V ČR roste počet islámských halal porážek

V roce 2016 bylo v naší zemi legálně poraženo halal způsobem 113 625 zvířat, z toho 113 220 kuřat, 383 ovcí a 22 kusů skotu. Meziročně se tak počet poražených zvířat zvýšil o devět procent. Košer způsobem bylo proti tomu loni poraženo jen 1 233 zvířat, zhruba třetina předloňského počtu.

Co možná nevíte o halal?

Halal je jakýkoli výrobek certifikovaný muslimskou obcí podle náboženských pravidel, nejen maso, nejen potraviny, ale třeba i kosmetika. Certifikace je za poplatek, ze kterého se financuje provoz muslimské obce. Podmínky? Výrobky nesmějí obsahovat alkohol nebo být produktem alkoholového kvašení, nesmějí obsahovat látky (enzymy, antioxidanty, želatina, glycerin aj.) získávané ze zvířat, která nebyla poražena halal postupem. A samozřejmě musí být zaplacen poplatek za certifikaci. Halal tak jsou například i výrobky Snickers, Mars, Milky way, Kitkat, Milka, Oreo, Toblerone, Prince, Cadbury, Mc Cain, Nutella, Nescafé, nebo český Medovník.  

Halal porážka – smrt při plném vědomí

Nejkontroverznější je ovšem halal maso. Při halal porážce je zvíře celou dobu při plném vědomí a vnímá vše, co se kolem něj děje.  Bez předchozího omráčení je podříznuto muslimem za recitace modlitby a za plného vědomí umírá – v případě větších zvířat i několik minut. Přestože se to obhájci halal snaží zpochybňovat, větší utrpení zvířat bylo prokázáno v aktuálních vědeckých studiích. Ačkoliv je tento způsob ke zvířeti krutější než běžná porážka a byl kvůli tomu v některých státech zakázán (v Dánsku, Švédsku, Švýcarsku nebo v Polsku), byla mu v ČR udělena v roce 2010 výjimka Ministerstvem zemědělství v zákoně o ochraně zvířat.

Jak poznám halal?

Militantním ochráncům zvířat halal překvapivě nijak zvlášť nevadí. Proti týrání zvířat při halal porážkách u nás vystupuje pouze iniciativa STOP HALAL. https://www.facebook.com/StopHalalcz/. Na jejich stránce také upozorňují na halal výrobky na českém trhu, takže kdo chce, může se jim vyhnout. Halal maso má naprostá většina Kebab občerstvení, zejména turecký Doner, nebo některé indické/pákistánské restaurace. Halal maso se často dostává i do běžného prodeje v obchodních řetězcích – a někdy dokonce i bez označení, takže se o tom zákazník ani nedozví. Odpor zákazníků vyvolal prodej halal kuřat v Bille v roce 2014, řetězec nakonec prodej ukončil. Halal výrobky jsou osnačeny nápisem Halal latinkou i arabskými písmeny na obalu. Npříklad na těchto výrobcích podle iniciativy Stop halal toto logo určitě najdete:
 
Většina z nás jí maso, ale i porážka hospodářského zvířete by měla být otázkou úcty k poráženému zvířeti a minimalizovat jeho utrpení, ne ho prodlužovat. Halal/košer porážky u nás umožňuje výjimka ze zákona o týrání zvířat, zákon tedy uznává, že týráním jsou. Loňský návrh zrušení této výjimky neprošel, vláda to odůvodnila tak, že by zasáhl „neopodstatněně a nepřiměřeným způsobem“ do práva na svobodu náboženského projevu. Absurdní náboženský ritus je tedy pro vládu nadřazen nad utrpení zvířat. Nemělo by to být v civilizované společnosti obráceně?
Aktuální informace o halal a rituálních porážkách, spolu s mnoha zajímavostmi, zákonech i ochraně zvířat, naleznete na stránkách iniciativy StopHalal.cz