Analýza: směrnice EK o zbraních je teroristův vlhký sen

Samopal vzor 58.

Absurdní návrhy EU ke zvýšené kontrole či spíše masivnímu omezení držení legálních zbraní mají částečně svůj původ i v událostech popsaných v tomto článku (1). Ve zkratce jde o to, že na Slovensku již před řadou let vznikl legislativní zmetek umožňující přestavbu prakticky všech palných zbraní včetně útočných pušek a kulometů (AK-47, Sa. 58, FN FAL) na zbraně takzvaně expanzní a prodejné od 18 let. Úprava zbraní spočívala v technicky jednoduchém zablokování nábojové komory ocelovým kolíčkem tak, aby šlo vložit jen krátký náboj bez střely, lidově řečeno – slepý náboj. Jiné díly zbraní, nebyly úpravou nijak dotčeny, a to ani díly hlavní podléhající též registraci!
Úprava takové zbraně zpět na ostrou zbraň není nic složitého, člověk s lépe vybavenou dílničkou zbraň reaktivuje v řádu hodin, dle svých možností či spíše požadavků na kvalitu reaktivace.

Po událostech v Paříži na popud Europolu probíhá mezinárodní akce Mars, kdy podle účetních knih zainteresovaných slovenských firem (AFG, Expanz.SK) jsou policií oslovováni i čeští kupující. Ti se dle české legislativy dopouštějí trestného činu nedovoleného ozbrojování, protože žádná z těchto expanzních zbraní nemohla projít českou státní zkušebnou.Tento úřad by takovou zbraň ihned označil za zbraň zakázanou..

Akce Mars samozřejmě nijak nedopadá na teroristy, ale na různé nadšené sběratele a milovníky military. Různá svědectví hovoří o statisících prodaných různých expanzních zbraní do celé EU, doložené záchyty i desítek kusů zbraní v jedné zásilce jsou z Anglie, Belgie, Švédska… (2). Tedy zemí, kde muslimská populace silně přerůstá svým hostitelům přes hlavu. Připomeňme si, jak si muslimové u nás jezdí zastřílet (6) na střelnice s automatickými zbraněmi, v USA pak mají střelnice polotajné a vlastní. (7)
Dle některých zpráv se akce Mars jen na území ČR týká destetitisíců lidí, tedy jde o akci poměrně masivní a náročnou, přičemž lze o nějaké efektivitě jen silně pochybovat (přiznat dovoz takové zbraně do ČR je přiznáním se k trestnému činu).
Pochybnosti jsou namístě i proto, že dle některých zpráv na Slovensku prodej zbraní znehodnocených jen na oko neustal (3,4). Nová finta spočívá proměně ostré zbraně na zbraň tzv. flobertkovou, kdy se do hlavně ostré zbraně jen bodovým svárem uchytí hlaveň pro náboje Flobert. Náboje Flobert jsou relativně slabé a v malé ráži  (4-6 mm), a taková zbraň je opět prodejná od 18 let. Reaktivovat takovou zbraň pak zvládne i děcko.

Nikdo již nemůže být překvapen, že se v rukou muslimských teroristů stále objevují výkonnější automatické zbraně (5), byť jejich legální vlastnictví bylo vždy silně omezeno. Ale dále omezováno má být novou směrnicí Evropské komise i držení zbraní poloautomatických s větší kapacitou zásobníku.

Smutné, ale již nepřekvapující je pouze to, že na tom Evropská komise trvá, ač je to evidentní nemysl a praktický dopad nové směrnice bude jen buzerace a odzbrojení slušných občanů v neklidné době. A jistě ne všichni budou nové nařízení respektovat v případě, že plánovaná žaloba ČR proti této směrnci nebude podána či bude prohrána, a dají tak vzniknout dalšímu množství “ztracených” zbraní. Přesně tak, jako se stalo v ČR před lety s cca půl milionem perkusních revolverů. Ty byly z kategorie D (poříditelné od 18 let), rekategorizovány na “C”, tedy jen na zbrojní průzkaz. O tom, jak snadno dříve či později “ztracená” zbraň zamíří na černý trh netřeba spekulovat.

-JK-

  1. https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/427743-francuzska-policia-zadrzala-desat-podozrivych-z-dodavok-zbrani-k-utoku-na-charlie-hebdo/
  2. http://www.lidovky.cz/policie-zabavuje-zbrane-ze-slovenska-akci-europolu-spustil-utok-na-charlie-hebd-gdz-/zpravy-domov.aspx?c=A151127_171228_ln_domov_sk
  3. https://huntingbazar.com/inzerat/gp-stribog-sp9-a1-v-uprave-na-4mm-flobert-bez-zp-flobertky-19616
  4. http://bazar.hunting-shop.cz/inzerat/248326-stribog-sr9a1-bez-zp-9×19-s-vloznou-hlavnou-na-4mm-flobert/
  5. https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/436692-francouzska-policie-v-ramci-protiteroristicke-akce-zadrzela-pet-lidi-a-zajistila-dva-kulomety.html
  6. http://www.hatefree.cz/blo/hoaxy/1654-uprchlici-trenuji-strelbu-v-cesku
  7. https://clarionproject.org/exclusive-clarion-project-discovers-texas-terror-enclave/

Komentáře

comments