Turecko blokuje sociální sítě. Cenzura stoupenců sekularismu v členském státu NATO?

Vyšlo na IVČRN dne 6.4.2015 (link)

ErdoganCENZURA – TURECKO BLOKUJE SOCIÁLNÍ SÍTĚ. Turecké úřady dnes zablokovaly přístup k internetovým sociálním sítím Twitter, Facebook a YouTube, nejspíš v souvislosti se zveřejňováním podpory ozbrojeným členům zakázané Revoluční strany pro lidové osvobození. Ti drželi jako rukojmí státního zástupce Mehmeta Selima Kiraze a žádali změny ve vyšetřování smrti patnáctiletého chlapce Berkina Elvana během demonstrace proti vládě. Chlapec zabitý policií se stal pro lidi symbolem odporu proti totalitní diktatuře porušující lidská práva, ve kterou se Turecko mění. V tomto vyšetřování figuroval jako žalobce právě unesený Kiraz. Toho poté několik hodin drželi jako rukojmí v budově istanbulského soudu, než je policie při záchranné akci zastřelila. Kiraz byl smrtelně zraněn a zemřel po převozu do nemocnice.

pic_social_networksTurecký telekomunikační úřad (TIB) naposledy masivně blokoval sociální sítě před rokem, krátce před konáním komunálních voleb. Tehdy byla internetová cenzura zavedena na popud vlády, která tvrdila, že prostřednictvím sociálních sítí se na veřejnost dostávají nelegální nahrávky zpochybňující bezúhonnost čelných představitelů státu. Soudy tenkrát ale později blokování internetu zrušily s odkazem na ústavní právo svobody projevu.

http://zahranicni.ihned.cz/c1-63810790-turecko-blokuje-pristup-na-socialni-site-kvuli-zajatemu-prokuratorovi

Diskuze:

CENZURA – TURECKO BLOKUJE SOCIÁLNÍ SÍTĚ. Turecké úřady dnes zablokovaly přístup k internetovým sociálním sítím Twitter,…

Posted by Islám v České republice nechceme on 6. duben 2015

Komentáře

comments