmenujete “Africti imigranti na Blesich trzich Kolbenova”, s popiskem “Za poslední měsíc se tu počet Afričanů znekonečněnásobil”. TO JE VŠE. A pak se ozve ideová policie a začne výslech.

11705118_10153532770082938_3401443273276779879_n

Následně se ukáže, že jeden z vyfocených je sice imigrant z Afriky, ale žije tu už dlouho. Jeho manželka je shodou okolností známý nenávistný troll Věra Hanusová, členka skupiny, kde se neštítili zneužívat RODINNÉ FOTKY A FOTKY DĚTÍ diskutérů z IVČRN a vyrábět koláže z fotek “zavražděných” dětí …

11831816_10153532761582938_3543874965254623332_n

Spustí lamentaci, jak zveřejnění fotky ohrozilo jejich rodinu. Kabátová z Lidovek její vyjádření doslova použije do neautorizovaného článku o “pochybné činnosti” pana Vogela, kde bez jeho souhlasu zveřejní i soukromou korespondenci a jméno. Vtipně také zveřejní i onu fotografii, která je “hrozivým zásahem do soukromí”… tak, aby si ji mohl prohlédnout opravdu, ale opravdu každý. Jen se přidá obdélník přes oči… Diskuse pod článkem byla uzavřena a příspěvek kde se p. Vogel snažil uvést věci na pravou míru byl odstraněn.

11825876_10153532738012938_1619554725863473142_n

Jestli vám to připomíná styl “novinařiny” 50. let, nejste sami. Přinášíme záznam korespondence pana Vogela s aktivistkou Kabátovou, který se nám podařilo získat.

(+ poučení na závěr: pokud fotíte na veřejném prostranství, je dobré, když přes obličej osob umístíte klasický obdélník kvůli anonymizaci. Pak ztrácí ideová policie záminku se po vás vozit. A co na to říká zákon?
Ochranu podoby a soukromí člověka upravuje občanský zákoník 89/2012 Sb. a ten v § 84 říká, že zachytit podobu člověka tak, aby podle ní byl identifikovatelný, je možné jen s jeho svolením. Ovšem v § 89 zákon stanovuje výjimky důležité pro fotografy, kdy souhlas fotografované osoby není zapotřebí. Je to pořízení a využití fotografie pro umělecké účely, nebo pořízení a použití fotografie pro účely zpravodajství. Obě výjimky jsou však podmíněné svou přiměřeností, čímž je myšlen přípustný zásah do soukromí dané osoby- což je vždy diskutabilní.)


Dobrý den, chci se zeptat, z jakého důvodu jste zveřejnil fotografie afrických migrantů v Praze na bleším trhu Kolbenova? S jakým účelem jste je fotil? Podle mých informací jde o lidi, kteří tu žijí dlouhé roky, a to normálním životem. Splňují veškeré povinnosti, živí své rodiny atd. Jen mě zajímá ten důvod, neberte to hned prosím jako útok.
Děkuji, Šárka Kabátová, lidovky.cz
——————–
Pane Vogele, děkuji Vám za vyjádření. Nevím, zda si uvědomujete, že to některé z rodin těchto mužů staví do velmi nepříjemné situace. Sk
—————-
Na zaklade jakych informaci vite, ze tito lide tady jiz dlouhe roky normalnim ziji normalnim zivotem? Vy jste dane konkretni osoby zachycene na mych fotografiich monitorovali/monitorujete? Pokud ano, za jakym ucelem to provadite, a proc? Proc o tomto duvodu neinformujete verejnost? Dekuji…
——————
Ptala jsem se Vás na důvody zveřejňování takových fotografií. Oni vědí, že jste je fotografoval? Děkuji za Vaše vyjádření.
—————–
A ja se Vas ptam na duvody, proc se ptate Vy. Jde o dokumentarni fotografie zpravodajskeho charakteru, ktere predkladam jako reportaz bez dalsich komentaru ci informaci, ktere v tuto dobu nemam. Pokud je mate Vy, ptam se opet, proc o tom neinformujete verejnost? Skutecnost, ze mezi navstevniky teto burzy se za posledni tydny znekolikanasobil pocet techto osob, je evidentni.

Jinymi slovy, delam za Vasi praci za Vas, a mam tak trosku pocit, ze mi v ni chcete branit. Z jakeho duvodu je nevhodne o tomto informovat?
Jeste Vas upozornuji, ze tento rozhovor zverejnim pod danymi fotografiemi, protoze se k nim primo poji, a muze zodpovedet otazku, proc o danem fenomenu media jiz nekolik let (pokud je pravda, co tvrdite) mlci, ac informace (pokud je pravda, co pisete), maji. Bude to zajimat hodne lidi.
———————————-
Ptam se jako novinarka, jak jsem jiz napsala. Zadala jsem Vase vyjadreni k teto citlive zalezitosti. Dekuji za nej.
————————————
Proc presne jde o citlivou zalezitost? Na dokumentacnich snimcich je mnoho dalsich lidi, proc se zajimate predevsim o tyto osoby? Mate o nich nejake dalsi informace, ktere k tomu davaji duvod? Proc o nich neinformujete verejnost?
———————————–
Pane Vogele, oslovila jsem Vás sice ze svého soukromého účtu, avšak v pracovní záležitosti, vystupovala jsem jako novinářka, uvedla jsem, že jsem ze serveru Lidovky.cz. Žádala jsem od Vás vyjádření, protože připravuji článek o tom, že jste fotky zveřejnil. Přejete si být citovaný s uvedením celého Vašeho jména? Stejně jako já žádám Váš souhlas, očekávala bych podobný přístup od Vás, pokud jde o zveřejnění naší konverzace. Děkuji.
———————————–
Takze si to shrnme:
– Kontaktujete mne ohledne osob, ktere jste videla v mem osobnim FB albu ze sobotnich Blesich trhu na Kolbence.
– Tvrdite, ze dle Vasich informaci “jde o lidi, kteří tu žijí dlouhé roky, a to normálním životem” a “splňují veškeré povinnosti, živí své rodiny atd.”.
– Zaroven tvrdite, ze tato vec je “citlivou zalezitosti” a “některé z rodin těchto mužů to staví do velmi nepříjemné situace”.
– Na otazku, proc jde o citlivou zalezitost a proc se zajimate zejmena o tyto osoby, ac je na snimcich mnoho dalsich navstevniku, neodpovidate.
– Na otazku, proc bych nemel porizovat FB album z Blesich trhu, pokud se na fotkach vyskytuji tito lide, neodpovidate.
– Na otazku, zda mate nejake dalsi informace, ktere k tomuto rozlisovani zavdavaji duvod, neodpovidate.
– Misto toho Vas zajima, z jakeho duvodu jsem tam fotografoval, a zda mam souhlas vsech fotografovanych osob
– Pritom musite vedet, ze album obsahuje fotografie z hromadne udalosti, a logicky podleha zakonne licenci porizeni zpravodajstvi bez souhlasu vsech osob zachycenych na jednotlivych snimcich
– No, a nakonec to zakoncite sdelenim, ze pripravujete clanek pro Lidove noviny o tom, ze jsem FOTOGRAFIE ZVEREJNIL? Na osobnim FB uctu a nejakymi linky ve skupinach, kde se o pritomnosti imigrantu v Praze debatovalo?

Uznejte, ze … profesionalni novinarina vypada uplne jinak. Nejenze neinformujete obcany o Vam znamych (dle toho, co jste uvedla) zavaznych skutecnostech, ale namisto toho jeste chcete publikovat clanek proti obcanovi, ktery se s tim nahodou dostal do kontaktu? Vy si snad delate legraci.

Poprosim o kontakt na Vaseho nadrizeneho, protoze cela tato vec se mi zacina dost nelibit.

S pozdravem
Ing. Jochen Vogel

http://www.lidovky.cz/sbiral-fotky-afric…/zpravy-domov.aspx…

Diskuze:

SERIÁL „Z PŘEVÝCHOVY OBČANŮ“ – kauza fotek z blešího trhu:To si takhle vyfotíte trhy v pražské Kolbence, a protože tam…

Posted by Islám v České republice nechceme on 31. červenec 2015

Komentáře

comments