Ujgurští džihádisté: Islámský extremismus se šíří i v Číně

Článek iDNES: Čína se bojí svých muslimů, represemi je však obrací na cestu džihádu

Radikální islám se šíří i v Číně. Jeho ohniskem je ujgurská provincie Sin-ťiang, kde působí několik extremistických skupin s vazbami na Al Kajdu a Islámský stát. Odtud odcházejí bojovat stovky radikalizovaných Ujgurů do Sýrie. Jedním z nich mohl být i pachatel novoročního atentátu na istanbulský klub Reina.

Ujgurští džihádisté byli drženi i ve věznici pro nebezpečné teroristy na Guantanámu. Tři z nich byli propuštěni a vysídleni na Slovensko na konci roku 2013 – Jusef Abbás, Saidullah Khalik a Hajiakbar Abdulghupur. Podle svých výpovědí prodělali bojový výcvik. Slovenská vláda tvrdí, že jde pouze o osoby, které nikdy nebyly podezřelé a ani obviněné z trestného činu terorismu a pro Slovenskou republiku nepředstavují žádné bezpečnostní riziko. Byli zařazeni do tříletého integračního programu, místo jejich pobytu je veřejnosti neznámé.

Čína versus Ujguři

Ujgurové jsou původními obyvateli Sin-ťiangu, jde převážně o muslimy. Napětí a násilnosti v provincii Sin-ťiang panují už řadu let. Někteří z asi osmi milionů tamních Ujgurů se chtějí od Číny odtrhnout. Jsou nespokojení se sílícím vlivem etnických Číňanů na území, které považují za své. Ujgurský separatismus tak jde ruku v ruce s islámem, který ospravedlňuje radikalizaci islámským bojem “proti nevěřícím”.

Čínské úřady nařídily loni obyvatelům Sin-ťiangu, že musí poskytnout vzorky DNA, chtějí-li odcestovat do ciziny. Krátce poté museli všichni odevzdat cestovní pasy k „roční kontrole“. Snaha systematicky oslabovat tamní islám je patrná i z dalších opatření – vládní zaměstnanci a děti nesmějí navštěvovat mešity. Na mnoha místech jsou muži odrazováni od pěstování dlouhých vousů a ženám je zakázáno zakrývat si obličej.

Dalo by se říci, že se čínská vláda se aspoň nějakým způsobem pokouší chránit bezpečí a mít pod kontrolou islámský extremismus. Podle autora článku Ladislava Kryzánka v iDNES však džihádisty a teror vytváří čínská vláda a “náboženské represe a monokulturní přístup ze strany vlády v Pekingu”. Možná jen Čína není ke svým teroristům tak multikulturně chápavá, jako Evropa.

 

 

 

Obama propouští džihádisty z Guantanáma. Kolik jich skončí v Evropě?

 

http://zpravy.idnes.cz/cina-ujgurove-sin-tiang-muslim-islam-dvb-/zahranicni.aspx?c=A170106_2296825_zahranicni_aha

Komentáře

comments