Trumpův projev v Saudské Arábii staví mosty a zároveň nutí muslimské země ke spolupráci

Trumpův projev byl slušný, státnický, nebyl konfrontační, ale konstruktivní, budoval mosty a jeho cílem byla bezpečnost USA a světa. Byl o stabilitě, míru a spolupráci, která je zaštítěna a garantována silnými Spojenými státy.

Zdůraznil, že centrum extremismu je v samém srdci islámu a že muslimské země musí převzít odpovědnost za boj s extremismem a radikalizací. Mluvil o USA jako o suverénním státě, jehož prioritou je bezpečnost jeho občanů.
Nenásilně tlačil představitele muslimů v sále ke kooperaci. Mluvil o mladých muslimkách a muslimech, kteří musí mít možnost žít bez extremismu, nesmí žít ve strachu, musí žít a být vychováváni bez násilí a bez nenávisti. Netleskali mu, někteří jeho slova viditelně nesli nelibě, ale poslouchali. Saudská Arábie je ve finanční krizi a ostatní muslimské země na tom nejsou lépe, ekonomická spolupráce spolu se silnou americkou armádou mohou být cestou jak muslimské země donutit ke zvýšení světové bezpečnosti. Bavíme se samozřejmě hlavně o sunnitech, které vede právě Saudská Arábie.

Spolupráce USA s KSA a dalšími sunnitskými zeměmi by měla vést k omezení vlivu Iránu, což je největší světový sponzor terorismu. Trump velmi dobře využil spory mezi šíity a sunnity a za viníka problémů označil Irán. Ve svém důsledku by to omezilo vliv Turecka v regionu i na muslimský svět. Divide et impera.

Pro úplnost je vhodné dodat, že KSA přímo nefinancuje terorismus, ale mnozí členové královské rodiny, kterých jsou stovky, terorismus podporují, nebo podporovali a Saudská Arábie je největším světovým sponzorem islamizace, tedy šíření islámu. USA za Obamy podporovaly přímo či nepřímo “bojovníky za svobodu” v Sýrii, kteří se od Islámského státu nelišili v krutosti ani islámském extremismu. USA i před Obamou podporovaly a vyzbrojovaly velmi naivně i další radikální muslimská hnutí, organizace a režimy na Středním východě, ať už v rámci geopolitického boje proti Rusku, nebo pro posílení svých zájmů v regionu. V co doufáme a co Trumův projev naznačil, je konec krátkozraké podpory lokálním bojůvkám při zachování stávajících koalic se Saudy a dalšími zeměmi. Není to pěkné, ale v rámci Realpolitik to smysl dává, nelze bojovat s celým světěm naráz.
Tento projev a následující kroky mohou vést k posílení dialogu kultur a to oboustranně, zatím jsme muslimy poučovali o lidských právech, ale u sebe doma jejich ideologii ustupovali. Trump ukázal, že chce partnerství, pokud se budou snažit obě strany. Muslimské země se musí začít snažit bojovat s extremismem, jinak jsou to ony, kdo terorismus podporují se všemi nevyslovenými důsledky. To je v ostrém kontrastu k submisivnímu chování a projevům Obamy, který se jen omlouval, proklamoval prázdné věty o toleranci a vyslovoval nenaplněné a bezzubé hrozby, které nedokázal podpořit reálnou silou.
Trump mluvil o zbrojení, ekonomice a zároveň o míru, čímž vyslal jasné poselství síly, aniž musel přímo hrozit.

Volil bych jinou strategii, ostřejší, o hodně ostřejší – postavil bych muslimský svět před volbu: “Chcete totální válku, nebo se začleníte do společenství národů?” Trump to ale v podstatě postavil podobně, jen nekonfrontačně. Za stávajícího geopolitického uspořádání nelze bojovat se všemi muslimskými fundamentalisty. Výsledky této strategie mohou být pomoci světovému míru. Řekl, že islám je dobré náboženství (s čímž hluboce nesouhlasíme, ale pokud existuje malinká naděje na vyhnutí se otevřené válce kultur, naděje na omezení doslovného výkladu islámských svatých textů, musíme ji vyzkoušet). Řekl, že muslimové pod vedením KSA musí bojovat spolu s USA proti terorismu, útlaku žen, homosexuálů a Židů. Ano, inherentně je islám špatně, ale to není názor, kterým se dá zahájit jednání s představiteli muslimských států. To, že se musí změnit jeho žití a chápání není v islámském světě ojedinělý názor a prezident Egypta to vyjádřil podobně, řekl, že islám nemůže bojovat s celým světem.

Pokud na změnu islámu začnou tlačit sami muslimové, uvítáme to, ale věřit tomu, že se améboidní islám s pěti hlavními náboženskými školami, desítkami tisíc radikálních imámů a stovkami milionů muslimů s radikálními názory změní do základů, to už chce hodně víry.
A to je další bod jeho projevu, celý byl postavený na víře, což se nebude a nemůže líbit ateistům, ale nedokážu si představit v dohledné době situaci, kdy se lidé v USA, nebo v islámském světě vzdají víry. Naopak náboženství ve světě posilují a ateistické Česko si zároveň se zachováním naší tradice musí najít cestu k porozumění věřícím národům. Bude to těžké, protože lidé věří občas kdejakému nesmyslu. Nemusíme a dokonce nesmíme s těmito nesmysly souhlasit, ale dokud tyto nesmysly nechtějí praktikovat u nás (jakože mnozí chtějí) můžeme jim maximálně pomáhat otevřít oči a nesmyslnost vidět. Miliardy věřících totiž najednou nepředěláme.
Nakonec, musíme přijmout realitu a s tou se vypořádat jak nejlépe umíme. Zatím žádná reforma islámu neproběhla, můžeme jí fandit, ale dokud se tak nestane, žádné muslimy a žádný islám v ČR nechceme.

Náboženské reformy jsou krvavá záležitost a rozhodně žádný soudný člověk nemůže chtít, aby se islám reformoval na našem území.

Ps.: Snímek sebevědomé nezahalené ženy, to vlevo je pak Michelle Obama.

Irán jako největší sponzor terorismu:
http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/iran-isis-terrorism-main-state-sponsor-of-terror-us-state-report-finds-a7063181.html

Trumpův projev:

http://edition.cnn.com/2017/05/21/politics/trump-saudi-speech-transcript/

Komentáře

comments