Ulička hanby: delegace švédské „feministické vlády“ v Íránu servilně oblékla hidžáby

Je to o charakteru. Zatímco německá německá ministryně obrany Ursula von der Leyen si odmítla obléci hidžáb v ultraortodoxní Saúdské Arábii, švédská “feministická vláda” v Íránu ostudně hodila klacek pod nohy íránským ženám, léta bojujícím za zrušení povinného zahalování.

Ministryně obchodu Ann Linde a další členky švédské “první feministické vlády na světě” na návštěvě u íránského prezidenta Rouhaního v sobotu oblékly šátek na hlavu a zahalující kabát. A to navzdory řečem o “podpoře rovnosti žen a mužů” na mezinárodní úrovni a “feministické zahraniční politice“, vníž je prý “rovnost mezi muži a ženami základním cílem.”

Scéna byla také ostrým kontrastem k feministickým gestům vicepremiérky Isabelly Lovin vůči Trumpovi, kdy ve svém  tweetu a potom v The Guardian minulý týden psala, že “svět potřebuje silné vedení pro ženská práva”.

Ministryně Linde navíc podle svých slov “nevidí žádný rozpor” mezi ostentativně deklarovanou lidskoprávní a feministickou politikou své vlády a obchodní dohodou s represivní diktaturou, která mučí vězně, pronásleduje gaye a vede statistiky v popravách dětí a mladistvých.

“Evropské političky jsou pokrytci”

Švédské političky zcela ignorovaly výzvu aktivistky za práva íránských žen Masih Alinejad, zakladatelky facebookové iniciativy “My stealthy freedom“. Masih už loni prosila evropské političky, aby bránily svou vlastní důstojnost a odmítaly nosit hidžáb při návštěvě Íránu:

“Pokud byste naši vládní delegaci při návštěvě Evropy žádali, aby ženy zachovávaly vaše zvyklosti a sundaly hidžáb, budou protestovat. Neřeknou jako vy: “Toto je zákon, musíme respektovat zákon,” nebo: “To je kultura a my ji musíme respektovat.”

Takže to je důvod, proč říkám, že evropské političky jsou pokrytci. Postaví se za francouzské muslimky a odsoudí zákaz burkin, protože si myslí, že nátlak na oblékání žen je špatný. Ale když dojde na Írán, prostě se starají jen o peníze. A jdou do mé země a ignorují miliony žen, kteří posílají své fotografie (bez šátků na stránku hnutí My stealthy freedom) a vystavují se tak nebezpečí proto, aby byly vyslyšeny. A evropské političky se jen usmívají zabalené do hidžábů a mluví o “kulturní záležitosti”. To je špatně. Hidžáb je nejvíce viditelný symbol útlaku, a musíme se spojit a tuto překážku odstranit.”

Převzato ze stránky SAMIZDAT2016.CZ

Komentáře

comments