Špinavá bomba v Charlestonu, test nebo špatný vtip ?

Ve čtvrtek 15.6.2017 byl uzavřen přístav v Charlestonu v důsledku oznámení, že na lodi Maersk Memphis je takzvaná špinavá bomba (1). Tedy výbušné zařízení, které má především zamořit výbuchem své okolí vysoce radioaktivním materiálem. Podezření nahrával i fakt, že loď byla naložena v Pákistánu. Pakistán je islámská země s nukleární výzbrojí a technologií, tedy potenciálně může být zdrojem vhodných radioaktivních prvků či odpadů ve více než děsivých množstvích.
Bomba na lodi nebyla nalezena, ale otázky zůstávají. Nevíme, zda nešlo jen o hloupý vtip, který občas potrápí i v naší zemi. Nabízí se ale otázka, zda nešlo o test. Test ověřující reakci bezpečnostních složek a společnosti obecně. Otázka, kterou by si měl položit každý, kdo s obavami sleduje agresivitu islámu, zní co dělat, když k nějakému takovému útoku dojde? Nemusí jít nutně o špinavou bombu, ale třeba i útok chemickou nebo biologickou zbraní. A že tyto zbraně jsou vítaným nástrojem teroru netřeba pochybovat, stačí připomenout útok sarinem v japonském metru (Tokio, sekta Óm šinrikjó, 20. březn 1995).
Co tedy dělat?
Především opustit zamořený prostor, neutíkat v předpokládaném směru šíření (po větru) a nepanikařit. Je nutné zabránit vdechnutí či jinému průniku škodlivin do lidského těla (nejíst, nepít, nekouřit), využít třeba i improvizované roušky. Zasažená místa na těle je nutné dekontaminovat, alespoň omýt a vyhledat odbornou pomoc.
V případě špinavé bomby, je předejití takzvané vnitřní kontaminace (vdechnutím, požitím atd.) poměrně jednoduchým způsobem ohromně zvyšujícím šance na vyváznutí bez následků. Ale i proti jedům jako je sarin, jsou známé protijedy (atropin, diazepam a reaktivátory acetylcholinesterázy). A proti většině bakterií zneužitelných pro biologickou zbraň (anthrax, tularémie) jsou pořád účinná antibiotika podaná včas.

-JK-

1) http://zpravy.idnes.cz/v-usa-vyklidili-pristav-spinava-bomba-d8w-/zahranicni.aspx?c=A170615_091450_zahranicni_hro

Komentáře

comments