Týden v kostce

Vyšlo na IVČRN dne 21.9.2015 (link)

Týden v kostce:

Ministr obrany Stropnický uvolní na ochranu hranic několikanásobně víc než původně slíbených 2500 vojáků. EU nabízí vládám úplatky za dobrovolné přijetí imigrantů: Za každého, kterého se Česko dobrovolně ujme, dostane od Evropské komise jednorázový příspěvek ve výši šesti tisíc eur, v přepočtu 162 tisíc korun.

Od minulého týdne jsou pro imigranty uzavřené hranice Německa s Rakouskem, Slovenska a Maďarska. Na uzavřených maďarsko-srbských hranicích se dav agresivních imigrantů především z Afghánistánu pokusil prorazit bariéru a zaútočil na policii, ta kontrovala slzným plynem a vodními děly. Média zásobila svět reportážemi o bezcitných Maďarech, muslimové prohazující své děti přes žiletkové ploty a používající je jako živé štíty přišli dojemní jen málokomu.

Chorvati peskovali Mad’ary a měli plná ústa solidarity a otevřenosti. Vydrželi jenom 2 dny, pak Chorvatsko pod přílivem 11.000 uprchlíků zkolabovalo a zavřelo hranice se Srbskem. Toto není cesta do Evropy, vzkázalo migrantům a uzavřelo tak hlavní pozemní trasu, kterou imigranti používají při cestě z Řecka na Západ. Přidává se Slovinsko – přijme žadatele o azyl, ale nehodlá vytvořit “koridor”, aby mohli imigranti přes Slovinsko přejít do Rakouska.

V prvním kole prošly kvóty. Evropský parlament ve čtvrtek v Bruseli odhlasoval přerozdělení 120 000 migrantů do členských zemí. Teď se návrh přesouvá k dalšímu hlasování. Pro zvedlo ruku 370 europoslanců, proti bylo 134. Pro byli opět Niedermayer, Polčák, Štětina (všichni TOP 09), zdrželi se: Zdechovský, Šojdrová, Svoboda (všichni KDU-ČSL), vůbec nehlasovali (tedy bud´nepřítomni nebo se odhlásili) všichni poslanci KSČM, Poche (ČSSD), Charanzová, Dlabajová (obě Ano).

Tlak Brusele naráží stále na intenzivní odpor hlavně v Česku, Slovensku, Polsku a v pobaltských státech, které se proti kvótám ostře staví od počátku. EU vidí, že výhrůžkami a násilím si způsobí víc škody a zkouší to smírně. Vyjednavači pracují na maximum, hledají se kompromisní řešení. Co se bude dít dál?

Pondělí: v Praze jednání ministrů zahraničí visegrádské skupiny (Česka, Slovenska, Polska a Maďarska) se šéfy diplomacie dalších unijních zemí.
Úterý: schůzka ministrů vnitra EU. Vyjednavači prý pracují na variantě bez kvót. Počet přijatých uprchlíků by si tak stanovovaly jednotlivé státy samy.
Středa: mimořádný summit EU.

Čeští politici se chystají udělat stejnou kličku jako minule a převzít vnucovaný počet imigrantů – nebo ještě více – dobrovolně. Aktuálně se jedná o 7.500-15.000 uprchlíků. Tím by se vyhnuli tlaku EU na výběr azylantů a „trvalou dočasnost“ každoročního přerozdělování. Pokud by měli koule na to vzít přednostně křesťany, jako vyhlásilo Slovensko a Polsko, dalo by se to pochopit. Maďarský premiér Viktor Orbán překvapivě prohlásil, že Budapešť kvóty přijme, pokud si to EU odhlasuje.

Slovenský premiér Robert Fico ustoupit neplánuje: „nikdo nebude a nemůže nutit Slovensko, aby souhlasilo s povinnými kvótami. Pokud je příští týden ministři vnitra zemí Evropské unie kvalifikovanou většinou přijmou, Slováci rozhodnutí nebudou akceptovat. Každá země má suverénní právo řešit svou demografickou situaci zvaním uprchlíků, ale není možné vnucovat jiným suverénním státům, koho a za jakých podmínek musí přijmout na svém území.“

Rusko se v tichosti zapojilo do bojů v Sýrii, zatím údajně pouze nepřímo, dodávkami zbraní. Na leteckou základnu dorazily ruské vojenské vrtulníky, CNN hlásila i přítomnost ruské stíhačky, malé množství bojových tanků a obrněných transportérů. Je to první velké nasazení od války v Afghánistánu. Nevylučuje se ani vybudování samostatné ruské vojenské základny v zemi. Pikantní je, že Rusko do Sýrie poslalo nejspíš příslušníky sevastopolské 810. samostatné brigády námořní pěchoty, kteří se podíleli na anexi Krymu. Se zapojením Ruska opatrně souhlasí i USA. Stále však trvají na tom, aby Bašár Asad, blízký spojenec Moskvy, opustil úřad. Podle nich to vyřeší syrskou občanskou válku. No, představ o jednoduchých řešeních problémů cizích zemí měli američané hodně, ale naposled to skončilo Arabským jarem a před tím taky blbě…

V Nizozemsku už s Mikulášem nebude chodit Černý Petr, podle OSN urážel černochy. Národní fronta Marine Le Penové je nyní s náskokem v průzkumech nejsilnější stranou ve Francii. V Rakousku islamistická poslankyně na předvolebních plakátech požaduje od svých (tureckých) voličů bojkot západních výrobků aby „poškodili židy“. Německý exmuslim Zahid Khan napsal knihu Islám nepatří do Německa, pak se ho třikrát pokusili zabít. Má 24 hodinovou ochranu, chodí ven s neprůstřelnou vestou, pistolí a doprovodem. V Německu, v tomto roce. Bojovníci Islámského státu a ekonomičtí migranti se snadno dostanou k falešným syrským dokladům, s nimiž mohou vyrazit jako váleční uprchlíci do Evropy. Reportér Daily Mail si za zhruba 48 000 korun opatřil doklady na jméno syrského křesťana, který loni přišel o život ve městě Halab (Aleppo).

V Německu je situace napjatá. Odsouzený islámský terorista, od roku 2008 opečovávaný tajnou službou, nožem zavraždil policistku. V přeplněných azylových zařízeních získávají nové ovečky němečtí salafisté. Muslimští fanatici šikanují křesťany, ti žijí v Evropě ve stejném strachu jako tam odkud utekli. Znásilňování žen uchazeči o azyl se již stalo běžnou záležitostí. Německá vláda zavedla cenzuru na sociálních sítích, umožnila nucené konfiskace budov pro potřeby ubytování imigrantů a atmosféra připomíná naši normalizaci. Přesto však Německo pomalu začíná kritizovat diktaturu ‚dobra‘ a proti emocím se s rozumem staví i novináři a politici. PEGIDA pravidelně demonstruje, účastní se tisíce lidí. Při posledním veřejném vystoupení Merkelové lidé bučeli a nadávali jí do vlastizrádců – asi kvůli tomu, že zavřela hranice dalším ubohým azylantům. Nebo ne? Němci se od nás zas tak neliší – u nás máme „sluníčkáře“ a „dobrosery“, v Německu mají „gutmensch“. A všichni jsou stejně fanatičtí.

Další „sluníčkáři“ přicházejí o růžové brýle a kritizují přístup imigrantů, neochotu a absurdní očekávání, jejichž splnění si vynucují. Kameraman Jan Šibík natočil plýtvání humanitární pomocí a spoušť po imigrantech v Maďarsku a byl šokován agresí, nadávkami a výhrůžkami našich sluníčkových dobrodějů, kteří se do něj okamžitě pustili. Proti proimigračnímu fanatismu se vyslovuje stále víc politiků, novinářů i významných osobností z vědy a veřejného života – profesor Cyril Höschl, profesor Klener, geolog a filosof Cílek, politolog Robejšek, kardiochirurg prof. Pirk, spisovatelka Petra Hůlová, právník a historik Stanislav Balík, právnička Klára Samková, profesor Pafko…

Zdá se, že politická debata o imigraci začíná být – pozdě ale přece – méně extremistická a více konstruktivní. Všem zúčastněným dochází, že jsme v průšvihu a že řvaním na ostatní se to už nevyřeší. Je potřeba se usebrat k nějakému skutečnému řešení. To se posouvá od zametání pod koberec a nesmyslného přerozdělování k masivnější pomoci pro utečenecké tábory v Turecku, Jordánsku a Libanonu, která by měla příliv běženců do Evropy alespoň přibrzdit. Winter is coming.

pic_svoboda_demokracie

Diskuze:

Týden v kostce: Ministr obrany Stropnický uvolní na ochranu hranic několikanásobně víc než původně slíbených 2500 vojáků…

Posted by Islám v České republice nechceme on 21. září 2015

Komentáře

comments