Dnešní den rozhoduje. Antiislamista Wilders má šanci vyhrát volby.

Kdo je Geert Wilders a co má v programu? Dnes středu 15. března svádí v Nizozemsku těsný boj o vítězství Strana pro svobodu Geerta Wilderse (PVV) a Konzervativní Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) současného předsedy vlády Marka Rutteho. Geert Wilders a jeho strana představují v rámci EU nejstarší a největší protiislámské hnutí. Pokud by vyhrál volby, zasadil by se o deislamizaci nizozemské společnosti. Řekl to v interview pro jednu z nizozemských televizí.

 

Hodnoty a cíle

Politický program, se kterým jde Wilders do voleb, je velmi stručný – uzavření všech mešit v zemi, zastavení přistěhovalectví muslimů, zákaz hidžábů, zákaz prodeje a rozšiřování Koránu, vyhoštění všech přistěhovalců, kteří se dopustí zločinu, včetně těch s dvojím občanstvím, referendum o vystoupení Nizozemí z EU – Nexit.

Islám nepovažuje za náboženství, ale za totalitní ideologii, stejnou jako nacismus nebo komunismus. Za toto přirovnání byl ostatně i souzen – a shledán nevinným, protože kritika ideologie je součástí práva na svobodu slova.

 

Nejen, že je Korán plný antisemitismu více než Hitlerův Mein Kampf – další hrozná kniha, který kdy existovala – ale jedním z důkazů o totalitarismu je, že není dovoleno jej opustit.

 

Islám je ideologie, které neumožňuje svobodu. Podívejte se na téměř všechny země na světě, kde je islám dominantní a uvidíte naprostý nedostatek občanské společnosti, právního státu, svobody pro novináře, pro ženy, pro křesťany, nebo dokonce i pro někoho, kdo chce islám opustit.

 

Věřím, že islám a svoboda jsou neslučitelné. Nemluvím o lidech … nemám problém s muslimy, jak věří někteří lidé. Ale věřím, že islámská ideologie je velmi nebezpečná.

 Wilders, 2017

Vždy se snažím dělat rozdíl mezi člověkem a ideologií, mezi muslimy a islámem. Existuje mnoho umírněných muslimů, ale politická ideologie islámu umírněná není a má globální ambice. Usiluje o nastolení islámského práva šária na celém světě. Má k tomu dojít skrze džihád. Může nás těšit, že miliony muslimů na celém světě – včetně mnoha muslimů v Nizozemí a Německu – se šáriou neřídí, a už vůbec se neúčastní džihádu. Nemůže nás ale těšit, že ti, kdo se jí řídí, jsou připraveni použít všech dostupných prostředků, aby prosadili svůj ideologický, revoluční cíl. G.

Wilders v Berlíně, 2010

 

Jeho předvolební kampaň je v mnohém inspirována Donaldem Trumpem, včetně volebního hesla: „Jsme Holanďané a tohle je naše země“.

Je proti antisemitismu, rovnoprávnost žen a sexuálních menšin považuje za velké plus západní demokracie a vyzývá k tomu, aby zejména tyto hodnoty jeho stoupenci hájili proti islamistickým přistěhovalcům. Zároveň se snaží spolupracovat s podobně orientovanými politickými stranami v Evropě, zejména s Národní frontou Marine Le Penové a Alternativou pro Německo Frauke Petryovou.

 

Základní body programu:

1. Deislamizovat Nizozemí

– Nulový počet žadatelů o azyl a už žádné přistěhovalce z islámských zemí: uzavření hranic

– Stáhnutí všech azylových povolení k pobytu, která již byla udělena na dobu určitou, uzavření azylových center

– Žádné islámské šátky u veřejných činitelů

– Zákaz dalších projevů islámu, které porušují veřejný pořádek

– Preventivní zadržení radikálních muslimů

– Denaturace a vyhoštění zločinců s dvojím občanstvím

– Džihádistům, kteří odešli do Sýrie nebude umožněn návrat do Nizozemí

– Uzavření všech mešit a islámských škol, zákaz koránu

2. Nizozemí opět nezávislé. Vystoupit z EU

3. Přímá demokracie: závazné referendum, moc občanům

4. Celkové zrušení spoluúčasti při zdravotní péči

5. Nižší poplatky za bydlení

6. Odchod do důchodu v 65 letech, valorizace penzijního připojištění

7. Žádné veřejné peníze na rozvojovou pomoc, větrné elektrárny, umění, inovace, vysílání, atd.

8. Zmírnění škrtů v domácí péči a péče o seniory, další pomoc lůžkové péči

9. Hodně peněz navíc pro obranu a policii

10. Nižší daně z příjmu

11. Snížení daně z automobilu

 

Vliv na současné Nizozemsko

Wilders svým snažením už mnoho let ovlivňuje antiislámská hnutí v Evropě i politiku ostatních stran. Vládnoucí Nizozemská lidová strana, kterou před 13 lety opustil, protože nesdílela jeho obavy z islamismu, šla do letošních voleb s mnoha jeho protiimigrantskými a euroskeptickými hesly.

Je to vidět i na současné roztržce s Tureckem. Do nekompromisního postoje vůči Turkům byl nizozemský premiér Rutte dotlačen právě ostrou konkurencí, protože nemůže “ vyměknout“ před Wildersem, který má v tomto obrovskou lidovou podporu. Nizozemí i Německo se svojí agresivní muslimskou menšinou právě sklízejí ovoce své politiky dovozu levné pracovní síly z 50. a 60.let. Mějme to na paměti.

Wilders ovšem na problém islamizace Evropy upozorňoval mnohem dříve, než se z toho stalo cool politické téma.  Je autorem proslaveného dokumentu o islámu FITNA, který jako jeden z prvních porušil tabu politické korektnosti a upozornil na projevy islámských nenávistných kazatelů, na pasáže Koránu, které inspirují terorismus a na snahu islámu o převládnutí ve světě.

Film byl zveřejněn 27. března prostřednictvím internetu na serverech pro sdílení filmů Liveleak v nizozemské a anglické verzi. Následující den Liveleak kvůli vážným výhrůžkám určeným svým zaměstnancům film ze serverů odstranil, ale dílo se šířilo dál. Nizozemská vláda se okamžitě od filmu distancovala. Proti Geertu Wildersovi byla opakovaně vyhlášena fatva. V některých státech jihovýchodní Asie byl film cenzorskými zásahy zakázán, některé muslimské organizace a politické strany zorganizovaly bojkoty nizozemského zboží.

 

Wilders a ČR:

Geert Wilders byl v roce 2009 pozván z iniciativy senátora Oberfalzera (ODS) a šéfredaktora deníku Eurabia, aby pronesl v českém Senátu přednášku o svobodě slova v souvislosti s kritikou islámu a představil svůj dokument Fitna. Po snahách znemožnit toto vystoupení ze strany poslanců Aleny Gajdůškové, Jaromíra Štětiny a dalších, předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) návštěvu zakázal.

Vedení ODS se znemožněním projevu souhlasilo a od pozvání se distancovalo těmito slovy, která je dobře si připomenout:

„Názory a proklamace Geerta Wilderse jsou v zásadním rozporu s politikou ODS, která je postavena na vzájemné toleranci a respektování osob různého vyznání a národnosti. Prezentace Wildersových často extrémních postojů překračuje meze svobody projevu, která v demokratické společnosti nemá umožňovat šíření vzájemné nesnášenlivosti a prohlubování extremismu ve společnosti,“ uvedlo v tiskové zprávě vedení ODS.

-ave-


Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/prehledne-volby-parlament-nizozemsko-wilders-rutte-f9x-/zahranicni.aspx?c=A170308_133039_zahranicni_ert

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Rikaji-mu-Kapitan-Peroxid-Geert-Wilders-jde-pristi-tyden-do-voleb-a-zde-je-rozbor-jeho-sanci-479161

https://www.novinky.cz/domaci/184771-senat-zhatil-oberfalzerovy-snahy-pozvat-na-prednasku-xenofoba-wilderse.html

http://www.breitbart.com/london/2017/02/28/geert-wilders-islam-not-religion-totalitarian-ideology/

 

Předběžný program:

http://www.geertwilders.nl/index.php/94-english/2007-preliminary-election-program-pvv-2017-2021

http://m.ihned.cz/nazory/c1-65416760-nizozemi-znovu-nase-predbezny-volebni-program-wildersovy-strany-pro-svobodu-2017-2021

 

Komentáře

comments